Osmaneli ilçesinin meşhur karpuzunda hasat hızla devam ediyor.
Osmaneli, 18 medeniyete ev sahipliği yapmış bereketli toprakları ve yolların kesiştiği konumuyla önemini sürekli koruyor.
Araştırmalara göre; Mısır İmparatoru Firavun Ahmose döneminde 3574 yıl önce Mısır’dan getirilen Karpuz çekirdekleriyle Osmaneli’de karpuz üretimi başlamıştır.
Mısırda saraydan eksik olmayan Nil Nehri kıyısında yetişen firavunların ve kraliçelerin tercih ettiği bir meyve olarak bilinen Osmaneli karpuzu, binlerce yıl sonra hala lezzetini ve kalitesini koruyor.

Marmara Bölgesi’nin önemli karpuz üretim merkezlerinden olan Osmaneli’de, coğrafi işaret alan meşhur Osmaneli karpuzunun ilk hasadı geçtiğimiz Haziran ayında başladı.  Meşhur Osmaneli karpuzunun hasadı yoğun bir şekilde devam ederken, Türkiye’nin her yerindeki  pazar ve marketlerde  de yerini alıyor.
Aroması, tadı ve şekliyle karpuzu herkes tarafından kalite olarak bilinen Osmaneli karpuzunun bu sene kilosu 12ile 15 TL arasında satılıyor. Tarlada çalışmalar hızla devam ederken, üreticiler fiyatlardan memnun olduklarını belirtiyor.


 

Kaynak: EYÜP KELEBEK