banner799
banner401
banner422
banner773
banner735

AİLE HEKİMLERİ İŞ BIRAKTI

Türk Tabipleri Birliği (TTB)  ve Aile Hekimliği Federasyonunun 15 Aralık’ta yaptığı iş bırakma eylemine Bilecik Aile Hekimliği Derneği de yoğun katılım sağladı.

 Dernek üyeleri Eskişehir Bilecik Tabip Odası’nın Eskişehir'de düzenlediği eyleme katıldı. Törende; verildiği söylenip geri alınan özlük hakları geliştirilerek yürürlüğe konulması, sağlıkta şiddetle etkili mücadele edilmeli yasa çıkarılması, aile hekimlerinin iş yükünü artırıp çalışma koşullarını zorlaştıran ve bir çok ceza içeren "ceza yönetmeliği" geri çekilmesi, hastalarla yeterince ilgilenilebilecek, hastanın da tatmin olacağı sürenin ayrılması için çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerekliliği, tüm sağlık çalışanlarına adil, güvenilir ve insani çalışma şartlarının sağlanmasının birinci şart olması konuları hekimlerin istekleri olarak belirtildi.

Ayrıca TTB’nin yapmış olduğu açıklama şu şekilde:

Ne istiyoruz?

“İnsanca yaşayabileceğimiz, insanca geçinebileceğimiz, emekliliğe yansıyan temel ücret, 7.200 ek gösterge ve pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı istiyoruz!

Performans sisteminin kaldırılmasını, döner sermaye uygulamasına son verilmesini, sabit maaşımızın bunlara muhtaç etmeyecek, emekliliğe yansıyacak şekilde düzenlenmesi istiyoruz!

Çalışma koşullarımızın iyileştirilmesini ve insanca çalışma süreleri; güvenli, sağlıklı çalışma ortamları; Covid-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası, sağlıkta şiddete karşı etkin ve etkili yasa istiyoruz!

Mevcut 5 dakikada bir muayene dayatmasına son verilmesini; randevuların hastalarımıza en az 20 dakika ayırabileceğimiz şekilde düzenlenmesini istiyoruz!

Toplumun geniş kesimlerinin sağlık hizmeti ihtiyacı da hekimlerin özlük haklan da ancak kamusal sağlık politikalarıyla teminat altına alınabilir. İş güvencemiz/gelir güvencemiz/mesleki bağımsızlığımız için kamusal sağlık sistemi istiyoruz!

Sağlık, piyasanın vahşi koşullarına terk edilemez! Şehir hastanelerinin kamulaştırılmasını, özel hastanelere değil kamu hastanelerine bütçe ayrılmasını, özel hastanelerde aşırı çalıştırılmaya ve ciro baskısına son verilmesini istiyoruz!

Tüm asistanların emeklerinin karşılığını aldığı; çekirdek eğitim müfredatına uygun, asistan hekimlerin tüm süreçlerde söz sahibi olduğu nitelikli uzmanlık eğitimi almasını ve eğitim dışı işlerde çalıştırılmamasını istiyoruz!

Aile hekimliği ceza yönetmeliğinin geri çekilmesini, topluma dayalı ve bölge/nüfus tabanlı, kamuya ait binalarda kamu çalışanlarından oluşan eksiksiz bir ekiple koruyucu sağlık hizmetlerinin yürütülmesini sağlayacak birinci basamak sağlık örgütlenmesi istiyoruz!

İşyeri hekimliği alanında OSGB ve benzeri özelleştirmeye son verilmesini; işyeri

hekimlerinin çalışma saatleri, atama ve ücretlendirmeleri konusunda tabip odalarının yetkili olmasını istiyoruz!   

KHK ve güvenlik soruşturmaları ile hukuksuzca işinden alı konulmuş tüm sağlık çalışanlarının derhal işlerine başlatılmasını istiyoruz!”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner747

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503