banner716
banner401
banner422
Memleket Partisi Bilecik
banner773
banner735

“SÖZLEŞMEDEKİ TEK USULSÜZLÜK TARAFIMIZDAN VE ALICILARDAN İSTENEN HUKUKA AYKIRI BEDELDİR”

Bilecik Belediyesi’ndeki rüşvet iddialarının odağındaki AVM’yi yapan isim Alve İnşaat Sahibi Veli Çelik, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısına yönelik açıklamalarda bulunurken, Belediye Başkanı Semih Şahin’in sarfettiği ifadelerin gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

Rüşveti aldığı iddia edilen Kayı A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı’na ilişkin Belediye Başkanı Semih Şahin’e sorular yönelten Alve İnşaat Sahibi Veli Çelik, konuya ilişkin yapmış olduğu yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“25.01.2022 tarihinde CHP İl Örgütü ve Belediye Başkanı Semih Şahin’in katılımı ile gerçekleştirilen basın açıklamasında halkı ve basını yanıltıcı bilgiler verilmiş olmakla bu konuların aydınlatılması için iş bu basın açıklamasını yapma gereği hasıl olmuştur.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Belediye Başkanı Semih Şahin tarafından proje ve sözleşmeye ilişkin yapılan açıklamalar gerçeğe aykırıdır.

Belediye tarafından ihaleye %50-50 çıkıldığı ancak sözleşme aşamasında bu oranın değiştirilerek Belediye aleyhine olacak şekilde % 68-32 olarak değiştirildiği belirtilmişse de bu durum hakikate aykırıdır. İhale ve ihale sonrası imzalanan sözleşme arasında hiçbir değişiklik yoktur. Proje AVM binası ve meydan ile katlı otopark olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Bu nedenle de iki ayrı yapı ruhsatı bulunmaktadır.

Meydan ve katlı otopark tarafımızca imal edilecek ancak bu bölümden hiçbir pay alınmayarak tamamı Belediye’ye bırakılacak olup sözleşmenin 9.3 maddesinde bu bölümden feragat edilen hakkın AVM binasında %18’e karşılık geldiği ve bu feragat karşısında AVM binasındaki Belediye payının %18’inin müteahhite ait olacağı açıkça belirtilmiştir. Yani Belediye’nin AVM binasından aldığı %32 pay ile meydan ve katlı otoparkın tamamı birlikte değerlendirildiğinde Belediye tarafından %50 oranında pay alındığı görülmektedir.

Bu husus Semih Şahin tarafından da bilindiği halde, “araştırmacı gazeteci olarak bunları tespit etmek sizin göreviniz” şeklinde beyanda bulunularak sanki sözleşmede bir usulsüzlük olduğu algısı yaratılarak gündem değiştirebilmek amaçlanmaktadır. Bilinmelidir ki, söz konusu sözleşme ve projede var olan tek usulsüzlük tarafımızdan ve alıcılardan talep edilen hukuka aykırı bedellerdir.

Ayrıca ihale ve proje kapsamında tek kat otopark olmasına rağmen tarafımızca proje tadilatı yapılarak otoparkın altına bir kat daha otopark yapılmıştır ve bunun karşılığı olarak idareden herhangi bir bedel alınmamıştır.

Bilecik iline hizmet düşüncesi ile bu şekilde fedakar davranmamıza rağmen 2 yıldır türlü zorluklar ve baskılarla karşılaşılmıştır. Ayrıca fazladan yapılan bu kat hesaba katıldığında Belediye’nin payının %50’nin de üzerinde olduğu görülecektir.  

Yine Semih Şahin tarafından Selçuk Erdağı’nın kamu görevlisi olmadığı ve bu nedenle rüşvet değil de nüfuz ticareti suçu oluşacağı beyan edilmiş olsa da rüşvet suçunun düzenlendiği Türk Ceza Kanunu md.252/8-b maddesi ile Belediye iştiraklerinin yöneticileri de kamu görevlisi olarak sayılmışlardır. Ayrıca suçun tanımının değişmesi ortada bir suç olduğu gerçeğini de değiştirmeyecektir.

