Amatör Spor Kulüpleri Haftası’nda Bilecikli sporcular hünerlerini sergiledi. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye giren sporculara ödül verildi.

Her yıl 9-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Amatör Spor Kulüpleri Haftası Bilecik’te çeşitli etkinliklerle kutlandı. İstasyon Spor Salonu’nda gerçekleşen Amatör Spor Kulüpleri haftası kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda açılış konuşması yapan Bilecik Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nusret Tosun, sporun önemine dikkat çekti. Bilecik’ten Avrupave Balkan Şampiyonalarında önemli başarılara imza atan sporcuların olduğunu kaydeden Tosun, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülke genelinde olduğu gibi bizlerde bugün burada amatör spor haftasını kutlamanın heyecanı içindeyiz. Buradaki amacımız 12 Eylül 1987 tarihinde kurulan Bilecik ASKF’de ve tüm kulüplerimizde bugüne kadar görev yapmış başkan ve yöneticilerimiz olmak üzere yaşamanı yitirenleri rahmetle anıyor yaşamlarını sürdürenlere sağlık ve mutluluklar dilerim. Tüm başkan ve yöneticilerimizi yapmış oldukları hizmetlerin den dolayı kutluyorum.

Öncelikle ilimizdeki tüm amatör branşları destekleyen başta sayın valimize, milletvekillerimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza, gençlik il müdürümüz ve personeline, emniyet ve sağlık personeline, kulüp başkan ve yöneticilerine, spora ve sporcuya desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyor desteklerinin devamını diliyorum.

İlimiz genelinde bir çok branşta Avrupa, Balkan ve Türkiye derecesi yapmış sporcularımız bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki milli profesyonel sporcunun temeli amatör spordan geçer. Amatörlerin başarısı o ilin ulusal düzeydeki başarı çıtasını yukarı çıkması demektir. İnsanları spora kazandırılması, özelikle çocuklarımız spora başlamasını sağlamak en önemli hedeflerimizden biridir. Takdir edersiniz ki gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan uzak tutulmasını sağlayacak en güzel araç spordur.

Sporun dünyada birleştirici gücünü hepimiz görmekteyiz. Spor ile birçok zorluğun üstesinden gelinebilir. Spor bizim için çok önemlidir, çocuklarımızın hayatlarını spor yaptırarak zararlı alışkanlıklarından arınmış garantiye alabiliriz.

Gençlerimizin bağlı oldukları kulüplerin başarılı sporcuların tanıtılması, sosyal sorumluluk duygusunun oluşturulması kişi ve kurumların sponsorluk yapmaya teşvik edilerek spor bilinci ve kültürünün oluşturulması hedeflerimizin arasındadır. Spor çocuklarımızın derslerini aksatmaz bilakis orada elde edecekleri başarılar yapacakları çalışmalar onların özgüvenini artıracaktır. Her işi istediklerinde çalışarak başarabileceklerine dair inançları gelişecektir.

Çocuklarımızı sportif faaliyetlerin içinde tutmalıyız. Spor disiplindir, sağlık tır. Son yıllarda ilimize Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan talimatları ile spor bakanlığımız tarafından tesis anlamında büyük hizmetler gelmiştir.

Amatör spor kulüpleri federasyonu başkanlığı olarak bu gün bu programda emeği geçen gençlik il spor müdürü ve personeline çok teşekkür eder bütün sporcu gençlerimize yaşantılarında başarılar diler büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim” sözü gibi hepinize spor dolu günler dilerim.”

“SPOR BİLİNCİ OLUŞTURULMASINI AMAÇLAMAKTAYIZ”

Tosun’un ardından konuşan Bilecik Gençlik ve Spor İl Müdürü Yasin Özdemir, sporun birleştirici gücüne dikkat çekti. Özdemir, konuşmasında şunları aktardı:

“Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından her yıl ekim ayının ikinci haftasında kutlanan Amatör spor haftası programımıza hoş geldiniz. Spor ve sportif çalışmalar bireyi fiziksel, zihinsel, ruhsal ve ahlaki yönden geliştirirken; enerjilerini kişilerin sağlığına katkıda bulunacak şekilde kullanma olanağı sağlar.

Spor kurallara uymayı, birlik, dayanışma, saygı, sevgi, iş birliği, paylaşma, centilmenlik ve takım ruhu ilkelerini yerleştirerek topluma uyum, kendine güven, cesaret ve arkadaşlık duygularını geliştirir.

Amatör spor haftası kapsamında planlanan faaliyetler ile farkındalık oluşturularak halkımızın düzenli fiziksel aktivite alışkınlığına özendirilmesi, Spora başlayan çocukların müsabaka tecrübesi kazanması, yetenek taraması yapılarak spora yönlendirilmiş başarılı öğrencilerimizin spora kazandırılması, amatör spor branşlarına gerekli desteğin verilerek, ilimizde sosyal sorumluluk duygusu ve spor bilinci oluşturulmasını amaçlamaktayız.

Sporun bir ülkedeki birleştirici gücünü hepimiz görmekteyiz. İlimizde de spor birçok zorluğun üstesinden gelebilir, geleceğimiz olan çocuklarımızın hayatlarını sağlıklı ve zararlı alışkanlıklardan arınmış olarak garanti altına alabiliriz. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde, Bilecik'te spor hak ettiği yeri alıyor ve her hanede spor yapan kişi sayısı giderek artıyor.

Biz biliyoruz ki insanlarımız spor yapmak istiyor; onların spor yapabileceği imkânlar da gençlik ve spor bakanlığımız ile spor kulüplerimizin imkânları dâhilinde gerçekleştiriliyor. Tesislerimizin kullanımları sonucu ulusal ve uluslararası dalda başarı elde ederek ilimizi ve tabii bizleri gururlandıran sporcularımızın olması ve bu başarının giderek katlanması ayrı bir mutluluk kaynağımızdır.

Bu hafta kapsamında İlimizde çeşitli spor branşlarında müsabakalar organize edilmektedir. Amatör Spor Haftası kapsamında müsabakalara katılan tüm sporcularımıza başarılar diliyor. Tüm halkımızı, çocuklarımızı ve gençlerimizi spor faaliyetlerine katılmaya davet ediyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından; Judo, karate, kata, wushu, jimnastik branşlarında spor gösterileri yapıldı. Yıl boyunca düzenlenen ulusal ve uluslararası müsabakalarda başarı elde eden sporculara ödül takdim edildi. Korkmaz Kesik