Bilecik, hayallerine kavuştu. Yıllardır beklenen, yapımı yılan hikayesine dönen, kavuşamayan  Ferhat-Şirin aşkına benzetilen, tamamlanamamasından dolayı Bilecik halkının kanayan yaralarından biri olan Yenişehir yolu, nihayet açıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun da katıldığı açılış programında; Vali Şefik Aygöl, Milletvekili Halil Eldemir, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Selim Yağcı, AK Parti Bilecik Belediye Başkan Adayı Mustafa Yaman, BŞEÜ Rektörü Şükrü Beydemir Bilecik TSO Başkanı Mehmet Ergün, AK Parti İl Başkanı Serkan Yıldırım, MHP İl Başkanı Talha Özkan, muhtarlar ve davetliler yer aldı.

Programda konuşan Bakan Uraloğlu, son 22 yılda Bilecik’in ulaşım ve iletişim altyapısı için 110 milyar 562 milyon lira yatırım gerçekleştirildiğini belirtti. Yenişehir-Bilecik Yolu’nun 3,9 milyar lira bedelli bir proje olduğunu dile getiren Bakan Uraloğlu, “Ulaşım süresini de 51 dakikadan 25 dakikaya düşürdük.” Dedi.

Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Ertuğrul Gazi’nin, Hayme Ana’nın, Şeyh Edebali’nin, Osman Gazi’nin emaneti olan Bilecik’te; Yenişehir-Bilecik yolumuzun açılışı vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Cumhurbaşkanımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yol Medeniyettir, yol gelişmedir, yol büyümedir” sözünden hareketle; Türkiye’nin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi demeden,

Ülkemizin ulaşım altyapısını güçlendirmek ve vatandaşlarımıza daha konforlu bir yaşam sunmak hedefiyle durmadan yılmadan çalışıyoruz.2002 yılından bu yana ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına tam 275 milyar dolar, Sadece karayolları için ise 165 milyar doların üstünde yatırım gerçekleştirdik.

2002 yılında 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğumuzu yaklaşık 29 bin 400 kilometreye çıkardık. Sadece 6 ilimiz bölünmüş yollar ile birbirine bağlıydı, bugün 77 ili bölünmüş yollarla birbirine bağladık.

1.714 kilometre olan otoyol uzunluğumuzu, 3.726 kilometreye ulaştırdık. Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle aştık. Ülkemizi yarınlara taşıyacak yeni karayolu projelerine de devam ediyoruz.

“SON 22 YILDA BİLECİK’İN ULAŞIM VE İLETİŞİM ALTYAPISI İÇİN 110 MİLYAR 562 MİLYON LİRA YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK”

,2002 yılında 21 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 184 kilometreye yükselttik.

231 km bitümlü sıcak karışım kaplama yaparak Bileciklileri yollarda konforla tanıştırdık.

137 kilometre tek yol iyileştirmesi yaptık.

Şu anda da Bilecik’te 3,9 milyar liralık proje bedelli Yenişehir-Bilecik Yolu’nun açılış merasimindeyiz.

Projemiz kapsamında;2x2 standardında bitümlü sıcak karışım kaplamalı 41,6 km bölünmüş yol, 1 adet köprülü kavşak,

2 adet 158 metre uzunluğunda köprü, ve 22 adet hemzemin kavşak ve 9 adet tarımsal altgeçit inşa ettik.

 “ULAŞIM SÜRESİNİ DE 51 DAKİKADAN 25 DAKİKAYA DÜŞÜRDÜK”

Uyguladığımız yeni projeyle 97 virajı ortadan kaldırdık.

Minimum kurp yarıçapını da 40 metreden 300 metreye yükselterek çok daha güvenli ve konforlu bir yolculuk imkânı sağladık.

Ulaşım süresini de 51 dakikadan 25 dakikaya düşürdük. Böylece zamandan 162 milyon lira, Akaryakıttan 61 milyon lira olmak üzere Yıllık toplam 223 milyon lira tasarruf edeceğiz.

“KARBON EMİSYONUNU 4.356 TON  AZALTACAĞIZ”

Çevreye zarar veren araçların karbon emisyonunu da 4.356 ton azaltarak doğanın korunmasına katkı sağlayacağız. Hayırlı uğurlu olsun.

Ayrıca; Bileciki, Kütahya’ya, Eskişehir’e, Sakarya’ya, Kocaeli’ye, Bursa’ya, Yalova’ya, Yenişehir Havalimanı, Gemlik ve Bandırma limanlarına bölünmüş yollarla bağladık. Hasılı Marmara, Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi’ne bağlamış olduk.

“DEMİRYOLU ALTYAPISINI DA UNUTMADIK

Bilecik’in karayolu ulaşım ağını güçlendirirken demiryolu altyapısını da unutmadık.

Başta Pamukova-İnönü arasındaki 96 kilometrelik hat olmak üzere Bilecik’in mevcut demiryolu altyapısının tamamını yeniledik.

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı ile Bilecik’i de yüksek hızlı tren konforuyla tanıştırdık.

