Bilecik  Anadolu Kadınları Derneği Başkanı Nurcan Yaşar Özçakır, 19 Mayıs 2021 yılında kurulan derneğin 2. Yılını kutlayarak, kadınların toplumsal hayattaki rollerinin daha fazla yükseltilmesi adına çalışmalarının devam edeceğini kaydetti.

Özçakır, “Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş meşalesini yaktığı 19 Mayıs tarihinde, kuruluş ve kurtuluşun şehri Bilecik’te ilk kadın merkezli yardımlaşma dayanışma ve kültür derneğini kurduk. Pandemi sürecinde kurduğumuz derneğimizde; Tüm kadınların düşünce, inanç ve ifade özgürlüğünü esas alarak kadın olgusunun güçlendirilmesi ve toplumsal değerinin artırılması, kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel statüsünün yükseltilmesine çalışmak, kadınların her alanda aktif rol almasını sağlamak amacıyla Bozüyük merkezli kurulan Bilecik Anadolu Kadınları Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneğimizin ikinci yılını geride bırakırken çalışmalarımız devam edecek.

“19 Mayıs tarihi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kuruluşa ve kurtuluşa attığı en güçlü adımın ifadesidir. Atamızın bize armağan ettiği Türkiye Cumhuriyeti'ne bugün sahip çıkmak, 19 Mayıs 1919 tarihinde yakılan ve bugüne kadar sönmemiş olan özgürlük ve bağımsızlık meşalesine de sahip çıkmak anlamını taşır. Bu doğrultuda bizler de Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkarak, Anadolu Kadınları olarak kuruluşun ve kurtuluşun şehri Bilecik’ten meşale ateşini 19 Mayıs’ta yakarak tüm kadınlarımızın yoluna ışık olmak istedik” ifadelerine yer verdi. EMİNE TÜRKSOY