Halk TV'nin popüler programı "Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar", bu kez Bilecik'te çekimlerini gerçekleştirdi.

Bilecik Belediyesi çay bahçesinde canlı olarak yayınlanan programa; Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, ünlü şair Ataol Behramoğlu ve ses sanatçısı Burcu Soysev katıldı.

Program boyunca Bilecik'in kültürel değerleri ve yöresel ürünleri tanıtıldı. Bilecik'in zengin türküleri ve halk oyunları da izleyicilere görsel bir şölen sunarken, ilin turizm potansiyeli ve kültürel mirası da vurgulandı.

BAŞKAN SUBAŞI “TURİZM PLATFORMU OLUŞTURDUK”

Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, Bilecik'in tanıtımı için belediye tarafından yapılan çalışmalardan bahsetti. Subaşı, "Belediyemizde turizm platformu oluşturduk ve Bilecik'te gezip görülecek tarihi mekânları tanıtıyoruz. Bunların başında tarihi belediye binamız ve saat kulemiz geliyor. Ardından Şeyh Edebali Türbesi ve tarih şeridimizi gezdiriyoruz. Bilecik, doğal güzellikleri ve gölleriyle ön plana çıkıyor. Bilecik'in sıcakkanlı ve misafirperver insanlarıyla tanınması da büyük bir avantaj. Binlerce ziyaretçi şehir dışından Bilecik'e gelmekte, bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ TÜZÜN, “SON YILLARDA BİLECİK, GÖÇ VEREN BİR ŞEHİRDEN GÖÇ ALAN BİR ŞEHRE DÖNÜŞTÜ”

Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ise programın Bilecik'in tanıtımı açısından önemine vurgu yaptı. Tüzün, "Bilecik, tarihi ve kültürel özelliklerinin yanı sıra sanayi alanında da büyük bir gelişme kaydetmiş bir şehir haline geldi. 7 organize sanayi bölgesinde 500'e yakın sanayi kuruluşu bulunuyor. Türkiye genelinde ihracat yapan birçok fabrika da bulunuyor. Ancak, Bilecik'te hala Gümrük Müdürlüğü'nün olmaması eksiklik olarak karşımıza çıkıyor. Bozüyük'te başlatılan Lojistik Köy projesi ise tamamlanmadı. Gümrük Müdürlüğü'nün eksikliğini dile getirmeden geçemeyiz. Son yıllarda Bilecik, göç veren bir şehirden göç alan bir şehre dönüştü. Hızla büyüyen bir kent haline geldi" ifadelerini kullandı.

BEHRAMOĞLU: “BİLECİK’İN TARİHİ ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK”

Ünlü şair ve yazar Ataol Behramoğlu ise Bilecik'in tarihi önemine vurgu yaparak, "Babam Bursa'da ziraat mühendisliği yaptığından dolayı bu coğrafyayı çok iyi biliyorum. Bilecik'i tarihi değeri nedeniyle de çok iyi tanırım. Bu topraklara ve tarihe layık olup olmadığımız sorusunu sıkça kendimize sormalıyız. Bu soruya evet demek biraz zor olabilir. Eğer Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde yapılan savaşları kazanmasaydık, bugün burada olmayabilirdik. Türkler, Anadolu'nun sınırlı bölgelerine hapsedilmiş bir topluluk olurduk" diye konuştu.

Bilecik'te çekilen "Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar" programı, Bilecik'in kültürel zenginliklerini ve turistik değerlerini izleyicilere aktarırken, şehrin gelişimi ve potansiyeli hakkında da bilgilendirici bir program oldu. Korkmaz Kesik

Editör: Korkmaz Kesik