banner716
banner401
banner422
Memleket Partisi Bilecik
banner773
banner735

HEMŞİRELERDEN ZAM TALEBİ

Hekim dışı sağlık çalışanlarının zamlar konusunda istekleri var ve seslerini duyuruma çabası noktasında Türk Hemşireler Derneği Bilecik İl Temsilciği bir basın açıklaması yaptı.

Türk Hemşireler Derneği Bilecik İl Temsilcisi Aysun Acun, Türk Hemşireler Derneği öncülüğünde yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Biz hemşireler yıllardır gerek koruyucu hizmetlerde gerekse tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde, nitelikli ve güvenli, hem çalışanı, hem hizmet alanı, hem de ekibin diğer üyelerini gerçek anlamda doyurucu ve bütünleştirici bir hizmetin sunulabileceği koşulların sağlanması için çabaladık. Sağlık hizmetlerinde ek ödeme ve performans ödemelerinin adaletsizliğine dikkat çekmeye çalıştık. Çalışan ödemelerinin tek kalemde emekliliğe de yansıyacak şekilde yapılması için mücadele ettik. Ancak geldiğimiz noktada, her geçen gün ağırlaşan çalışma koşullarımız altından kalkılmayacak hale gelmiş, maaşlarımız açlık sınırının da altına düşmüş, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere yetkililerin bizleri yok sayan yaklaşımıyla da mücadelemiz maddi ve manevi varlığımızı koruma mücadelesine dönüşmek zorunda kalmıştır.

1 Aralık 2021 günü TBMM’deki tüm grupların desteği ile. 287 sıra sayılı Kanun Teklifine 8 maddelik bir ek teklif verilmiş ve kabul edilmiştir Kabul edilen düzenlemede hekim ve diş hekimlerinin ücretlerinde "merkezi yönetim bütçesinden" karşılanmak üzere ek ödeme yoluyla iyileştirmeye gidildiği; yine hekim ve diş hekimi emeklilerine yönelik de iyileştirme yapılması yönünde düzenlemelerin olduğu anlaşılmaktadır Bu düzenlemenin gerçekleştirilmesinde COVİD-19 pandemisi ile bağlantılı artan iş yükü ve riskli koşullara mazuriyet gerekçe gösterilmektedir. İki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 pandemisi ile mücadelede sağlık sistemi bir bütün olarak yer almış, pandeminin yükünü büyük ölçüde hemşireler sırtlamıştır. Dolayısıyla bu gerekçe hemşireleri ve diğer sağlık çalışanlarını da içermektedir. Hemşireleri ve diğer sağlık emekçilerini dışarıda bırakan bu teklifin ve yasama organı kararının Anayasa’nın başta eşitlik ilkesine, çalışanların korunması ödevine ve hukuk devleti İlkesine aykırı olduğunu düşünmekteyiz. Yasama organının bu ayrımcı uygulaması hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının maddi ve manevi varlıklarını koruma hakkını da ihlal etmektedir. Çünkü emeğin karşılığı olması gereken bir ücret iyileştirmesinde emek verdikleri halde meslek grubu olarak ayrımcılığa uğramakta, mesleki onurları, mesleki kişilikleri hukuka aykırı bir tutumla zedelenmektedir.

Buradaki hukuk ve adalet sorunu elbette hekimlere ve diş hekimlerine ek ödeme yolu ile ücret artışı sağlanması değil, artışın salt iki meslek grubu ile sınırlı tutulması, hemşirelerin ve sağlık ekibi üyelerine negatif bir ayrımcılık yapılmasıdır Türkiye'nin tarafı olduğu pek çok sözleşmede özellikle de Birleşmiş Milletler Ekonomik. Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi’nin 7. maddesinde. Devletler çalışanlarına emeklerine uygun adil bir ücret sağlamak ve eşitlik ilkesine uygun hareket etmekle yükümlü tutulmuştur.

Kamuda görev yapmakta olan meslektaşlarımız adına; bizlere yapılan bu negatif ayrımcılığı giderecek bir yasal düzenleme yapılmasını, açlık sınırının altında kalan maaşlarımızın, insanca yaşamayı mümkün kılacak düzeye çıkarılmasını talep ediyoruz.

Meslektaşlarımızı bizimle mücadele etmeye davet ediyor, mücadelemize katıldıktan sürece hakkımız olan bu iyileştirilmenin yapılması hususunda her türlü ulusal ve uluslararası mücadeleyi yürüteceğimizin sözünü veriyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turko 6 ay önce

Hemşirelerin hastanedeki tutumunu göz ardı etmeyin zor geliyorsa birajin yapicak çok insan var biraz tevazu biraz merhamet

banner747

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503