Bilecik’te Müftülük personeline  Vekalet Yoluyla Kurban Kesimi Organizasyonu tanıtımı ve “2024 Yılı Yaz Kur’an Kursu Eğitim Semineri” düzenlendi.

Bilecik Ticaret Odası Konferans Salonunda yapılan toplantıya Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Dr. Ulvi Ata konuşmacı olarak katıldı.

Dini konuların tamamında halka rehberlik edilmesi gerektiğine değinen İl Müftüsü Ali Erhun, “Bizim Diyanet camiası olarak temsil, tebliğ ve rehberlik kavramlarını çok iyi bilmemiz gerekiyor. Tebliğ ederken temsili ihmal etmemeliyiz. Her ikisini birlikte en iyi şekilde yürütmeliyiz. Rehberlik sadece namazla değil toplumumuzun dinle ilgili bütün işleriyle alakalı asli görevimizdir. Namaz, zekat, oruç, hac ve kurban da buna dahildir. Rehberlik alanımız çok geniştir bunu bilesiniz” dedi.

Kurban kesilmeyen her eve kurban eti girmesini istediklerini belirten Müftü Ali Erhun, “Elhamdülillah Bilecik olarak güzel işlere imza atıyoruz. 2022 yılında 350 hisse vekaletle kurban, 2023 yılında ise 150 hisse Vekaletle Kurban kesildi ve dağıtıldı. Bu sene de vakfımızda 350 adet hisse kurban istedik. Kurban kesilmeyen her eve kurban eti girsin istiyoruz. Boynu bükük hiç kimse kalmasın istiyoruz. Her konuda olduğu gibi gerek vekaletle kurbanların toplanması ve gerekse kesilen bu kurbanların dağıtılması sizlerin destekleri ve gayretleriyle oluyor. Bunun için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başkanlık Müşaviri Dr. Ulvi Ata ise şöyle konuştu:

“2023 yılında TDV aracılığı ile toplamda 745 bin 535 hisse kurban, deprem bölgesi başta olmak üzere tüm afetzedelerin bulunduğu bölgeler ile 78 il, 47 ülke ve 280 bin bölgede ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın birlikte yürüttüğü Vekaletle Kurban Kesim Organizasyonu 1993 yılından bu yana aralıksız şekilde büyük bir hassasiyetle düzenlenmektedir. Bağışların teslim alınmasından kurbanların kesimine ve dağıtımına kadar organizasyonun her aşaması titizlikle takip edilmekte, kurban vekalet sahiplerinin isimleri tek tek okunup kayda alınmaktadır. TDV, her zaman toplumun ihtiyaçlarını üst seviyede tutarak hassasiyet içinde gereğini yerine getirmeyi kendine görev kabul eden, tüm hizmet kalemleriyle halkımızın takdir ve teveccühünü kazanmış bir kurumdur.”

Müşavir Ata, Diyanet İşleri Başkanlığının kurban kesim amaçlarını anlatarak “Başkanlığımıza yasa ile tevdi edilen "İbadet esasları ile ilgili işleri yürütmek” görevine istinaden mali ibadetlerden olan kurban ibadetinin yerine getirilmesi hususunda halkımıza rehberlik etmeyi ve kurban kültürünü nesillere aktarmayı amaçlıyoruz. Ayrıca kurban kesebilir durumda olan tüm vatandaşlarımızın kurban ibadetini yerine getirmelerini sağlamayı ve toplumsal dayanışmaya katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Vekaletle Kurban ile Kurban etlerini daha fazla ihtiyaç sahibine ulaştırmayı, Müslüman kardeşlerimizle bayram sevincini ve mutluluğunu paylaşmayı, mazlum, mağdur ve muhtaçlarla kardeşlik bağımızı kuvvetlendirmek istiyoruz” dedi.

Programın ikinci oturumunda "2024 Yılı Yaz Kur’an Kursu Eğitim Semineri" gerçekleştirildi.

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY