banner795
banner401
banner422
banner806
banner773
banner735

SEMİH ŞAHİN, UZATMALARI MI OYNUYOR?

Belediye Başkanı Semih Şahin’in ihraç istemi iddiasıyla Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu’na sevkedilmesinin ardından 14 Mart günü Kurulun açıklama yapması beklenirken, İçişleri Bakanlığı tarafından geçici olarak görevinden uzaklaştırılan Şahin’in CHP YDK Kurulu’ndan ek süre istediği öğrenildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Başkan Şahin’in geçici olarak görevinden uzaklaştırılmasının yanı sıra Başkan Şahin, CHP Genel Merkezi Yüksek Disiplin Kurulu’na ihraç istemi iddiası ile sevkedilmişti.

Merkez Yönetim Kurulu 16 Şubat 2022 tarihli toplantısında parti heyetince hazırlanan raporu ele alırken, yapılan kapsamlı değerlendirmeler sonucunda Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’in parti sorumluluğu, etik değerleri ve yerel yönetim ilkeleri ile bağdaşmayan tutum ve davranışları nedeniyle, Yüksek Disiplin Kurulu’na sevkedilmesine oy birliği ile karar vermişti.

14 Mart’ta açıklanacaktı

Bu gelişmeler sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nin Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin hakkındaki kararı 14 Mart’ta açıklayacağını CHP İl Başkanı Metin Yaşar, parti il binasında yapılan basın toplantısında açıklamıştı.

Bilecik Belediyesi’nde yaşanan rüşvet olayının ardından Başkan Semih Şahin, CHP Genel Merkezi’nde yapılan MYK toplantısı sonucunda parti Yüksek Disiplin Kurulu’na ihraç istemi iddiasıyla sevkedilmişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun; parti sorumluluğu, etik değerleri ve yerel yönetim ilkeleri ile bağdaşmayan tutum ve davranışları nedeniyle Başkan Şahin’in Yüksek Disiplin Kurulu’na sevkedildiğini açıklarken, yaptığı açıklamada, “Bilecik Belediyesi’nde yargıya intikal eden soruşturma süreci ile Belediye Başkanı Semih Şahin hakkında kamuoyuna yansıyan iddialar, Genel Merkezimiz tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Bu kapsamda; partimizin Yerel Yönetimler Heyeti, yerinde inceleme ve değerlendirme yapmak üzere bölgeye gönderilmiştir. Parti heyetimizin araştırmaları sonucunda kapsamlı bir rapor hazırlanmış ve Genel Merkezimize sunulmuştur.

Merkez Yönetim Kurulumuzun 16 Şubat 2022 tarihli toplantısında parti heyetimizce hazırlanan rapor ciddiyetle ele alınmıştır. Yapılan kapsamlı değerlendirmeler sonucunda, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’in; parti sorumluluğu, etik değerleri ve yerel yönetim ilkeleri ile bağdaşmayan tutum ve davranışları nedeniyle, Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” görüşlerine yer vermişti.

Karar 18 Nisan’da açılanacak

İçişleri Bakanlığı tarafından geçici görevden uzaklaştırılan Semih Şahin’in CHP Yüksek Disiplin Kurulu’ndan ek süre istemesini doğrulayan CHP İl Başkanı Metin Yaşar, parti tüzükleri gereği Şahin’in böyle bir hakkı olduğunu ve onu kullandığını, nihai kararın 18 Nisan’da açıklanmasının beklendiğini aktardı.

Bu gelişmelerin yanı sıra Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’in CHP Genel Merkezi’ne çağırılarak Belediye’de yaşanan rüşvet olaylarına ilişkin bilgisine başvurulduğu ve hatta istifasının istendiği iddia edilmiş fakat  Şahin’in istifa talebine red cevabı verdiği de gelen iddialar arasında yerini almıştı.

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin hakkında ulusalda ve yerelde çıkan haberlerin Başkan Şahin’i zor durumda bıraktığı, tüm haberlerin ve iddiaların CHP Genel Merkezi tarafından yakından takip edildiği de belirtilmişti.

Bilindiği gibi, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin'in Danışmanı ve Belediye iştiraki KAYI A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Selçuk Erdağı, Belediye binasında bir müteahhitten ve işadamından yüklü miktarda rüşvet alırken polis tarafından suçüstü yakalanmıştı.

Yaşanan bu süreçlerin ardından CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen MYK toplantısında Bilecik Belediyesi’nde yaşanan rüşvet olayı masaya yatırılırken, toplantıda Belediye Başkanı Semih Şahin’in Genel Merkez tarafından Yüksek Disiplin Kurulu’na ihraç istemi iddiasıyla sevkedildiği öğrenilmişti.

Semih Şahin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayıyla geçici olarak görevinden de uzaklaştırılmıştı.

Görevden uzaklaştırma kararının Anayasa’nın 127nci maddesi ile Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi kapsamında alındığı öğrenilirken, Mülkiye Müfettişlerince Belediye Başkanı Semih Şahin hakkında Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun uyarınca ön inceleme, Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu kapsamında da mal varlığı soruşturması başlatılmış, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu, tanıkların ve ifade sahiplerinin baskı altına alınmaması, suç delillerinin yok edilmesinin, karartılmasının ya da değiştirilmesinin önüne geçilebilmesi, yapılacak ön inceleme ve soruşturmaların selameti için Başkan Şahin’in geçici olarak görevden uzaklaştırılmasını talep etmişti.

     Başkan Şahin’in görevinden uzaklaştırılması talebinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından onanmasının ardından Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’in CHP Genel Merkezi Yüksek Disiplin Kurulu’na  savunma için ek süre istediği de öğrenildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner747

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503