banner795
banner401
banner422
banner806
banner773
banner735

Rektör Beydemir, basın mensuplarıyla buluştu

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Bilecik’teki basın mensupları ile biraraya geldi.

Üniversite’nin Pelitözü Gölpark’ta bulunan sosyal tesisinde düzenlenen kahvaltı programına; Değişim Gazetesi, Yarın Gazetesi, Haber228, Bilecik Olay ve 11haber temsilcileri katıldı.

Rektör Beydemir’e, Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. İlhami Yurdakul ve Prof. Dr. Mustafa Koyun da eşlik etti.

Bilecik ve Şeyh Edebali Üniversite’nin gelişimi için elinden geleni yapacağını dile getiren Rektör Beydemir, Bilecik’in tanıtılması, üniversitenin gelişmesi ve uluslararası boyuta taşınması için hep beraber çalışacaklarını belirtti.

Bu noktada kendilerinin yanı sıra basına da çok görevler düştüğünü dile getiren Beydemir, göreve geldiğinden bu yana yaptıkları ve yapmayı hayal ettikleri projeleri aktardı.

Bilecik'in birçok kente yakınlığı, havası ve sakinliği nedeniyle üniversite öğrencileri için ideal bir kent olduğunun altını çizen Beydemir, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Üniversite’de 6.644 ön lisans, 9.841 lisans, 1.205 yüksek lisans ve 140 doktora öğrencisi olmak üzere, 17 bin 830 öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti.

Birçok konuda atılım içerisinde olduklarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir, yaptığı sunumda şu bilgilere yer verdi:

''HES kodları HGS’ye bütünleşmiş edilmiştir. Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol gereği günde 3 defa (06.00 11.00 ve 16.00) covid risk durumu kontrol edilmektedir. Üniversiteye kayıtlı tüm öğrencilerin de sofra.bilecik.edu.tr uzantısına HES kodu girişi sağlanmış ve öğrenci kimlik kartlarıyla HES kodları entegre edilmiştir. Öğrenci, riskli çıktığı durumda turnikelerden geçememektedir.

2 doz aşısı olmayan kişilerden haftada 2 kere (pazartesi perşembe) PCR test sonucu istenmektedir. Aşısı ve PCR’si olmayanlara ise tutanak tutulmaktadır. Aşı teşvik çalışmaları için İl Sağlık Müdürlüğü’nün kurduğu aşı standında aşılamaya devam edilmektedir. Oryantasyon eğitimlerinde de aşı bilgilendirmesi ve teşviki için İl Sağlık Müdürlüğü’nden Dr. Selçuk Hatipoğlu öğrencilere eğitim vermiştir. 52 farklı ülkeden 3000 öğrenci üniversitemize başvurmuş 920 öğrenci üniversitemize kabul edilmiş ve 484 yabancı uyruklu öğrenci kayıt olmuştur. Geçtiğimiz yıl 26 olan misafir öğrenci kabul ettiğimiz ülke sayısı bu yıl 52 ülkeye çıkarak %100 bir artış göstermiştir. Şu an üniversitemizde 1263 yabancı uyruklu öğrencimiz eğitim görmektedir.

Yabancı uyruklu misafir öğrencilerimizin dilimizi öğrenmeleri ve eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için büyük önem taşıyan Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin çalışmaları yoğun şekilde devam etmektedir. Bu kapsamda halihazırda 151 kayıtlı TÖMER öğrencimiz bulunmaktadır.

TIP FAKÜLTESİ TAM KAPASİTE

41 kişinin kayıt olmasıyla %100 doluluk oranına ulaşılmıştır. Sakarya’da öğrenim gören öğrencilerin ilk dersi Rektörümüz, rektör yardımcımız ve dekanımız ile gerçekleştirilmiştir.

Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUAM) tarafından yürütülen “Çeltikte Damla Sulamada Sorun Olan Yabancı Otların Belirlenmesi ve Mücadele Olanaklarının Araştırılması” projesi kapsamında önemli sonuçlar elde edildi. Bilimsel araştırma ve uygulamalarına devam eden diğer merkezlerimiz de bu çalışmalarının olumlu sonuçlarını elde edeceklerdir. Çıkan akademik veriler gerek sanayi gerek tarım ve gerekse diğer alanlarda paydaşlarımızla paylaşılacaktır.

Çeltik, tüm dünyada insan beslenmesi bakımından önemli besinlerin başında gelmektedir. Ülkemizde ilk kez çeltikte herbigasyon olarak adlandırılan damla sulama sisteminde herbisit uygulaması yapılmıştır.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Üniversitemizde bilimsel araştırma projeleri için sağlanan olanaklar gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda BAP desteklerinizi %600 oranında artırdık. Akademisyen ve araştırmacılarınızın uygulamalarını kolaylıkla gerçekleştirebilecekleri imkanları kendilerine sunmaya devam ediyoruz.

BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ (BAP)

Teknopark Yerleşkesinde 2019 yılında kurulan ve “yıllarca oynanabilecek oyunlar yaratma hayali” ile yola koyulan TUNGASOFT A.Ş.’nin hisseleri halka arz edildi. Kitlesel fonlama kanalıyla Bilecik’te halka arz olunan ilk şirket olma ünvanı kazanan TUNGASOFT A.Ş.’nin %5’lik hissesi 256 yatırımcıdan 306.588 TL tutarında yatırım alarak güncel değerini 5,6 milyon TL’ye çıkardı.

2021 yılında Üniversitemizdeki kadro yapısı ve müsaitlik durumu göz önünde bulundurularak 11 adet Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni unvanlı personeli Bilgisayar İşletmeni kadrosuna atanarak personelin maddi ve manevi kazanç elde etmesi sağlanmıştır. Rektörlük tarafından Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı aracılığıyla 10 adet, Üniversitemiz yönetiminin takdiri ile 657 sayılı Kanunun 68/B maddesine göre hizmetinde 8 yılını doldurmuş ek göstergeden faydalanamayan 35 personelin 3. ve 4. derece kadrolara derece değişikliği yapılarak idari personelimizin maddi kazancı oluşturulmuş ve motivasyonu sağlanmıştır.

Akademik ve idari personelimiz için Özlük iyileştirme çalışmalarımız devam etmektedir üniversitemizin ihtiyaçları gözetilerek mevcut kadrolarımızın elverdiği ölçüde personel temini yapmaktayız. Yaya ve araç trafiğini birbirinden ayırmak maksadıyla eski giriş kapısına öğrenciler için turnike koyulacak ve bu sayede öğrencilerin fakülte ve sosyal donatı alanlarına erişimi kolaylaştırılacaktır. Bu kapsamda gerekli fizibilite çalışmaları başlatılmış olup mümkün olan en kısa vadede tamamlanacaktır.

Sürdürülebilir ve yeşil kampus olma yolunda ilerleyen üniversitemiz “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı. Sürdürülebilir ve yeşil kampus olma yolunda atılması gereken en önemli adımlardan biri olan atık yönetimi, üniversitemiz kampusunda Sıfır Atık Koordinatörlüğümüz, personelimiz ve öğrencilerimiz tarafından özverili şekilde yürütülmektedir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tayinci Tahin 12 ay önce

Sayın Hocam, idari personele muvafakat sistemi için yönerge hazırlayacağınız söyleniyor. Lütfen bu yönergeyi hazırlarken, önceki yönetim gibi insafsız davranmayın ve gerçek mazereti olan idari personeli mağdur etmeyin. Sizden beklentimiz budur. Aksi durumda personelin psikolojisini bozar ve deli raporu alarak muvafakat almasına sebep olursunuz.

banner747

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503