banner795
banner401
banner422
banner815
banner806
banner773
banner819

Bu protokol de neyin nesi?

Ertuğrulgazi ve Beşiktaş Mahallesi’nde Danıştay kararı iptal  edilen18 uygulamasına ilişkin itiraz eden ve mahkemeye veren Erol Ekşi ile  geçici görevden uzaklaştırılan Semih Şahin’in Danışmanı Selçuk Erdağı arasında uzlaşma protokolü yapıldığı oraya çıktı.

Davadan vazgeçmesi için imzalandığı tahmin edilen ve yeni yerler verildiği gözlenen protokol olmasına rağmen Ekşi’nin davadan vazgeçmediği ve davayı kazandığı öğrenilirken, bu protokolün neden imzalandığı ve  imzalanan uzlaşma protokolünü Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Danışman Selçuk Erdağı’nın hangi sıfatla imzaladığı ve bu konuda Semih Şahin’in bir açıklama yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

Bilecik aylardır şok Danıştay kararı ile çalkalanıyor. Bilecik Belediyesi’nin 5 yıl önce yaptığı İmar Kanunu 18. madde uygulamasına Erol Ekşi adındaki bir vatandaşın itirazı ve iptal talebi ile yargıya taşıması ayrıca imar uygulamasının İdare Mahkemesi’nce iptal kararının Danıştay’ca da onanması ile Ertuğrulgazi Mahallesi ve Beşiktaş Mahallesi’nin bir bölümünü kapsayan 105 hektarlık (1.050 dönümlük) alandaki 120 adet ada, 951 adet parsel arsa vasfından çıkarak tarla vasfına yani imarsız araziye dönüştü ve tüm inşaat yapımları yasaklanmıştı.

Belediye’nin 5  yıl önce yaptığı İmar Kanunu 18. Madde uygulaması sınır değişikliği yanlışlığı ile 15. ve 16. Maddenin de yanlışlığı gerekçesi sonucu Danıştay kararı ile uygulamanın iptal edildiği Meclis toplantısında gündemine dahi gelmişti.

İnşaat yapımları durdurulmuştu

5 yıl önce dönemin Belediye Başkanı Selim Yağcı zamanında Ertuğrulgazi Mahallesi ile Beşiktaş Mahallesi’nin bir bölümünde yapılan imar değişikliğindeki İmar Kanunu 18. Madde uygulamasına itiraz ve bunun Danıştay kararı ile tüm 18 uygulaması iptal edilirken, mahkeme kararını hiçe sayarak plan değişikliği yapıp inşaat ruhsatı vermeye devam eden Belediye Başkanı Semih Şahin döneminde verilen bu alan içinde kalan 105 hektarda (1.050 dönüm) 120 adet ada, 591 adet parseldeki tüm inşaat ve iskan çalışmaları durduruldu.

Milletvekili Selim Yağcı’nın Belediye Başkanlığı döneminde 2018 yılında Ertuğrulgazi Mahallesi’ndeki 105 hektar (1.050 dönüm) arazide İmar Kanunu 18.madde uygulaması ile imar değişikliğine gidildi.

Erol Ekşi adındaki bir vatandaş ise, arsasında haksız uygulama yapıldığı gerekçesi ile durumu yargıya taşıdı. Yerel mahkemede davayı kazanan vatandaşın itirazını Belediye Danıştay’a gönderdi.

Yaklaşık 3 yıl sonra gelen Danıştay kararı ise adeta şok etkisi yaratırken, vatandaşın itirazı kabul edildi. Plan değişikliği ve o anda yapılan tüm İmar Kanunu 18. Madde uygulamaları kanun gereği iptal edildi.105 hektar (1.050 dönümlük) arazinin tüm 18 uygulamasının iptal edildiği, artık Ertuğrulgazi Mahallesi ve Beşiktaş Mahallesi’nin bir bölümünde bu alana giren arsalarda hiç kimsenin çivi dahi çakamayacağı öğrenildi.

Dönemin Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından alınan İmar Kanunu 18.madde uygulamasının vatandaş tarafından yargıya taşınmasının bilinmesine rağmen yeni seçilen Belediye Başkanı Semih Şahin’in bu mahkeme ve Danıştay’da görülen davayı hiçe sayarak plan değişikliğine gidip bu mahallede ruhsat vermeye devam etmesi ise şaşkınlık yaratmıştı.

Yüzlerce kişinin mağdur olduğu yaşanan bu sürecin ardından Ertuğrulgazi ve Beşiktaş Mahallesi’nde  Danıştay kararı iptal edilen 18 uygulamasına ilişkin itiraz eden ve mahkemeye veren Erol Ekşi ile geçici görevden uzaklaştırılan Semih Şahin’in Danışmanı Selçuk Erdağı arasında uzlaşma protokolü yapıldığı oraya çıktı. Bu protokol kapsamında Erol Ekşi’ye yeni yerler verildiği gözlenirken, imzalanan uzlaşma protokolünü Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Danışman Selçuk Erdağı’nın hangi sıfatla imzaladığı merak edilirken, bu konuda Semih Şahin’in bir açıklama yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gürsel 11 2 hafta önce

Bundan damı haberi yok Semih şahin in
Ne kumpas mış be hep mağduriyet hep mağduriyet.inanan olduktan sonra hiç problem yok

Avatar
Vatandaş 2 hafta önce

Bu uygulama daha önceki belediye ve belediye encumen le ilgili olması gerekir

Avatar
Misafir 2 hafta önce

Bu konuyu kimseyi rahatsız etmeden (mağdur etmeden) biran evvel sonuca ulaştırmaları gerekir.

Avatar
Bilecik sevdalısı 1 hafta önce

Semih Şahin’le Selçuk’un dömme dolaplarını ortaya çıkaranlardan Allah razı olsun

banner817

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503