Semih Şahin tarafından iki firma arasında alışveriş olduğu ve Belediye’nin bu alışverişin dışında olduğu ayrıca müdahale hakkının da olmadığı belirtilmiştir. Ancak aslında tüm söz hakkı Belediye’ye aittir. Gerek fiyat belirleme, gerekse fiyata onay verme tamamen Belediye’nin tekelindedir. Fiyatı belirli olmayan bir mal için alıcı bulunamayacağı için her yıl idareden satış fiyatının tespiti istenmiş ancak rayiç fiyatların özellikle yıl sonları beklenilerek yılın bitimine 1 ya da 2 ay gibi kısa bir süre kala belirlenmesi ve akabinde de gelen tekliflerin reddedilmesi idarenin bu hususta kötü niyetli olduğunu göstermektedir. Yargıya intikal eden konuda da eğer istenen bedel ödenmiş olsa satışa muvafakat edileceği aksi takdirde yine yıl değiştiği gerekçesi ile reddedileceği çok açıktır.

Yine asansörün yeşil alanda kaldığı ve bunun karşılığı kafe yapılmasının tarafımızca teklif edildiği bilgisi de yanlıştır. Yeşil alan olarak bahsedilen alan otopark ve meydan projesinin yapıldığı alanda kalmakta olup proje idare tarafından bu şekilde hazırlanmıştır. Belediye’nin kendi hazırladığı projede her iki parselde kendilerine ait olduğu için tecavüz durumu oluşmayacağından tarafımıza bu şekilde ruhsat verilmiş ve imalat da buna uygun olarak yapılmıştır. Ancak tamamen Belediye’nin kendi tasarrufu ile ortaya çıkan durumu bizim yarattığımız ve bunun bedelini ödemek durumunda olduğumuz algısı yaratılmıştır. Bizim dışımızda gelişen ve sorumlu olmadığımız bu durum karşısında kafe yapmayı taahhüt etmemiz de hayatın olağan akışına aykırıdır.

Yine Semih Şahin tarafından Belediye tarafından belirlenmiş bir fiyat olmadığı belirtildiği halde 14.10.2021 tarih 437 nolu Encümen kararı ile 47.500.000,00 TL bedel belirlenmiştir. Ancak gayri resmi olarak talep edilen yaklaşık 5.000.000,00 TL düşüldükten sonra kendisi tarafından belirlenen bedel talep edilmiştir.

Yine kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz ki, uzun yıllardır hizmet vermekte olan firmamızın adının hukuka aykırı hiçbir iş ile anılması mümkün değildir. Yaklaşık 2 yıldır firmamız üzerinde işin yavaşlatılması, idarece yapılması gereken işlemlerin yapılmaması, proje değişikliği yapılacağı belirtildiği halde sürecin sürüncemede bırakılması, satış fiyatı belirlenmeyerek gelir elde edilmesinin önüne geçilerek nakit sıkıntısı yaratılması gibi baskılar kurulmuştur. Ancak tüm bunlara rağmen firmamız hukuka aykırı hiçbir işlemin içinde olmayarak tüm zorluklara göğüs germiş ve boyun eğmemiştir.

Firmamız gibi talepler ile karşılaşan diğer firmalar var ise cesur davranmalarını, rüşvet alan da suçlu veren de suçlu düşüncesinden kurtularak zorda kaldıkları için vermiş de olsalar suça ilişkin soruşturma başlayana kadar durumu resmi mercilere intikal ettirenler hakkında soruşturma açılmadığı da dikkate alınarak gerekli başvuruları yapmalarını bekliyoruz.  

Semih Şahin tarafından öncelikle cevap verilmesi gereken sorular şunlardır.

Belediye bünyesinde Danışman kadrosu var mıdır?

Selçuk Erdağı’nın Belediye’de bir görevi yok ise mesai bitiminden sonra saat 20.00’de Belediye binası içinde ne işi vardır?

Danışman kadrosu yok ise Selçuk Erdağı, tüm ilde Başkan Danışmanı sıfatını nasıl kullanmıştır?

