2024-2028 dönemini kapsayan Bursa-Eskişehir-Bilecik Bölge Planı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan BEBKA Genel Sekreter Vekili Sabri Bayram, “Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerini kapsayan TR41 Bölgesi’ndeki girişimcilik ekosistemine 100 milyon TL’lik önemli bir kaynak sağlayan BEBKA, 2024-2028 dönemini kapsayan bölge planı ile bölgedeki inovasyon ve iş geliştirme potansiyelini daha da güçlendirecek.”dedi.

Bölgenin ulusal kalkınma hedeflerine katkısını daha da yükseltmek için çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini söyleyen BEBKA Genel Sekreter Vekili Sabri Bayram, “2023’ün ilk 9 ayında Türkiye’de girişimcilik ekosisteminde 219 girişim yatırım almış ve bu sayının 2019’un aynı dönemine göre yüzde 78 artış göstermiştir. Girişimcilik potansiyeli yüksek olan bölgemizde de girişimcilik ekosistemini güçlendirmek amacıyla 2012 yılından itibaren faaliyetlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Girişimcilerin en önemli sorunlarının başında gelen finansmana erişim sorununun çözümüne yönelik 2022’de başlattığımız Bölgesel Girişim Sermayesi Destek Programı kapsamında 100 milyon TL kaynağı bölgemize kazandırarak, yüksek katma değer üreten, teknoloji odaklı girişimlere ve KOBİ’lere yatırım yapılmasını sağlayacağız. Çağrımız, toplam büyüklüğü 11 milyar lirayı bulan 23 girişim sermayesi yatırım fonundan 548 milyon TL’lik talep aldı. Şu ana kadar 4 tane girişim sermayesi yatırım fonuyla sözleşme imzaladık. 2 fonla da görüşme halindeyiz. 2016-2023 döneminde yürütülen TechUP ve SeedUP programlarıyla girişimcilerimiz program sonunda düzenlenen Demoday etkinliklerinde projelerini yatırımcılara sunma şansı yakalamaktadırlar. Girişimcilerimizin küresel arenaya taşınması hedefiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan beş kalkınma ajansının iş birliği ile  ‘Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısı’ kapsamında, girişimcilerimizi, yapay zekâ, robotik, çevre ve iklim, dijital sağlık, spor, oyun teknolojileri, yazılım, eğitim ve finans gibi birçok alanda öncü teknolojilerin tanıtıldığı, Lizbon’da Web Summit Portekiz’e, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlenen Slush 2023’e, Las Vegas’ta Consumer Electronics Show’a (CES),  Katar’ın başkenti Doha’da ilk kez düzenlenecek Web Summit Qatar’a götürüyoruz. E-ticaret üzerine 2023’te de faaliyetlerimize devam ettik. E-ticaret Büyüme Programı kapsamında Bursa ilinde, 30 kişi e-ihracat ve e-ticaret yönetimi eğitimine katılarak uzmanlık sertifikalarını aldı. Dijital Çağda Güçlenen Kooperatifler Programı kapsamında 10 üretici kadın kooperatifi öncelikle e-ticaret ve dijital pazarlama eğitimlerini aldılar. Eğitimlerin akabinde 3 ay süreyle danışmanlık hizmeti alarak yurt içi ve yurt dışı pazaryerlerinde satış yapar duruma geldiler. 

BİLECİK’TE GİRİŞİMCİLERE E-TİCARET DESTEĞİ

Bilecik’te ağırlıklı olarak kadın üretici ve girişimcilere yönelik “Uygulamalı E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimi” düzenlenerek el işi üretim yapan ortalama 60 katılımcıya 36 saat e-ticaret eğitimi verildi. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından, yurt dışı pazaryeri olan ETSY’de ortak marka kooperatifi adına “Rise of Anatolia” mağazası açılarak kadın girişimcilerin ürünleri satışa sunuldu.

Ajansımız bugüne kadar çağrıya çıktığı 38 mali destek programı ile 952 projeye yaklaşık 1.3 milyar TL destek sağladı. 2024-2026 döneminde de, Yenilik ve Verimlilik Sonuç Odaklı Programımız ile dijital ve yeşil dönüşümü destekleyeceğiz” dedi.KORKMAZ KESİK

Editör: BETÜL KESİK