Bilecik Belediyesi Eylül ayı belediye meclis toplantısı ilk birleşim toplantısı Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı başkanlığında yapıldı. Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda 10  gündem maddesi görüşüldü.


Belediye Meclis toplantısı, Malazgirt Meydan Muharebesi ile Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferleri dolayısıyla başta Sultan Alparslan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.


Kent Konseyi Çocuk Meclisi başkanı ve üyelerinin de bulunduğu meclis toplantısında çocuk meclisi başkanı ve üyeleri kürsüde talep ve görüşlerini aktardı. Bilecik Muhtarlar Derneği Başkanlığı’nın Ortak Hizmet Projesi İşbirliği Protokolünde değişiklik yapılması konusunun görüşülerek kabul edildiği toplantıda, dolu memur kadrolarında derece değişikliği yapılması konusunun görüşülerek karara bağlandı.

BİLPARK ZAMMI MECLİS GÜNDEMİNDE

Holoğlu İnşaat Tic. Ve San. Ltd. Şti. tarafından Belediye Başkanlığına şartsız olarak bağışlanan/hibe edilen 1 adet 2017 Model Dacia Duster Marka aracın kabulü konusunun görüşülerek kabul edildiği toplantıda ayrıca Bilecik merkezde yer alan yol üstü otopark alanlarında kiracı Okan Keten’in 10/08/2023 tarihli dilekçesinde belirttiği otopark saat ücretlerinin (Açık Otopark Pazaryeri Ücretleri) piyasa koşullarına uygun olarak güncellenmesi talebi Ücret ve Tarife Komisyonuna görüşülmek üzere sevk edildi.

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 15. maddesinin (p) bendi ve 18. maddesinin (f) bendine istinaden Şehir içi toplu taşıma araçlarında uygulanacak bilet ücret tarifesinin yeniden belirlenmesi konusu da görüşülmek üzere Ücret ve Tarife Komisyonuna havale edildi.

İki adet konunun İmar Komisyonuna havale edildiği toplantıda ayrıca  5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendine istinaden ödenek aktarma konusunun görüşülerek karara bağlandı.

BELEDİYEYE 90 MİLYONLUK EK BÜTÇE

İç borçlanma konusunda Belediye Başkan Vekiline yetki verilmesi konusunun görüşülerek oy çokluğuyla karar alındı.  İç borçlanma konusunda CHP ve İYİ Parti Belediye meclis üyeleri evet oyu kullanırken AK Parti ve MHP'li meclis üyeleri çekimser oy kullandı.

Toplantıda son gündem maddesi olarak 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendine istinaden 2023 Mali Yılı Bütçesine ek olarak 90.000.000,00 TL (Doksan Milyon Türk Lirası) ek bütçe yapılması konusunun görüşülerek, oy çokluğuyla karara bağlandı. KORKMAZ KESİK

Editör: Korkmaz Kesik