Selçuk Erdağı’nın Belediye binasında odası bulunmakta mıdır?

Eğer odası var ise ne sıfatla oda tahsis edilmiştir ve kapısında Sekreteri var mıdır?

Kayı A.Ş.’de Hasan Söğüt isimli bir çalışan var mıdır ve kendisi Selçuk Erdağı’nın Danışmanı mıdır? (Danışmanın Danışmanı) olur mu?

Kayı A.Ş’nin adresinin Belediye binası ile bir ilgisi var mıdır?

Semih Şahin’in 95000 $ ödeyerek ev alan kardeşi ne iş yapmaktadır? Söz konusu evin ödemesi banka kanalı ile mi yapılmıştır, kimin hesabı kullanılmıştır, kardeşinin ve aile bireylerinin 31.03.2019 tarihinden önceki ve sonraki malvarlıklarını yayınlayabilir mi?

Kardeşinizin size almış olduğu evin parası ödenmiş midir? Operasyondan bir gün sonra 100 Bin dolarlık satın yapılacak evden bilginiz var mıdır?

Eğer Selçuk Erdağı, Belediye’de görevli değil ise niye odası bulunmaktadır ve Belediye personelinin tamamına emir ve talimat verme yetki ve gücünü nereden almaktadır?

Yine eğer Belediye’de görevli değil ise Bilecik halkı ve şirketlerin kişisel verilerini de içeren ruhsat, vb. evrakların kendisi ile paylaşılması ve masasında olması hukuka uygun mudur? Bu durum “baksa ne olur bakmasa ne olur” şeklinde geçiştirilebilecek bir durum mudur?

Şirket yetkilisi olarak kendisi ile şahitler huzurunda 3 kez görüşmüş ve Selçuk Erdağı’nın para talebi olduğunu iletmiş olmama rağmen ne cevap vermiştir?

İstanbul ekibi diye bahsedilen kişiler kimdir ve Belediye’de ne iş yaparlar?

Son olarak Selçuk Erdağı’nı Bilecik’te kimse tanımazken yanında getiren, Kayı A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı yapan, Danışman sıfatı ile Belediye’de oda tahsis eden, elindeki tüm yetki ve gücü kullanmasına müsaade eden Semih Şahin’in partisine bir gram zararı olması halinde istifa edeceğini belirtmesi karşısında daha ne kadar zarar vermeyi beklediğini Bilecik halkı ve CHP üyelerinin takdirine bırakıyoruz.

Konu ile ilgili daha anlatacak çok şeyimiz olduğu halde soruşturmanın selameti açısından bu aşamada bu açıklamalar ile yetiniyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bilecikli 4 ay önce

Anlaşılan 47.5 milyona anlaşılmış. 5 milyon cebe atıp 42 milyona satış göstermeye çalışırken yakalanmış. Ya kendilerini çok akıllı sanıyorlar. Ya milleti salak sanıyorlar. Herşey ortada hala savunmaya çalışmaları da cabası

Avatar
Abbas yolcu 4 ay önce

Aldığım duyumlara göre çok gizli tanık var.Belediyede dönen pislikler hepsi ortaya çıkacak.

Avatar
davut 4 ay önce

sucuklarıda yemişler istanbul akıllıları burası bilecik adama böyle sucuk yedirirler

Avatar
Güzel tarife 4 ay önce

Selçuk Erdağı ve ekibine partizanca yaklaşım haksızlık olur.Rüşvet alırken pardon nüfus ticareti yaparken her kesimden almışlar.Chp encümen dahi olmak üzere her kesime eşit davranışlar.

Avatar
Hakkı 4 ay önce

İşe başlamadan nüfuz ticareti yapıldı mı

Avatar
Vatandaş 4 ay önce

Bu ihalede bireyler olmuş

Avatar
misafir 4 ay önce

önceki yönetim gece yarılarına kadar oturuyordu belediyede

Avatar
bosmanelili 4 ay önce

cesaretinden dolayı tebrik ederim

banner747

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503