Bilecik Belediyeler Birliği Başkanı ve AK Parti Bilecik Belediye Başkanı Adayı Mustafa Yaman, gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz Yetkilisi Cafer Elmas ile görüşen Yaman, Bilecik’in gündemine ve seçim çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.  
Bilecik Belediye Başkanı adaylığının açıklanmasının hemen ardından hızlı bir şekilde seçim çalışmalarına başlayan AK Parti Bilecik Belediye Başkanı Adayı Mustafa Yaman, çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. 
Kamu Kurum ziyaretleri ile seçim çalışmalarına başladıklarını ifade eden Yaman, Bilecik’in daha iyi bir hizmet alması için siyasi görüş farketmeden tüm Bileciklilerle görüştüğünü söyledi.  Bilecik’in son 5 yıl içerisinde 4’üncü Belediye Başkanı’nın göreve gelmesine dikkat çeken Mustafa Yaman, bir yönetim istikrarsızlığı olduğunu söyledi. “Bilecik’te yönetilen de, yöneten de dertli diyen” Yaman, “Bilecik 5 yılda 4 Belediye Başkanı gördü ve kötü bir rekora imza attık” dedi.
Bilecik’in yapısal olarak bir sıkıntı yaşamayacağını ifade eden Yaman, Bilecik’te birlik ve beraberliğin oluşturularak tüm sorunların çözülebileceğinin altını çizdi. Mustafa Yaman, açıklamasında şunları aktardı:

“KENDİMİZE BİR YOL HARİTASI ÇİZDİK”

“18 Ocak tarihinde Bilecik Belediye Başkanı adaylığımız belli oldu. Ekip arkadaşlarımızla adaylığımız belirlenmesinin ardından bir araya gelerek kendimize bir yol haritası çizdik. Kamu Kuruluşları başta olmak üzere oradaki İl Müdürlerimizi ve çalışan personellerimizi ziyaret ederek çalışmalarımıza başladık. Daha sonra Bilecik’in dertleri ile dertlenen siyasi görüşü ne olursa olsun ticaret erbaplarıyla, sanayicilerimizle, mimarlarla bire bir görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler bizim için çok faydalı oldu. Bilecik’in en eski aileleriyle bir araya gelerek onlarla sohbetler gerçekleştirdik. Olmazsa olmazımız olan 13 Mahalle Muhtarımız ile biraraya gelerek mahallelerimizin durumu ve sorunları üzerine fikir alışverişinde bulunduk. Bu esnada da çeşitli bölgelerde seçim bürolarımızı açtık, Bilecik halkımızı evlerinde de ziyaret ediyoruz. 

“YÖNETEN DE, YÖNETİLEN DE DERTLİ”

Bu ziyaretlerimizde sahada küçük sorunların birikerek bir dağ olduğunu gördük. Bilecik’te herkes dertli durumda. Yöneten de, yönetilende dertli bu bizim çok ilgimizi çekti, yönetilenin dertli olmasını anlıyoruz ama yöneten neden dertli onu anlamıyoruz. Özellikle son 5 senede istikrarın olmaması, 4 Belediye Başkanının değişmesinin şehre faydasından daha çok zararının olduğunu görüyoruz. Küçük sorunlara sunduğumuz çözüm önerilerini duyunca şaşkınlıkla karşılıyorlar. Bizim sıradan gördüğümüz olaylar bunlar, çözümleri çok basit. Vatandaşa bunu anlattığımızda bu kadar mı basit diye soruyorlar. Bunları duyduğumuzda Bilecik halkının hizmetten ne kadar uzak kaldığını görüyoruz. 
Mevcutta görev yapan arkadaşlar da, eski görev yapan arkadaşlar, görevi devreden arkadaşlarımız oldu. Biliyorsunuz, Bilecik 5 yılda 4 Belediye Başkanı gördü ve kötü bir rekora imza attık. Bu anlamda görevde bulunan kişiler de dertli. Biz 3 dönemdir bu işi yapıyoruz, son dönemde de Belediyeler Birliği Başkanlığını yürütüyoruz.

