31 Mart yerel seçimleri öncesi 77 günlüğüne gelen belediye yönetimi tarafından alınan, masası ve sandalyesi dahi bulunmadığı belirtilen çok sayıdaki personelin işten çıkartıldığına yönelik iddiaların ardından Bilecik Belediye Başkanlığından bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, önceki belediye yönetimi tarafından siyasi çıkar amacıyla 139 kişinin işe alındığı, yapılan bu sorumsuzca alımların Bilecik halkına yapılacak hizmetlere engel olması nedeniyle gerekli kararın alındığı belirtildi.

Bilecik Belediyesinin Bilecik halkına ve şehre hizmet önceliği olduğu vurgulanırken, açıklamanın tamamında şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyunun Bilgisine;

Bilindiği üzere 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen Yerel Seçimler öncesinde Bilecik Belediyesi yönetimi 13 Ocak 2024 tarihinden başlamak üzere 77 günlük bir süre için el değiştirmiştir. Böylesine kısa bir zaman zarfı içerisinde ise ihtiyaç olmadığı halde, siyasi ve kişisel hırslar uğruna, Bilecik Belediyesi bünyesine 139 kişi işe alınmıştır.

Sonuçlarını düşünmeden, plansız bir şekilde gerçekleştirilen bu uygulama Bilecik Belediyesi adına şu iki önemli sonucu ortaya çıkarmıştır. Birincisi bakanlık tarafından yerel yönetimlerde uygulanan "personel maaşlarının mevcut bütçenin yüzde kırkını aşmaması zorunluluğu” ihlal edilmiştir. İkinci olarak ise fazla personel sayısının ortaya çıkardığı mali açığın doğal bir sonucu olarak şehre ve Bilecik halkına hizmet için harcanması gereken bütçenin mevcut personel giderlerini dahi ödemekte yetersiz kalmış olmasıdır.

Bununla birlikte işe alınan personellerden bazılarının işe dahi gelmediği fakat maaşlarını almaya devam ettikleri, çalıştırıldıkları birime dair uzmanlığı olmayan onlarca kişinin işe başlatıldığı tespit edilmiştir.

Görevi devraldığımızda karşılaştığımız bu üzücü tablonun sorumlularına gelecek olursak; kişisel hırsları ve siyasi beklentileri uğruna bilerek veya bilmeyerek sorumsuz ve basiretsiz bir yönetim anlayışı benimsemiş, Bilecik şehrine ve insanlarına ait olan kaynakları bu kirli beklentiler uğruna harcamışlardır. Daha da üzücü olanı ise yalnızca iş bulma kaygısı ile hareket eden onlarca vatandaşımızın gururuyla oynanmıştır. Bu sorumsuz idarecileri ve onlara ortaklık edenleri Bilecik halkının vicdanına havale ediyoruz.

Gelinen bu süreçte öncelikle şehrimizin ve Bilecik Belediyesi'nin düşürüldüğü bu durumdan yaşadığımız üzüntüyü belirtmek istiyoruz. 31 Mart seçimlerinin ardından yönetime kim gelirse gelsin hukuken alınması gereken kararlar oldukça açıktır. Bu süreçte Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, sürece oldukça hassas yaklaşarak mağdur edilen tüm vatandaşlarımız ile ayrı ayrı görüşmüş ve izlenecek yol hakkında kendilerine bilgi vermiştir.

Bilecik Belediyesi olarak Bilecik halkına ve şehrimize hizmeti önceliğimiz kabul ediyor ve yukarıda bahsi geçen sorunlar hakkında gerekli tedbirleri kanun gereği ivedilikle almak zorunda olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.”

Kaynak: BETÜL KESİK