banner795
banner401
banner422
banner806
banner773
banner735

Vali Kızılkaya: “Sevdamız, aşkımız Bilecik”

Ulupınar Köyü’nde Doğuş Suni Deri Kösele Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Şermin Kahraman’ın öncülüğünde çevre duyarlılığı bilinçlendirme etkinliği gerçekleştirildi.

Vali Dr.Kemal Kızılkaya ve protokol üyelerinin yanı sıra muhtarlar ve köy sakinlerinin hazır bulunduğu etkinlikte konuşma yapan Doğuş Suni Deri Kösele Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Şermin Kahraman, çevre duyarlığının gelecek nesiller açısından çok önemli olduğunu belirtti.

İl Tarım Müdürü Necmettin Yoldaş’ın konuya ilişkin yaptığı sunum sonrası konuşma yapan Vali Dr. Kemal Kızılkaya, “Sevdamız Bilecik” sözleriyle sevgi ile yapılan her işin güzellikler yaratacağını belirtti.

“DOĞAYA DAHA SAYGILI OLMAMIZ GEREKLİ”

Köy muhtarlığı binasında gerçekleşen etkinlikte konuşma yapan Doğuş Suni Deri Kösele Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Şermin Kahraman şunları ifade etti:

“Size değer veren, sizi bilen, sizi gören, sizi duyan ve sizi hisseden bir valiniz var ise çok şanslısınız demektir. Büyük iş yoğunluğu içinde bizlere zaman ayırabilen valimizin kentimize çok büyük değerler katacağına inanıyorum. İyi ki varsınız. Hoş geldiniz.

       Farkında mıyız, Bilecik hiçbir partiye dahil olmadan Bilecik sevenler ve Bilecik kamu müdürlerimiz, sanayicilerimizin birlikte kurmuş oldukları TSO çatısı altında bir komitedir. Her ayın bir günü toplanıp kararlar alıyoruz ay içinde de o kararları uygulayan faaliyetler yapıyoruz. Amacımız ise çevre duyarlılığını ön plana çıkarmaktır.

1-Yaşlılara dokunabildiğimiz kadar yanlarında olduğumuzu hissettirebilmek

2- Çocuklarımızın küfürlü konuşmamalarını, anne/baba ve büyüklerine saygılı olmalarını sağlamak

3- Çevre temizliğimizi ve değerlerimizi korumak

4- Atıl olan maden ocaklarımızı ağaçlandırmak

       Bugün ki yaratmak istediğimiz duyarlılık toprak ve sularımızın korunması ve verimli kullanılabilmesi. Ayrıca çocuklarımızı küfürden uzak tutabilmek

       Çocukların izleyerek öğrendiklerini unutmamalıyız. Ve onlarında bulunduğu ortamlardaki davranışlarımıza ve konuşmalarımıza oldukça dikkat etmeliyiz. Yemek esnasında duyduğumuz can sıkıcı bir habere tepki verirken, araba kullanırken diğer şoförlere öfkelendiğimizde beklenmedik bir durum karşısında şaşırdığımızda yanımızda çocuk olduğunu unutmadan ona kötü örnek olmayacak tepkiler vermeye özen göstermeliyiz. Etrafımızda bilhassa çocuklar varken küfürlü ve argo konuşmamalı, konuşanları uyarmalıyız. Mesela ben duyuyorum hayvanları güden çobanlar veya köylü dostlarımız çok küfür ederek hayvanları yönlendiriyor. Yan tarafta oynayan köylü çocuklarımız o küfürlerle büyüyor. Lütfen dikkat edelim.

       Hepimizin bu ülkeye, bu şehre ve yaşadığımız topraklara borcumuz var. Bu toprakları atamızdan miras, gelecek nesillerden ödünç aldık ve onlara aynı şekilde aktarabilmemiz için doğaya daha saygılı olmamız gerekli. Her şeyi devletten, belediyeden, il özel idaresinden beklememeliyiz. Kendi kapımızı ve evimizin çevresini, bağımızı, bahçemizin çevresini temizlemeliyiz. Yerlere çöp atmamalıyız, yolda gördüğümüz çöpleri alıp çöp kutusuna atmalı, yere çöp atanları da uyarmalıyız.

       En büyük sorunlarımızdan biri kirlilik. Hava kirliliği, toprak kirliliği, su kirliliği. Bunlarla hep birlikte mücadele etmeliyiz.

       Genellikle yol kenarlarına atılan moloz ve çöpler, pet şişeler, torbalar çevre kirliliğine sebep oluyor topraklarımızı kirletiyor. Doğamızın dengesini bozuyor. Bu moloz ve inşaat atıklarını, çöpleri muhtemelen köydeki ve köy yakınlarında yaşayan aileler atıyorlar. Lütfen bunlara karşı duyarlı olalım. Atmamalarını sağlayalım, uyaralım gerekirse şikayet edelim.

       Yere atılan bir sakızın bir kuşun gagasına yapıştığında ve neticesinde gagasını kullanamadığı için açlıktan öldüğünü görmek çok acı bir şey.  Ayrıca topraklarımızı tarım ilaçları ile de zehirleniyor. Aslında topraklarımızı değil, kendimizi ve geleceğimizi zehirliyor ve dolayısıyla hastalıklar artıyor.”

“BİZİ BURADA BULUŞTURAN ŞEYİN ADI ‘SEVGİ”

Vali Dr. Kemal Kızılkaya ise çevre duyarlığının bu topraklara, bu insanlara olan sevginin bir ifadesi olduğunun altını çizdi.

Vali Kızılkaya ise, “Bugün bizi burada buluşturan  şeyin adı ‘sevgi’.Biz burada bir sevginin etrafında buluştuk.Biz hepimiz ülkemizi seviyoruz,milletimizi seviyoruz,hayatı seviyoruz,birbirimizi seviyoruz,Bilecik’imizi seviyoruz.Bilecik bizim sevdamız,aşkımız ve bugün Bilecik’e olan sevgimizin bir tezahürü olarak Şermin hanım ve arkadaşlarının daha önce yaptıkları etkinliklerin birisinde daha bulunmaktan mutlu olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Daha önce Kent Ormanı’nda düzensiz çevreye atılan katı atıkların yarattığı kötü manzara ile ortaya çıkan görüntünün bertaraf edilmesi için gösterilen bu sevgi hareketi bugünde burada özellikle bilinçsiz kullanılan zirai ilaçlamaların ve bilinçsiz yapılan sulamanın neticesinde ortaya çıkan çevreyi kirleten unsurların azaltılması, bertaraf edilmesi maksadıyla bir araya gelinmiş güzel bir faaliyet. Bu topraklara,bu insanlara olan sevgimizin bir ifadesidir aslında.” şeklinde konuştu.

MÜDÜR YOLDAŞ’TAN ZİRAİ İLAÇ VE SULAMA UYARISI

Diğer yandan İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş ise, tarımsal faaliyetlerin icrasında yapılması ve alınması gereken önlemlere dikkat çekerken,çiftçilikte sulamanın önemine vurgu yaptı.Müdür Yoldaş katılımcılara çevre duyarlığı noktasında geniş çerçeveli bir sunum gerçekleştirdi.

Etkinlik çeşitli ikramlar ile son buldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner747

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503