Proje kapsamında Bilecik ve Bozüyük İstasyonlarında Yükse Hızlı Tren Garları inşa ettik.

“ANKARA-İSTANBUL YHT HATTI'NDAKİ SEYAHAT SÜRESİNİ 35 DAKİKA DAHA KISALTACAĞIZ”

T26 Tüneli, Doğançay Ripajı-1 ve 2. kesimlerdeki işlerin tamamlanmasının ardından Ankara-İstanbul YHT Hattı'ndaki seyahat süresini 35 dakika daha kısaltacağız.

BOZÜYÜK LOJİSTİK MERKEZİ

Bilecik Bozüyük Lojistik Merkezi ile de 1,9 milyon ton taşıma kapasitesi sağlayacağız. Ülkemize 654 bin metrekarelik lojistik alan daha kazandıracağız.

2002 yılından bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ideoloji siyaseti değil, hizmet siyaseti yapıyoruz. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla hareket ediyoruz.

Bu noktada 31 Mart seçimlerinde Bilecik Belediye Başkanlığı için AK Parti’den aday gösterdiğimiz Sayın Mustafa Yaman kardeşimizle birlikte Bilecik’te iyiye doğru çok daha hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşayacağımıza inanıyoruz.

Canı gönülden inanıyorum ki sizlerin desteğiyle de Bilecik’in gelişimi, toplumun kalkınması ve Türkiye Yüzyılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmada gerekli her türlü gayret ve kararlılığı göstermeye devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle Bilecik-Yenişehir Yolumuzu başarıyla tamamlayan ve işçisinden mühendisine tüm yüklenici firma ve Karayolları Genel Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ediyor, başarılarının devamını temenni ediyorum.

Açılışı yapılan yolumuzun başta Bilecik ve Yenişehir olmak üzere tüm ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum. “

VALİ AYGÖL, “İLİMİZ ULAŞIM KONUSUNDA ÇOK CİDDİ BİR AVANTAJ SAĞLAMIŞ OLACAK”

 Vali Şefik Aygöl ise konuşmasınaEcdadımız Ertuğrul Gazi’nin mirası, Osmanlı’nın doğuşuna ve yükselişine tanıklık eden Bilecik bugün de Türkiye Cumhuriyeti’nin yükselişine tanıklık etmektedir.

Bugün burada Osmanlı’ya başkentlik yapmış olan iki önemli şehrin birbirine olan hasretini gidermek için bir araya geldik.” Sözleriyle başladı.

Vali Aygöl, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Yüz yıllardır tarihiyle, kültürüyle ve gönül bağıyla birbirine bağlı olan Bilecik ve Bursa artık demiryolu ve daha konforlu karayoluyla da birbirine bağlı olacak.

“İLİMİZ ULAŞIM KONUSUNDA ÇOK CİDDİ BİR AVANTAJ SAĞLAMIŞ OLACAK”

Bugün açılışını yaptığımız Bilecik Yenişehir Karayolu ve inşası devam eden Osmaneli Bursa Yüksek Hızlı Tren hattıyla ilimiz ulaşım konusunda çok ciddi bir avantaj sağlamış olacak.

Bu avantajla birlikte artık Bilecik; hava alanına 15 dakika, limana 60 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilecek.

Bu durum sadece Bilecik için değil Bilecik’in etrafındaki mega kentlerde yaşayan 23 milyon insanımızı içinde avantaj sağlamaktadır. Öyle ki 4 coğrafi bölgenin kesiştiği 7 iklimin yaşandığı bu topraklar, eşsiz doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

“DIŞ PAZARLARA DAHA RAHAT ULAŞIM SAĞLANACAK”

 8 organize sanayi bölgesiyle yıllık 3 milyar dolar üretim yapan Bilecik bu sayede ürettiğini dış pazarlara daha kolay bir şekilde ulaştıracak ve daha fazla üretecek, ürettikçe de yeni yatırımlara ev sahipliği yapmaya devam edecektir.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında; üretimiyle, istihdamıyla, ihracatıyla büyüyen Türkiye’de Bilecik’te yerini en güçlü şekilde alacaktır.”

ELDEMİR, “UZUNCA SÜREN BİR YOLUN BUGÜN MUTLU SONUNDA HEP BİRLİKTEYİZ”

Milletvekili Halil Eldemir ise şu ifadelere yer verdi:

“Uzunca süren bir yolun bugün mutlu sonunda hep birlikteyiz. Bizlere bugünleri nasip eden Cenab-ı Allah’a şükürler olsun. Bugüne kadar bu yolda kimin  bir zerre emeği geçtiyse başta en büyük emeği veren, bugün açılışı yapan Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Karayolları Genel Müdürümüze, Karayolları Bölge Müdürümüze, mühendislerimize, bu şantiyede yolu süpürmekten asfaltı döken bütün işçi kardeşlerimize emekleri için teşekkür ediyorum. Ayrıca sabırları için de tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Yolları bölmüş olduk ama gönülleri birleştirmiş olduk. Hayırlı uğurlu olsun. Cenab-ı Allah kazasız belasız bu yolu kullanmamızı nasip etsin."

Kaynak: KORKMAZ KESİK