Bilecikspor kongresini yaptı. Yeni Başkan 20 yılın ardından yeniden Turgut Özen oldu.

Son yapılan kongreye 3 kişinin katılmasından dolayı bir seçim yapamayan Bileckspor Kulübü, 26 Aralık’ta yeniden bir kongre yapma kararı almıştı. Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan kongrede katılımın yoğun olduğu gözlenirken Başkanlık seçimi için tek listeyle giren Turgut Özen, Bilecikspor’un yeni başkanı oldu.

Kongrede açılış konuşmasını yapan Eski Başkan Ali Muyşin, “Böyle kalabalık bir kongrede olmak oldukça onur verici. Bilecikspor bunu hak ediyor, 2-3 kişiyle kongreleri değil. Ben de böyle kalabalık bir kongrede görevi devralmıştım. Bu şekilde de görevi devretmek son derece mutluluk verici.Bu bir bayrak yarışı, bizden sonra gelecek yönetimin de bu bayrağı daha yukarılara taşıyacağına son derece inancım var. Biz de elimizden geldiğince, ihtiyaç duyulduğu her an yeni yönetimin yanında olacağız.” dedi.

Muyşin tarafından faaliyet raporunun okunması ve oylanmasının ardından Başkan ve Yönetim Kurulu belirlenmesine geçildi. Kongreye tek aday olarak katılan Turgut Özen ve Yönetim Kurulu listesi oylanarak kabul edildi.

Yeni Başkan Özen’in Asil Liste Yönetim Kurulu Üyeleri şu isimlerden oluştu:

Başkan: Turgut Özen

Özercan Özen

Mehmet Emin Bayındır

Berat Subaşı

Ahmet Uzun

Cafer Elmas

Cengiz Çevik

Ertan Coşkun

Berke Altınay

Vahdettin Tetik

Şerafettin Yılmaztürk

Ahmet Kızmaz

Şenol Çetin

Turgay Gül

Cihan Uygun

Atahan Ateş

Yeni Başan Turgut Özen, seçilmesinin hemen ardından yaptığı konuşmaya “Nerede kalmıştık” sözleriyle başladı. 20 yıl sonra yeniden Başkan seçilen Özen, Bilecikspor’u daha ileriye taşımak için halk ile bütünleştirip altyapı ve tesis çalışmalarına odaklanmak gerektiğini belirtti. Bilecikspor ruhunun yeniden Bilecik’e kazandırılması gerektiğini vurgulayan Başkan Özen, yönetim ekibiyle beraber önümüzdeki sezon Bileckspor’u 3. Lige ve daha yukarı taşımak  için büyük bir özveriyle çalışacaklarını kaydetti.

Başkan Özen, konuşmasında şunları söyledi:

“Nerede kalmıştık… Şu an onu devam ettirmek için buraya geldik. Biliyorsunuz Bilecikspor’u Konya Ladik maçından sonra Konya Ladik’te soyunma odalarında bırakmıştık bir daha Bilecikspor’a dönmemeye karar almıştım çünkü çok zor bir dönemeçten geçtik o dönem. Takım son haftaya kalmıştı. Çok büyük final oynadık. O gün finali benimle beraber yaşayan Şerafettin Yılmaztürk de aramız da beraberdik. Anlatılmaz yaşanır bir hikaye yaşadık Konya’da.

“BİLECİKSPOR’UN BİR LOBİSİ YOK”

Futbol değişik bir oyun. Bunu eğer şehir kabul ederse çok güzel oluyor ama şehir kabul etmediği zaman tam tersi oluyor. Geçtiğimiz günlerde genel kurul yapıldı kimseler yok ama bugün salon dolu. Aslında 60-70 bin nüfuslu olan bir ilde daha kalabalık olması lazım. Bilecikspor’un bir lobisi yok bu lobi olmadığı zaman da kişilere, şahıslara veya birtakım insanların omuzlarına kalıyor bu iş. Yapılacak işlerden birisi Bilecikspor’un taraftar sayısını yükseltmek. Bilecikspor’u sevdirmek.

“SPORU SEVMEYEN SİYASİLER VE ATANMIŞLAR OLDUĞU MÜDDETÇE BİZ BURADA KÖRLER VE SAĞIRLAR BİRBİRİMİZİ AĞIRLARIZ”

1998-1999 yıllarında Bilecik’in nüfusu 30 bindi. Bir Pazar günü Bilecik Gebze maçı oynuyoruz. 7000 kişi oynadık. Nüfusun yüzde 25’i stattaydı. Bilecik’te o dönem öyle bir rüzgar vardı. Bu rüzgarın oluşması benim başarı olmam veya bu işi çok sevmem değil bu şehrin siyasileri ve atanmışları soru çok seviyorlardı. Sporu sevmeyen atanmışlar veya siyasiler olduğu müddetçe biz burada körler ve sağırlar birbirimizi ağırlarız.

