Bilecik Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, kış ayları öncesinde baca yangınları, bacalarda oluşan kurumların temizlenmesi konusunda vatandaşları uyarıcı açıklamada bulundu. Açıklamada baca temizliğinin önemine dikkat çekilirken,  "Tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazlarının ölümlere, kurum tutuşmasının ise yangınlara neden olduğu birçok kez tespit edilmiştir." denildi.

Bilecik Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünden yapılan bilgilendirici açıklamada, vatandaşların kış mevsimi öncesinde ev ve işyerlerindeki baca temizliğini yapmaları uyarısı yapıldı.

Kış ayları öncesinde baca yangınları, bacalarda oluşan kurumların temizlenmesi ve zehirlenmelere karşı vatandaşların uyarıldığı açıklamada son dönemlerde iş yerlerinde baca yangınlarının çoğaldığı bilgisi verilerek şunlar kaydedildi:

‘’Kış mevsimi öncesinde baca yangınları, bacalarda oluşan kurumların temizlenmesi ve zehirlenmelere karşı gerekli önlemlerin alınması son derece önemli olacaktır. Havaların soğuması ile birlikte vatandaşların soba ya da doğal gaz kullanımı arttığından dolayı özellikle sobalı evlerde dikkat edilecek konular bulunmaktadır. Bu anlamda vatandaşların, evlerinin soğumaması için gece uyumadan önce sobaya odun veya kömür gibi yakacak atmaları son derece tehlikelidir. Tıkalı bacalarda duman çıkışının sağlanamaması nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmelerinin yaşandığı için  kış mevsimi başlamadan bacaların mutlaka temizliğinin yapılması can ve mal emniyeti bakımından çok önemlidir. Temizlenmeyen soba bacalarının zaman içinde tıkanmalara sebep olduğu, tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazlarının ölümlere, kurum tutuşmasının ise yangınlara neden olduğu birçok kez tespit edilmiştir. Kendimizin ve ailemizin güvenliği için alınabilecek basit önlemlerle büyük felaketlerin önüne geçilebileceği kesinlikle unutulmamalı” ifadeleri kullanıldı.

CADDE VE SOKAKLARDA UYGUNSUZ PARK YAPILMAMASI GEREKİR

Oluşabilecek yangınlara müdahalenin kolay olması için cadde ve sokaklardaki araç park etme kurallarına uyulması yönünde de tavsiyelerin belirtildiği açıklamada; Vatandaşların cadde ve sokaklardaki araç park etme kurallarına uyması gerekmektedir. İtfaiye araçlarının yangın yerine ulaşmalarının daha hızlı sağlanması amacıyla vatandaşlarımızın cadde ve sokaklarda araçlarını park etmemeleri ve itfaiye araçlarına yol vermeleri çok büyük önem arz etmektedir. Bilindiği üzere ev yangına erken müdahale can ve mal kaybının önlenmesinde etken olmaktadır. Bu yüzden ev, araç ve iş yerlerinde yangın söndürücü cihazları mutlaka bulundurmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi. Emine Türksoy