Bilecik Belediye Meclisi Kasım ayı ilk birleşim toplantısı gerçekleştirildi.  Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda 5 gündem maddesi görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi.

Bilecik Belediye Meclis üyelerinin ortak imzasıyla, İsrail’in Gazze saldırılarını kınayan ortak bildiri okundu. Tüm belediye meclisi üyeleri tarafından imzalanan bildiri Belediye Başkan  Vekili Melek Mızrak Subaşı tarafından okunurken, İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığı belirtildi. “Bizler Filistin halkının yanında olduğumuzu buradan deklare ediyoruz.” denilen bildiride şu ifadelere yer verildi:

“BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR SOYKIRIM”

“07 Ekim 2023 tarihinden itibaren İsrail tarafından Filistin'de tüm dünyanın gözleri önünde benzeri görülmemiş bir soykırım yapılmaktadır.

Hastaneler, okullar, camiler, mülteci kampları, pazar yerleri İsrail tarafından acımasızca bombalanıyor. Gazze'de savunmasız masum çocuklar, anneler, genç yaşlı demeden öldürülmek suretiyle zalim İsrail askerleri tarafından bir katliam yapılmaktadır. İsrail, Gazze halkının en temel ihtiyaçları olan suya, gıdaya ve sağlık hizmetlerinin verilmesinin bile önüne geçerek adeta ölüme terk edilmelerini istemektedir. İnsan haklarından bahseden batılı devletler de bölgede barış için adım atmaları gerekirken asker, gemi, silah göndererek İsrail'in vahşetine devam etmesini destekliyorlar ve bu zulme, soykırıma ortak oluyorlar.

“İNSANLIK SUÇU”

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak zulüm karşısında her zaman mazlumun yanında yer aldığımız gibi, Türkiye Cumhuriyeti Bilecik Belediye Meclisini oluşturan tüm üyeler olarak da bizler Filistin halkının yanında olduğumuzu buradan deklare ediyoruz. İnsanlık suçu işleyen İsrail'i en şiddetli şekilde kınıyoruz. İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

AK PARTİ GRUBUNDAN BOYKOT ÇAĞRISI

AK Parti grup sözcüsü Gülcan Namal, Belediye ait tesislerde İsrail menşeili ürünlerin satılmamasını talep etti. Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, “O tür ürünleri  boykot ediyor, satmıyoruz. Satmamaya da devam edeceğiz.” dedi. Korkmaz Kesik

Editör: Korkmaz Kesik