“BİLECİKSPOR’A VEFA BORCUMU ÖDEMEYE GELDİM”

Ben buraya gelirken Bilecikspor’a vefa borcumu ödemeye geldim. Kaçtı, gitti, Bilecik’e uğramıyor gibi bir sürü spekülasyon var. Bunları kırmanın tek yolu da Bilecikspor’a gelip hizmet etmek. Yeni bir jenerasyon, yeni bir genç kadro, bu arkadaşlarıma çok iyi bir önderlik yapmak. Bilecik’i daha ileriye taşıyıp önce altyapısını güçlendirip tesislerini yapmak ve bu tesislerin yapılabilmesi için de gereken her türlü fedakarlığı yapacağım.

“3. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ CİVARINDA MUTLAKA BİR YER TAHSİSİNE GİTMEMİZ LAZIM”

Kamu yürütmesiyle, siyasilerle çalışıp milli emlaktan 3. Organize sanayi bölgesi civarında mutlaka bir yer tahsisine gitmemiz lazım. Bize ilk etapta 100 dönüm kadar bir yer lazım. Tesisi olmayan, taraftarı olmayan, lobisi olmayan bir kulübün geleceği tehlike altında.

“UÇURUMUN KENARINDA OLAN BİR TAKIMI HALK DESTEĞİNİ ALARAK YEŞİL SAHALARA DÖNDÜRMENİN YOLLARINI ARAYACAĞIZ”

 Bu bir geçiş süreci biz Bilecikspor’u halka sevdirerek eski günlerine döndürmenin yollarını arayacağız. 4-5 ay boyunca bunun üzerine çalışacağız. Esas bizim maratonumuz gelecek sezon başlıyor. Eylül ayında biz bu takımı şehirle bütünleştirip 3. Lige çıkartmadıktan sonra bu iş olmaz. 3. Lige çıkıp orada kalıcı olup 1- 2 sene sonra hedefi yükseltip 2. Lige ve daha yukarılara doğru gitmemiz lazım. Ama bunların hepsi bizim şu anki yönetim kurulunda bulunan arkadaşlarımızın yetenek durumlarına göre değil, biz hepimiz Bilecikspor’da bir amele olarak çalışacağız. Biz şu an profesyonel değiliz, amatörüz ve amatör olduğumuzun farkındayız. 15 sene önce profesyonel bir takım olan Bilecikspor ile karşı karşıya değilim ben. Tam tersi uçurumun kenarında olan bir takımı alıp bunu tekrar halk desteğini alarak yeşil sahalara döndürmenin yollarını arayacağız. Benim için sezon bitmiştir. Bizim hep yenmemiz lazım. Üstteki 4 takımla aramızdaki puan farkının çok yüksek olmasından dolayı bu sezon şampiyonluk durumu hayal. Benden kimse şampiyonluk beklemesin. Bundan sonraki play off maçı oynayacağız bu maçı alıp önümüzdeki sezona hazırlık yapmamız lazım.

YENİ SEZONDA HEDEFİMİZ 3. LİGE ÇIKMAK”

Diğer ilçelerle çok iyi bir koordine sağlayıp buradaki altyapıyı güçlendirmeliyiz. Asla taşıma suyla değirmen dönmüyor. En basit örneğini yaşadık bir hoca ve yanındaki 15 kişi çantayı alıp gitmişler. Paraların yüzde 60’ını 70’ini almış bu adamlar. Kulüp ödemiş onlara haklarını. Bilecikspor’ a altyapıyı tesisleri kazandırmalıyız. Bursaspor’un tesisleri incelemiştim çok hoşuma gitmişti. Bakırköy’deki tesislere de gidip bakacak arkadaşlar bu tesisin aynısını yapmamız lazım. 3 OSB’ye yakın olması lazım. Çünkü bizim kurulacak OSB’nin altyapısından direkt faydalanmamız lazım. Altyapısı, sosyal tesisi olacaksa sağda solda veya üniversitede mahcup oynamayacaksa bunların hedefi de buradan geçiyor.

Projeler çok uzun, hedefler büyük. Dediğim gibi 4-5 ay gibi bir zamanımız var. Ölçeceğiz, biçeceğiz, seneye inşallah yeni sezonda hedefimiz 3. Lige çıkmak olacak.”

“İSMAİL CİNOĞLU NÖBETÇİ BAŞKANDIR

Özen’in konuşmasının ardından son olarak konuşan Eski Başkanlardan  İsmail Cinoğlu, her ne şartta olursa olsun Bilecikspor’a her zaman sahip çıkacaklarını ifade etti. Geçtiğimiz kongreye sadece 3 kişi katıldığı ve başka aday çıkmadığı için takımın kapanmaması veya kayyuma gitmemesi için aday çıktığını dile getiren Cinoğlu,  Turgut Özen’in adaylığının ardından böyle bir yarışa girmek istemediğini ifade etti. Cinoğlu konuşmasında, “Ben takımımın arkasındayım. Ne görev verilirse yaparım. Ben Bilecikspor sevdalısıyım. Babamdan bana mirastır. Sonuna kadar arkasındayım. Bu can bu bedebde olduğu sürece Bilecikspor sahipsiz kalmayacaktır. İsmail Cinoğlu nöbetçi başkandır.”dedi.

YENİ BAŞKAN VE YÖNETİM KONGRE SONRASI SOLUĞU TOPLANTIDA ALDI

Kongre sonrası yeni yönetim ayağının tozuyla ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda takımın durumu masaya yatırılırken, ilk olarak yapılması gereken konular görüşüldü.