banner716
banner401
banner422
Memleket Partisi Bilecik
banner773
banner735

BİLECİK’TE ORMANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI

Ülkemizin dört bir yanında yaşanan yangınlar nedeniyle önlem amaçlı Bilecik Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyon kararı doğrultusunda il sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara 30 Temmuz ile 01 Eylül 2021 tarihleri arasında yetkililer haricinde girişler yasaklandı.

Bilecik Valiliği’nden Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyon kararına ilişkin şu açıklamalara yer verildi:

“6831 Sayılı Orman Kanunun 69. Maddesine göre ve Bakanlar Kurulunun 10.09.1976 gün 7/12520 sayılı kararıyla yürürlüğe giren “Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde görevlilerin görecekleri işler hakkında yönetmeliğin 32. Maddesi gereğince, Bilecik İli Orman Yangınlarını Önleme Mücadele Komisyonu, Bilecik Vali Vekili, Vali Yardımcısı Yunus Fatih KADİRLİOĞLU başkanlığında aşağıdaki (7) maddeden müteşekkil tedbirleri, 2021 yılının 2. Komisyon kararı olarak kabul edilmiştir.

1-Bilecik İl Sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalarda 30 Temmuz ile 01 Eylül 2021 tarihleri arasında yetkililer haricinde başkasının girmesi kesinlikle yasaktır. Yerleşik köy halkı hariç olmak üzere halkımızın gezi amaçlı ormana giriş ve çıkışları, orman içi yollarda ATV, UTV, motosiklet vb. vasıtalarla sportif amaçlı her türlü faaliyetleri ile çadırlı-çadırsız kamp yapmaları yasaklanmıştır. (Orman İdaresinden İhaleli /Tahsisli iş alanlar ve bu işte çalışanlar ile Orman İdaresi tarafından çalıştırılan kişiler hariç),

2- Bilecik ili ve ilçelerindeki bütün piknik ve mesire alanlarında 30 Temmuz ile 01 Eylül tarihleri arasında akşam saat 19:00 ‘den sonra ertesi sabah 07:00’e kadar mangal, semaver vb. ateş yakmak yasaklanmıştır.

3- Erikli ve Kınık Tabiat Parkı sahası içindeki mangal yakmak yasak olup; diğer piknik-mesire alanlarında 30 Temmuz ile 01 Eylül tarihleri arasında akşam saat 19:00 ‘den sonra ertesi sabah 07:00’e kadar mangal yakmak, bunun dışındaki tabiat park alanları ve yolları boyunca araç park etmek, kamp yapmak, ormana girmek ve piknik yapmak tamamen yasaklanmıştır.

4- Tüm Belediyelerimiz, Orman içi, Orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulundurulacaktır.

5- Orman Kanunun 31. ve 32. Maddesi kapsamında olan mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve orman ilişiği olmayan mahallerde de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

6-Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

7- Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (OEDAŞ ve TEDAŞ) hatların özellikle ormanlık alandan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulanacaktır.

Bu tedbir ve yasaklara uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, 2872 Sayılı Çevre Kanunu, 5271 Sayılı Türk Ceza Kanunu, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu gereği işlem yapılması karar verilmiştir.”

Diğer yandan Jandarma ekiplerinin çıkan yangın sonrasında Bilecik’teki ormanlık alanlarda denetimleri sıklaştırdığı öğrenilirken, köy muhtarları da bu noktada uyarıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BİLECİKLİ 10 ay önce

Ormanlarda temizlik yapılmalı. Her yer plastik atık ve çöp. piknikçiler ile akşamcılar çöp atması yetmiyormuş gibi bir de şişeleri kırıyor. Orman işletme müdürlüğü (gönüllü vatandaşları da alarak) afad la birlikte orman temizliği yapmalı. yoksa yangın an meselesi. Yangın söndürülürken sadece ağaç varmış gibi düşünülüyor.

Avatar
bilecikli 11 10 ay önce

Sportif faaliyet yapmak yasak, ancak saat 19:00' a kadar mangal yakabilirsin. Ne kadar da ilginç.

Avatar
Ccdt 10 ay önce

A baslık tepeleri çok kullanılıyor. Dikkat edilmesi gereken bir bölge. Jandarma kontrol yok

banner747

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503