“BİLECİK’İ YÖNETENLERİN BİR AYIBI…”

Burada servislerle ilgili sorunlar var. Minibüsçülerimiz de dertli, vatandaşlarımız da dertli. Sosyal aktivite denen bir şey yok. Şehri yöneten bu dönemin Başkan Yardımcısı, “sinema izlemeye Eskişehir’e gidiyoruz” diyor. Adama sorarlar 5 seneden beri neden bir sinema yapmadın buraya? Bir sinemamız var ama çok yeterli olmadığını vatandaşlarımız da, bizler de biliyoruz. Örneğin Edebali Türbesi’nin her geçen gün geriye gittiğini görüyoruz. Dünyanın saygı gösterdiği ve Bayırköy’de her yerde yazan “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözü olan büyük bir zatın Bilecik’imiz de türbesi bulunuyor ama biz onun bile gerçek değerini gösterememişiz. Şeyh Edebali Türbesi’ne giden yol ile ilgili bir projemiz var. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla, üniversite öğrencilerimizle yapacağımız çalışmalarla Şeyh Edebali Türbesi’ne giden yolu daha güzel bir hale getirebiliriz. Şehir dışından türbemize ziyarete gelen birçok vatandaşımız oluyor, dualarını ediyorlar ama Bilecik’e başka bir katkısı olmuyor. Burada hiçbir şey olmaması Bilecik’i yönetenlerin bir ayıbıdır.  

“YÖNETENLERLE İLGİLİ BİR SIKINTI VAR”

Pelitözü Göletimiz bulunuyor, vatandaşlarımızda buraya büyük rağbet gösteriyor ama bunun yanında Kent Ormanımız var. Kent Ormanı’nda bulunan bir işletmemizi ziyaret ettim, işletmede kimse yoktu tabiri caizse sinek avlıyordu. Burada ulaşım ile ilgili bir sıkıntı var. Bunun çözümü de çok basit buradaki yolu iyileştirerek minibüslerin buradan geçmesini sağlayabiliriz. TOKİ, Başköy, Kayıboyu, İstasyon Mahallelerine giden minibüslerimizin güzergahlarını buradan geçirebiliriz. Bunu anlattığımızda vatandaşımız bunu bir proje zannetti bunlar proje değil sadece ihtiyaca cevap vermektir. Buna benzer çok sorunlar var, birçok kuruma gidiyoruz, burada çözülebilecek sorunlarla karşılaşıyoruz. Küçük bir alandaki yol sorununu kurum yetkilileri yarım saat anlatıyor, bunların çözümleri çok basit, burada yönetenlerle ilgili bir sıkıntı var. 

“HALKIMIZA HİZMET EDİLMEDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Bilecik’te AVM, otel ihtiyacı var. Ruhsatını bekleyen bir otelin açılması için bekleyen bir yöneticiye de ihtiyacı var. 6 aydır imzalanmayan, ötelenen projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu projeleri hayata geçirecek, projeleri imzalayacak bir abiye ihtiyaç var. Bilecik’i düşünen, Bilecik sevdalısı olan bir abiye ihtiyacı var. Altını çizerek tekrar söylüyorum, Bilecik’in çözülemeyecek yapısal hiçbir sorunu yoktur. Sadece koordine eksikliği var. Estetik Kurulu gibi kurulların arkasına sığınarak biten proje için hala milyoncularda çiçek aranması, ruhsat almak için koşturuluyorsa bu Bilecik’in ayıbıdır. Bunlar Bilecik’e yakışmayan şeylerdir. Son dönemlerde ne atalarımıza, onlardan yadigar kalan yerlere ve halkımıza hizmet edilmediğini görüyoruz. 

Kaynak: Korkmaz KESİK