banner795
banner401
banner422
banner773
banner735

Türk Kadınlar Birliği’nden ‘eşitlik’ vurgusu

Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şubesi ‘‘Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadele Güvencelerimiz’’ Projesinin 1.izleme çalışmalarının tamamlanması sonrası basın toplantısı düzenledi. Proje Bölge Mentolü Zeynep Göknil Şanal’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda açıklama yapan Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şube Başkanı Ayla Ercan şöyle konuştu:

“Türk Kadınlar Birliği tarafından yürütülen ‘‘Eşitliğe Ulaşmak Ve Ayrımcılıkla Mücadele Güvencelerimiz’’ Projesinin Bilecik’te yapılan 1. İzleme Çalışmaları tamamlandı.

Türk Kadınlar Birliği, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması bakımından son derece önemli ulusal ve uluslararası hukuki güvenceler sağlayan sözleşmeler ve mevzuatın yaygınlaştırılması, farkındalığın arttırılması ve uygulanmasının sağlanması amacıyla, AB Delegasyonunun desteğiyle, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin de ortak olarak katkı verdiği “Eşitliğe Ulaşmak Ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz “Projesini 2020 Ocak ayında başlatmıştır.

35 ilde yürütülen Proje faaliyetleri ile kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadele uluslararası sözleşmelerin ve ilgili ulusal mevzuatımızın tanınırlığını ve uygulanmasını sağlamak için yereldeki aktörlerin farkındalığının artırılması, sözleşmelerin/ yasaların hayata geçirilmesini sağlayacak izleme ve savunuculuk becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda Bilecik’te hak temelli çalışan kadın kuruluşlarının katılımıyla, çalışma yaşamı, kalıp yargılar ve zararlı uygulamalar ile kadına yönelik şiddet ana temalarında ilgili kurum ve kuruluşları nezdinde bir izleme çalışması yürütülmüştür. 1.izleme çalışmalarına Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şubesi, Bilecik Kadın Kooperatifi ve Bilecik Barosu katılmıştır. Bundan sonra da devam edecek olan izleme çalışmalarından beklentimiz ulusal ve uluslararası yasal güvencelerimizin hayata geçirilmesine katkı verilmesidir.

Proje kapsamındaki illerde bu amaca ulaşmak için gerçekleştirilen faaliyetler, ilgili kesimler ile iletişim ve iş birliğinin gelişmesini de sağlayacaktır. Öte yandan bu faaliyetler projenin uygulandığı diğer illerde olduğu gibi Bilecik’ te de sivil toplum örgütlerinin kurum ve karar verme mekanizmalarıyla tanışmalarına vesile olacak, yeni iş birliklerinin oluşmasını sağlayacak ve katılımcılık açısından da önemli bir artı değer katacaktır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner747

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503