Bilecik ve çevre ilçelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Karasu hattında geçtiğimiz ay peş peşe gelen arızalar, “Bu boru hatlarının onarımı hangi firma tarafından yapılıyor, gerekli çalışmalar neden yerine getirilemedi ?” sorularını da gündeme getirdi.

Karasu İçme ve Kullanma Suyu  İşletme Birliği sorumluluk alanında olan hatta hatırlanacağı üzere ilk patlama 17 Temmuz’da meydana gelmişti. Bunun üzerine onarım ve bakım çalışmaları yapılsa da yeterli gelmemiş, hatta oluşan arıza birçok kez daha meydana gelerek Bilecik ve hattan su kullanan diğer ilçelere günlerce su sıkıntısı çektirmişti.

BAŞKANLAR BİRBİRİNE GİRDİ

Yaşanan arızaların art arda gelmesi kamuoyunda birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Özellikle AK Parti kanadından İl Başkanı Serkan Yıldırım, Merkez İlçe Başkanı Nail Öztürk ve Karasu Birlik Başkanı Hüseyin Ocak; Bilecik Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı'na yaptıkları açıklamalarla yüklenirken, başkanlar arasındaki gerilim Bilecik gündemine oturmuştu. Bu süreç yaşanırken CHP İl Başkanı Metin Yaşar ve CHP Merkez İlçe Başkanı Berna Pamukçu’nun herhangi bir açıklama yapmayıp Belediye Başkanlarına sahip çıkmamaları şaşırtıcı bulundu.

DAĞ İŞ FİRMASINDAN SES ÇIKMADI

Başkanların birbirlerine ağır itham ve açıklamalarda bulunduğu “arızalar” gündemde uzun süre kalırken, hattın onarım ve bakım işlerini yapan yüklenici firma Dağ İş’ten ise ses çıkmadı.

Bakım ve onarım işleri için 2.080.000,00 TL aldığı öğrenilen firmanın zamanında  gerekli bakımları yapıp yapmadığı merak edilirken siyasilerin birbirine girdiği Karasu hattı boru patlakları sonrası ‘başkanlar birbirine girdi o firma sus pus, ses yok’  dedirtirdi.

YENİ BAŞKAN ŞAHİN, AYNI FİRMAYLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

Diğer yandan, Karasu Birlik Başkanlığından istifa eden Vezirhan Belediye Başkanı Hüseyin Ocak’ın yerine göreve gelen Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin’in de yine aynı firmayla çalışmaya devam edip etmeyeceği de ayrı bir merak ve tartışma konusu yarattı. CAFER ELMAS