Bilecik'te eğitim veren liseler, BİL-EN projesi kapsamında kompozit uçak yapım eğitimi ve otopilot yazılımı ile ilgili faaliyetlere başladılar.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İHA Atölyesi, Düzce Cam, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilecik Meslek Lisesi’nin ortak çalışması sonucunda toplam 40 gönüllü öğrenci bu önemli eğitimlerde yer aldı.

Eğitimlerde; uzman drone otopilot yazılım öğretmenleri desteği ile gençlerin savunma sanayi yazılımları üzerine yönlendirilmesi sağlanması hedeflendi.
Böylece bu proje kapsamında ülkemizin Savunma sanayi teknolojileri geliştirilmesi adına gençler lise çağlarında yönlendirilmiş olacak.

Daha önce şehirde faaliyet gösteren ve bu projede eğitmenlik rolü üstlenen BŞEÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Öztürk; “Malzeme Mühendisi olarak böyle bir projede yer almak bizim adımıza gurur verici. Şehrimizde bu tip projeler gerekli ham maddenin sağlanması ile birlikte devam edecektir. Geçmişte verdiğimiz eğitimler birçok arkadaşımızın bu alanda kendilerini geliştirebilmek adına uygulamalar yapmasına olanak sağladı. Aynı şekilde bu eğitim desteklerimiz devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 04 25 At 11.20.26 (1)

Kaynak: Betül KESİK