Pelitözü Göletinde Vali Şefik Aygöl’ün öncülüğünde çevre düzeni,  bakım onarım ve  dönüşüm anlamında birçok çalışma yapılırken, birçoğu da yapılmaya  devam ediyor.


Vali Şefik Aygöl, beraberinde ilgili kurum amirleri ile Gölet ve çevresindeki çalışmaları yerinde inceledi.
 Bilecikli vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda çalışma planı yapıldığı belirtilirken; yapılan ve planlanan çalışmalar hakkında şu bilgiler verildi:
“Mesire alanı olarak anılan Gölpark’ ın bu yönünü güçlendirmek ve kontrolsüz yakılan ateşin önüne geçmek amacıyla göletin belirli alanlarına barbekü alımı gerçekleştirilerek bir kısmının kurulumu sağlanmıştır. 
Yine barbekü alanlarına ve yakınlarına yeni piknik masası alımları gerçekleştirilmiştir.


Göletin kıyısını saran yürüyüş yolumuz bordürlerinin de bakımı yapılarak yenilenmiş yürüyüş ve bisiklet için elverişli hale getirilmiştir.
Göletin giriş ve çıkış alanlarındaki yolun ihtiyaç duyduğu onarım çalışması yolun asfaltla kaplanması ile sağlanmış ulaşım konusu iyileştirilmiştir.
Çocuklarımızın ve gençlerimizin yoğun olarak kullandığı Voleybol sahasında yeni kum serimi, çevre düzenlemesi ve süsleme çalışmaları yapılarak saha yeni bir görünüm kazanmıştır.


Göletin girişi ve çıkışında bulunan tagların yıprandığı tespit edilmiş bu sebeple eski taglar kaldırılırken yeni tagların yapım çalışması devam etmektedir.
Yeşili korumak doğaya sahip çıkmak bilinci ile çevre temizliği ve amfibik araç ile göl temizliği çalışması düzenli olarak yapılmaktadır.
Gölet çevresinde aktif olarak yapılan kamp karavan etkinliklerini de destekleyerek mevcut karavan alanındaki ihtiyaç duyulan içme suyu, atıksu ve elektrik altyapısı kurulmuş, her karavanın ihtiyaç duyacağı yeşil alanlar gözetilerek asfalt serimi gerçekleştirilmiştir. Peyzaj ve çevre düzeni çalışmaları devam etmektedir.
Gölün çevresinde ve yürüyüş yolu üzerinde eksikliği hissedilen yönlendirme tabelaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.


Yürüyüş yolunun belirli kısımlarında kültürel miras temsili olan manilerimizi sergileyecek bir “Mani Yolu” çalışması hazırlığı yapılmaktadır.
Göleti tüm vatandaşlarımız için cazibe merkezi haline getirmek için Orman Parkı, Açık Gençlik Merkezi, Jandarma Kontrol Merkezi, Çocuk Oyun Gruplarının Onarımı, Aydınlatma ve Işıklandırma ve benzeri birçok çalışmanın gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.


Birçok Kurumun ortak çalışmasının eseri olacak “Rekreatif Etkinliklerin Merkezi Gölpark’ın” Bilecik için cazibe merkezi kimliğini güçlendirerek vatandaşlarımızın eğleneceği, öğreneceği, göl manzarasında yemek yiyeceği, sosyalleşeceği ve nefes alacağı bir merkez, birçok etkinliğinde ev sahibi olması hedeflenmektedir.

Kaynak: BETÜL KESİK