Tarımsal Kalkınmayı desteklemeyi amaçlayan İPARD programı kapsamında Bilecik’ten ilk başvuru Osmaneli ilçesinden geldi.

Osmaneli ilçesinin Çerkeşli Köyü’nde yapılması planlanan soğuk hava deposu projesi için yatırımcılar İsa ve Zeynep çifti, hibe desteği alabilmek için projelerini Bilecik TKDK Koordinatörlüğüne sundu. 

İPARD programı kapsamında Bilecik’ten ilk başvurularını yapan çift, soğuk hava deposu projesi ile bölgedeki tarımsal üretimi ve ürünlerin saklanma koşullarını geliştirmeyi amaçlıyor.

Genç çift, projeyle ilgili şunları söyledi: “Bölgemizde tarımsal üretim oldukça yaygın. Ancak, ürünlerin saklanması için yeterli tesis bulunmaması nedeniyle gıda kaybı yaşıyoruz. Soğuk hava deposu projesi ile bu sorunu çözmeyi ve bölgedeki tarımsal üretime katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”

Soğuk hava deposu projesinin kabul edilmesi halinde, bölgede tarımsal üretimde önemli bir artış olması ve gıda kaybının önlenmesi bekleniyor. 

IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) Kırsal Kalkınma bileşenidir. IPARD, Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda politika geliştirilmesini desteklemeyi amaçlamaktadır.

İPARD PROJELERİ İLK KEZ 81 İLDEN ALINIYOR
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen İPARD programı kapsamında, tarımsal kalkınmayı desteklemek amacıyla yatırımcılara hibe desteği sağlanıyor. Bu program, İPARD 3 İle birlikte ilk kez 81 ilden başvurulara açıldı. Bilecik de bu illerden biri olma özelliğini taşıyor.


 

Kaynak: BETÜL KESİK