Son 21 yıldaki Bilecik yatırımlarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Bilecik’e 3 Milyar 732 Milyon TL değerinde 79 Tesis inşa ettik. Bilecikliler için üretmeye devam edeceğiz.”dedi.

DSİ'den yapılan açıklamada, " Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

“Su Vatandır” hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor." ifadelerine yer verildi.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.

‘’Sulama Projeleri Bölge İçin Kalkınmanın Anahtarı’’

Bilecik’e yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Bilecik’te inşa ettiğimiz 27 sulama tesisi ile toplamda 118 Bin 670 dekar, kısmi olarak 17.060 dekar arazi olmak üzere toplam 135.730 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık.” dedi.

"Bilecik’imize 14 Baraj Kazandırdık"

Bilecik’in su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek gayesiyle son 21 yılda; 79 adet Tesis ile 3 Milyar 732 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Bilecik’te son 21 yılda 14 adet baraj inşa ettik ve böylece 49 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

"3 Barajda İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor"

Bilecikli çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Bilecik’in su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 3 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 25 bin 590 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.

"Vatandaşlarımızı ve Toprağımızı İnşa Ettiğimiz Taşkın Koruma Tesisleri İle Koruyoruz"

Ayrıca; Bilecik’te taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 35 adet taşkın koruma tesisi ile 48 adet yerleşim yeri ve 1.230 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 4 adet taşkın koruma tesisinin de yatırım programında çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

"Bilecik’te Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımıza Başladık"

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Bilecik’te 2 adet işin tamamlanarak toplam 112 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılacağına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif BALTA, “Bilecik’te 18 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanacaktır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.” dedi.

"Ülkemiz Enerjisine 3 HES İle Katkı Vermeye Devam Ediyoruz"

Bilecik’te son 21 yılda 3 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 173,84 Milyon KWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Kurulu gücü 34,16 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 381 Milyon TL katkı sunuyoruz.

Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 2 adet HES ile de Ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz. 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 58 bin hanenin enerji ihtiyacını Bilecik’te kurulu HES’lerle karşılıyoruz.” dedi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Bileciklilerden, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi. BETÜL KESİK

Editör: BETÜL KESİK