TMO, 2024 yılı buğday alım fiyatı ile destekleme fiyatlarını açıkladı. Açıklanan fiyatlar beklentileri karşılamazken, çiftçiler tepki göstermeye devam ediyor.

Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, Başkan Yardımcısı Süleyman Çaydere, Üyeler Orhan Uğur, Mehmet Denizli ve Abdullah Duman basın açıklaması yayınlayarak Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun açıkladığı hububat alım fiyatlarına tepki gösterdiler.

Oda Başkanı Sevinen,  fiyatların çiftçiyi hayal kırıklığına uğrattığını belirterek buğday üretiminden kazanamayan çiftçilerimiz üretimden vazgeçmek zorunda kalacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan fiyatları revize etmesini talep eden Oda Yönetiminden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ekmeklik buğdayda alım fiyatı ton başına 9.250 lira. Durum buğdayının alım fiyatı ton başına 10 bin lira, arpa 7 bin 250 lira.

 Ayrıca çiftçilere buğday için ton başına 1750 liraya kadar, arpa için 750 liraya kadar fark ödemesi desteği verilecek.

Durum buğday için alım fiyatı geçen yılki fiyatın yüzde 11, ekmeklik buğdayın fiyatı yüzde 14 arpanın fiyatı geçen yılın yüzde 4 üzerinde belirlendi. Alım fiyatlarındaki artış enflasyon veya akaryakıt gibi girdi fiyatlarındaki artışın oldukça altında kaldı.

Buğday çiftçimize bu yıl pozitif ayrımcılık yapılmasını beklerken, açıklanan fiyat üreticilerimizde hayal kırıklığı yaşattı. Buğday hasadının başladığı Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ekmeklik buğdayda piyasa fiyatları 9 lira 85 kuruş seviyelerindedir. Açıklanan düşük alım fiyatı, ülke genelinde hasadın artması ile birlikte  şuan piyasada oluşan fiyatların gerilemesine neden olacaktır. Açıklanan fiyatın ne üretim maliyetleri ne de yüzde 75,45’i bulan enflasyon rakamları ile bağdaşmadı.

Buğday fiyatlarının acilen revize esilmesi gerektiğini belirterek “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a buğday fiyatlarının revize edilmesini talep etmekteyiz.”

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, son 10 yılda buğday ekim alanlarında yüzde 13,7 oranında azalma görülüyor. TÜİK verileri hubbatta toplam üretimin geçen yıla göre yüzde 5,4 oranında azalacağını gösteriyor. Bu azalma, buğday üretiminden kaçış olduğunu gösteriyor. Fiyat revize edilmezse, bu yıl çiftçilerimiz buğdaydan ailesinin geçimini sağlayacak geliri elde edemeyecek, üretimden daha fazla kaçacaktır. Maliyetin 10.80 olduğu yerde en az 13 TL beklenmektedir.

Buğday fiyatı sadece çiftçilerimizin sorunu değildir. Buğday üretiminden kazanamayan çiftçilerimiz üretimden vazgeçmek zorunda kalacaktır."

Kaynak: BETÜL KESİK