19 Mayıs 1919, “Ya istiklal ya ölüm!” düşüncesiyle yürütülen Türk Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak tarihe geçmiştir. Atatürk, bağımsızlık ve aydınlanma meşalesini yaktığı bugünü “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak Türk gençliğine armağan etmiştir. Millî mücadelenin 105. yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve millî mücadele kahramanlarımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.
 Millî değerlerin ışığında Türk istiklalini ve Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza dek koruma görevi emanet edilen Türk gençliğinin “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” kutlu olsun!

Tüm yurtta olduğu gibi Bilecik’te de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı renkli etkinliklerle kutlanacak.
Resmi tören, 19 Mayıs Pazar günü saat 09.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk koyulması ile başlayacak.
Saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayacak olan Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Halk Yürüyüşü, Belediye Karşısı Osmanlı Tuğrası Heykeli’ne kadar devam edecek.
Kutlama programı ise saat 11.00’de İstasyon Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek.
BELEDİYEDEN FENER ALAYI VE KONSER
Bilecik Belediyesi tarafından da gençlere özel etkinlikler günler öncesinden başladı. 19 Mayıs Pazar günü ise saat 19.00’da Bilecik sokaklarında Fener Alayı düzenlenecek. Saat 21.00’de ise ünlü sanatçı Aleyna Tilki Cumhuriyet Meydanı’nda Bileciklilerle buluşacak.

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY