Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce Eylül ayı boyunca yapılan faaliyetler açıklandı.

Aylık raporla ilgili İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklama şu şekilde oldu:

“Muhtar Ziyaretleri:

 İlimizde sorumluluk bölgemizde bulunan Mahalle Muhtarlıkları 20 kez ziyaret edilerek, mahallede bulunan riskli alanlar, TDP Hizmetleri ve İletişim Yoluyla Dolandırıcılık konularında bilgilendirme yapılmış, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur.


Dernek, Vakıf ve Kurum Ziyaretleri:

Engelsiz Yarınlar Derneği ve Engelsizim Yaşam ve Yardımlaşma Dayanışma Derneği ziyaret edilerek dernek görevlileriyle birlikte 15 engelli bireye yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen bu çalışmada “Dolandırıcılık, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık, Hırsızlık, Genel Güvenlik ve TDP Hizmetleri” konuları hakkında bilgilendirme yapılmış ve broşür dağıtılmıştır.
İşyeri/ Esnaf/Banka ziyareti:

İlimiz merkezinde bulunan 185 işyeri, 3 banka ziyaret edilerek, 418 vatandaşa yönelik “Dolandırıcılık, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık, Hırsızlık” konularında bilgilendirme yapılarak 228 broşür dağıtılmış ve 29 afiş asılarak güvenlik danışmanlık hizmeti verilmiştir.
Umuma Açık Alan Bilgilendirme Faaliyetleri: İlimiz merkezinde bulunan eski otogar içerisinde, kıraathanelerde, çay bahçelerinde, pazar alanında bulunan esnaf ve vatandaşlarımıza yönelik 34 umuma açık yer ziyaret edilerek 1121 vatandaşa “TDP Hizmetleri, Dolandırıcılık, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık, Hırsızlık, KADES, Genel Güvenlik” konularında bilgilendirme yapılmış, 1183 broşür dağıtılmıştır.


Vatandaşa Yönelik Bilgilendirme Faaliyetleri: TDP faaliyetleri kapsamında; Halk Eğitim Merkezi koordinesinde açılan dikiş kursunda  1 bilgilendirme toplantısı, 1 Okul Aile Birliği toplantısı ve 3 Vatandaşa Yönelik Toplantı düzenlenerek 149 vatandaşa yönelik olarak “TDP Hizmetleri, Dolandırıcılık, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık, Hırsızlık, KADES, Genel Güvenlik” konularında bilgilendirme yapılarak 101 broşür dağıtılmıştır.

Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ile birlikte ilimiz Huzurevi ziyaret edilerek 35 yaşlı huzurevi sakinine yönelik “Genel Güvenlik, Dolandırıcılık ve Trafik” konularında bilgilendirme toplantısı düzenlenerek bilinçlendirme çalışması yapılmıştır.
Sosyal Etkinlik: Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından Toplum Destekli Polislik faaliyetleri kapsamında; Bilecik Çocuk Evleri Site Müdürlüğü (Sevgi Evleri) ziyaret edilmiştir. 28 çocuğa yönelik olarak “TDP Hizmetleri, Güvenli İnternet, 112 Acil İhbar Hattı, Genel Güvenlik ve Trafik” konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlenerek bilinçlendirme çalışması yapılmıştır. Ayrıca çocuklar polis araçlarına ve motosikletine bindirilerek gezdirilmiş, yapılan bu çalışma ve etkinlikle ilgili memnuniyetlerini dile getirmişlerdir.


Sosyal Hizmetler ve Sağlık Şube Müdürlüğü ile birlikte 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Emniyet Müdürlüğünde görevli Gazi Halil Er ziyaret edilmiştir.

Bilgilendirme Faaliyetleri:

Uluslararası kabul gören araştırmalarda; “dünyada ölümlü trafik kazalarının %49’unu yayalar ile bisiklet ve motosiklet sürücülerinin karıştığı kazaların oluşturduğu, motosiklet kazalarında ölümlerin büyük bölümünün kafaya alınan darbeler sonucu gerçekleştiği, kask takmanın ölüm riskini %40, ağır yaralanma riskini ise %70 oranında düşürdüğü” ifade edilmektedir.
Bu kapsamda, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personelince ilimiz merkezindeki paket servis veya kurye hizmeti veren işletmelerin de sorunun çözümüne katılımını sağlamak ve sorumluluklarını hatırlatmak için 29 işyeri ziyaret edilmiş, işletmeler ve çalışanlar bu konuyla ilgili bilgilendirilerek 76 kişiye ulaşılmış ve 29 afiş dağıtımı yapılmıştır.
Toplum Destekli Polislik ve çocuk ve gençlerin korunması yönelik bilgilendirme faaliyetleri doğrultusunda; asayiş suçlarının uzak tutulması, korunması, güvenli bir Eğitim Öğretim hayatı sürdürmelerinin sağlanması amacıyla 29 okul çevresinde faaliyet gösteren 41 büfe, 30 alkol ve tütün mamulleri satış yeri, 11 kıraathane, 8 internet cafe-oyun salonu, 1 içkili mekan, 1 iddia bayi ve 1 ganyan bayi ziyaret edilerek toplamda 129 kişiye bilgilendirme yapılarak 18 yaş altı tütün ve alkol satışı yapılmaması ve internet kafe-oyun salonlarına çocukların yaşlarına uygun giriş yaptırılmaları konularında uyarılarda bulunulmuştur. Ayrıca okulların gidiş ve geliş istikametleri, çevrelerinde okulla ilişkisi bulunmayan şüpheli şahıslara yönelik devriye faaliyetleri yürütülmüştür.
Toplum Destekli Polislik faaliyetleri kapsamında; 4 seans olacak şekilde 140 özel güvenlik görevlisine yönelik olarak bilgilendirme toplantısı düzenlenmiş, “TDP Hizmetleri, Özel Güvenlik Hukuku, KADES, UYUMA aplikasyonları, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık ve Genel Güvenlik” konularında bilgilendirme yapılmıştır.


Stant Çalışması:

 9-10 Eylül tarihlerinde ilimiz Söğüt ilçesinde düzenlenen 742. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenliklerinde siber suçların gerçekleşmeden engellenmesi, maddi manevi zararların en aza indirgenmesi, farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetlerinin yapılması amacıyla Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile birlikte “Dolandırıcılık, Yasa Dışı Bahis, İnternetin Güvenli Kullanımı, Bilgi Kirliliği (Dezenformasyon), İletişim Yoluyla Dolandırıcılık ve Genel Güvenlik” konularında stant açılarak bilgilendirme çalışması yapılmış ve yaklaşık 1500 kişiye bilgilendirme yapılarak broşür dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Hane/ Hastane Ziyaretleri: 

Sosyal Hizmetler ve Sağlık Şube Müdürlüğü personeli ile birlikte Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatılı tedavi görmekte olan 2 personel ve yakını ziyaret edilerek herhangi bir ihtiyacının olup olmadığı sorulmuştur.
“Bilinçli Toplum Güvenli Yaşam” projesi kapsamında projede işbirliği yaptığımız İl Müftülüğü tarafından da Cuma Namazı ve vakit namazlarında bilgilendirme çalışması yapılmaktadır. Ayrıca Toplum Destekli Polislik faaliyetleri kapsamında camii imamlarının “İletişim Yoluyla Dolandırıcılık ve Dolandırıcılık türleri, Hırsızlık” konularında bilgilendirilmesi, Cuma namazı ve vakit namazlarında camiye gelen vatandaşların bilgilendirilmesinin sağlanması için 11 Camii ziyaret edilerek 11 imam bilgilendirilmiştir.
Dolandırıcılık olaylarıyla ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturabilmek ve bilinçlendirme yapılması için hazırlanan soru cevap röportajı ve teaser metinleri yerel radyoda Temmuz ayı itibariyle yayınlanmaya başlamış ve devam etmektedir. Radyolardan alınan bilgilere göre teaserların her gün ve günün belirli saatlerinde olmak üzere 9 defa, soru cevap konuşması haftada bir kez yayınlanmaktadır.


İlimizde suç oluşmadan önlenmesi, vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi, devletimizin şefkatli yüzünü göstermek, suç ile mücadelede toplumun ve kurumların desteğini almak, kurumlar arası koordinasyonu sağlamak, “Suç ile Mücadelede Güvenlik Konseptinin Oluşmasında Bilinçli Toplum Güvenli Yaşam” sloganıyla alanda çalışmalarımız, temaslarımız ve mücadelemiz kesintisiz devam edecektir.” EMİNE TÜRKSOY