banner795
banner401
banner422
banner806
banner773
banner819

RÜŞVET OLAYINDA İDDİANAME HAZIRLANDI

Bilecik Belediyesi’nde yaşanan rüşvet olayı ile ilgili hazırlanan iddianameye Yarın Gazetesi ulaştı.

Bilindiği gibi, Bilecik Belediyesi’nde Başkan Semih Şahin’in Danışmanı aynı zamanda Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı, bir işadamından 200 bin nakit dolar ve 130 bin dolar senet rüşvet alırken suçüstü yakalanmıştı.

Semih Şahin, şüpheli sıfatıyla 7 Temmuz günü Bilecik Adliyesi’ne giderek ifade verirken, Adliye çıkışı yaptığı açıklamada “yetkili makam bu satışta Başkan değildir. Encümendir” ifadeleri ile Bilecik Belediyesi Encümenlerinin bahsi geçen AVM inşaatında yetkili olduğunu vurgulamıştı.

Bilecik Belediyesi’nde odasında rüşvet alırken suçüstü yakalanan ve tutuklanarak cezaevine gönderilen ancak aylık değerlendirme kapsamında tahliye olan Belediye iştiraklerinden Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı ise, Savcılığın itirazı ile yeniden tutuklanarak Cezaevi’ne gönderilmişti.

Bilecik Belediyesi’ndeki bu rüşvet süreci ve ardından yaşanan operasyonlar ile ilgili iddianame de hazırlandı.

İddianamede; şüpheli Semih Şahin ve şüpheli Selçuk Erdağı’nın TCK’nun 252/2 maddesinde düzenlenen rüşvet alma suçunu işlediklerinin anlaşıldığına yer verilerek, mahkemece yargılamalarının yapılarak ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesinin istenmesi dikkat çekti.

 KAYI A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANI SELÇUK ERDAĞI’NIN KAMU GÖREVLİSİ OLARAK KABUL EDİLMESİ İSTENDİ

KAYI A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı’nın kamu görevlisi olarak değerlendirilmesinin istendiği iddianamede, “şirketleri kuran yerel idareler şirketlerin en az %50'sine sahip oldukları takdirde bunlar kamu tüzel kişisi sayıldıklarına göre, kamu tüzel kişisi kabul edilen şirketlerin üzerinde kurucu ya da pay sahibi yerel yönetimin %50 paydan kaynaklı bir "ağırlığı" olacağı da kesindir” görüşleri yeralarak, “bu nedenle de kamu tüzel kişisi olarak değerlendirilmesi gereken KAYI A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanının da kamu görevlisi olarak kabulü gerekmektedir” görüşleri yeraldı.

“ŞÜPHELİ SELÇUK ERDAĞI'NIN ÜZERİNE ATILI SUÇ TCK'NIN 252. MADDESİNDE DÜZENLENEN RÜŞVET SUÇUDUR”

İddianamede, KAYI A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı’nın yargılandığı suçun rüşvet suçu olduğu vurgusu yapılırken, Selçuk Erdağı'nın üzerine atılı suçun TCK'nın 252. maddesinde düzenlenen rüşvet suçu olduğu belirtilerek, şüpheli Semih Şahin'in bilgisi ve iştirak iradesi dahilinde hareket eden şüphelinin eylemleri neticesinde anlaşmalarına uygun fiyat takdirinin tespit edilip Belediye Encümeninden geçmesi sağlanarak üzerilerine atılı suçun yasal unsurlarından olan menfaatin temin edildiği görüşleri yeraldı.

“ŞÜPHELİ SELÇUK ERDAĞI'NIN ŞÜPHELİ SEMİH ŞAHİN'İN BİLGİSİ VE İRADESİ DIŞINDA EYLEMLERDE BULUNMASI HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRIDIR”

İddianamede şüpheli Selçuk Erdağı’nın, şüpheli Semih Şahin’in bilgisi ve iradesi dışında eylemlerde bulunmasının mümkün olmadığı, aksinin hayatın olağan akışına aykırı olduğuna vurgu yapıldı.

Selçuk Erdağı’nın Belediye’yi adeta bir gölge başkan gibi yönettiğinin belirtildiği iddianamede, “şüphelinin kendi beyanı ve dosya kapsamındaki diğer beyanlar dikkate alındığında şüpheli Selçuk Erdağı'nın şüpheli Semih Şahin'in bilgisi ve talimatları kapsamında hareket ettiğinde de şüphe bulunmamaktadır” denildi.

SELÇUK ERDAĞI, GÖLGE BAŞKAN GİBİ BELEDİYEYİ YÖNETMİŞ

İddianamede, “adeta bir gölge başkan gibi belediyeyi yöneten ve tüm personel ve belediye ile işi olan şahısların odasına girip bilgi ve belge sunduğu ve beyanlarıyla da bu hususu doğruladıkları şüpheli Selçuk Erdağı'nın, şüpheli Semih Şahin'in bilgisi ve iradesi dışında eylemlerde bulunmasının mümkün olmadığı, aksinin yukarıda açıklanan gerekçelerle hayatın olağan akışına aykırı olacağı ortadadır” denildi.

TELEFONLA RÜŞVET PAZARLIĞI YAPILDIĞI DAKİKADA SELÇUK ERDAĞI VE SEMİH ŞAHİN’İN AYNI ODADA OLDUKLARI KAMERAYA YANSIDI

İdianamede, rüşvet olayıyla ilgili olarak, “somut olayda ise; telefon incele tutanağı ile sabit olduğu üzere 30/12/2021 günü saat 15:18'de Selçuk Erdağı'nın müşteki Harun Dağ'ı arayarak resmi tespit edilen tutarın 42 milyon TL tutarına çekildiği, 1 milyon TL'yi elden alacakları ve anlaştıkları alacaklarından da 500 bin TL'yi sildikleri şeklinde görüşme gerçekleştirdikleri esnada yine güvenlik kamera kayıtları ile sabit olduğu üzere diğer şüpheli Semih Şahin'in Selçuk Erdağı'nın odasında olduğu tutanaklarla sabittir. Bu dahi anlaşma gerçekleştiğinde her iki şüphelinin aynı ortamda iştirak iradesi içerisinde hareket ettikleri ve TCK 252/3 hükmü gereği üzerilerine atılı suçun sübut bulduğunun kanıtı niteliğindedir” görüşlerine yer verilerek, Semih Şahin ile Selçuk Erdağı'nın aynı ortamda iştirak iradesi içerisinde hareket ettiklerine yer verildi.

ŞÜPHELİLERİN AYRI AYRI CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

İddianamede Semih Şahin ile Selçuk Erdağı’nın birlikte hareket ettiği ve rüşvet alma suçunu işledikleri görüşü yeralarak, mahkemece yargılanarak ayrı ayrı cezalandırılmaları istendi.

İddianamede, “TCK'nun 252/2 maddesinde düzenlenen rüşvet alma suçunu işledikleri anlaşılmakla, Şüphelilerin Mahkemenizce yargılamalarının yapılarak eylemlerine uyan yukarıda yazılı sevk maddeleri uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunur” görüşleri yeraldı.

Bunun şüpheli şahıslar ile ilgili ilk dosya olduğu başka dosyaların da açılacağı bilgisine ulaşıldı.

Diğer yandan, hazırlanan iddianamenin mahkemeye sunulduğu, ilgili mahkemenin 15 gün içerisinde dava açılıp açılmayacağı konusunda karar vereceği de gelen bilgiler arasında yeraldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
GUEST 5 ay önce

END OF THE MOVİE

banner817

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503