Türkiye, yerel yöneticilerini seçmek üzere 31 Mart 2024 Pazar günü sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Türkiye genelinde 34 siyasi partinin adayının yarışacağı seçimlerde, 61 milyon 441 bin 882 seçmen oy kullanacak.

MERKEZ VE 7 İLÇEDE YEREL İDARECİLER BELİRLENECEK

Bilecik genelinde de kritik seçim için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Bilecik merkezde köyler de dahil olmak üzere 56.449 kayıtlı seçmen bulunuyor. Merkezde ,7 ilçede yeni Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri,  Belediye Meclis Üyeleri, köy ve mahalle Muhtarları belli olacak.

Bilecik merkezde 20 Belediye Başkan Adayı sandıkta yarışacak. 2 Bağımsız Adayın olduğu seçimde 18 farklı partinin adayı seçime girecek. 


GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINIYOR

Vali Şefik Aygöl Başkanlığında yapılan Seçim Güvenliği toplantılarında da seçim gününe özel önlem ve tedbirlerin sıkı bir şekilde uygulanacağı belirtildi.


SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Oy verme günü, her türlü içki satışı ve içilmesi yasak olacak.

Oy verme gününde, bütün eğlence yerleri de oy verme süresince kapalı kalacak. Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda ise yalnız yemek servisi yapılabilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse silah taşıyamayacak.

Seçim günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organlarının seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak, 18.00 ile 21.00 arasında yalnızca YSK'nin seçimle ilgili haber ve tebliğleri yayınlanabilecek. Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak ancak YSK bu süreyi öne alabilecek.

Seçim günlerinde YSK’nın belirlediği bazı yasaklar uygulandığından oy verme gününde düğün, nişan ve benzeri eğlence tarzındaki durumlara yasak getirilmektedir. Tüm umumi eğlence mekânları oy verme süreci boyunca hizmet vermeye kapalı olmaktadır.

SEÇİM GÜNÜ BUNLARA DİKKAT!

Seçmenler, nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını, YSK'nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK'nin Seçmen Sorgulama Mobil Uygulamasından veya "444 9 975" numaralı YSK Çağrı Merkezi'nden kontrol edebilecek. Oy verme günü, seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak.
Oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

SEÇMENİN ÜZERİNDE VATANDAŞLIK NUMARASI OLAN KİMLİK BELGESİNİ BULUNDURMASI GEREKECEK
Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.
CEP TELEFONUYLA KABİNE GİRİLMEYECEK
Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak.
Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.
OY PUSULASINA MÜHÜR DIŞINDA İŞARET KONULMAYACAK
Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği adaylar için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oyunu kullanacak.
Oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerekecek. Zarfa oy pusulası dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.
OY KULLANDIKTAN SONRA İMZA ATILACAK
Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.


BİLECİK MERKEZDE YARIŞACAK BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI İSE ŞU ŞEKİLDE:

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
Mustafa Yaman

CUMHURİYET HALK PARTİSİ
Melek Mızrak Subaşı

YENİDEN REFAH PARTİSİ
Cafer Arslanboğa

BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ
Mehmet Altın

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ
Engin Muslu

BAĞIMSIZ
Selçuk Filoğlu

BAĞIMSIZ
Ercan Yağan

DEMOKRATİK SOL PARTİ    
Serkan Namlıoğlu

ZAFER PARTİSİ
Kemal Bige

SAADET PARTİSİ
Ethem Ersöz

VATAN PARTİSİ    
Devrim Serin

MİLLET PARTİSİ
Gülşen Yıldızan

İYİ PARTİ
Göksel Aydın

HALKLARIN EŞİTLİK VE DEMOKRASİ PARTİSİ
Ömer Ege

HÜR DAVA PARTİSİ
Tahir Karaaslan

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ
Burçin Acar

MEMLEKET PARTİSİ
Hüseyin Korkman

DEMOKRASİ VE ATILIM PARTİSİ
Kadir Emre

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ
Serap Bayraktutan

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ
Yaprak Erdem Kunt

Kaynak: Gamze ELMAS