Gölpazarı Belediye Başkanı Hayri Suer, ilçede ekimi yapılan ayçiçeği ve karabuğday hasadının verimli geçtiğini belirtti.

İlçede Karabuğday hasadının ilk kez gerçekleştiği  belirten Başkan Suer, “Gölpazarı ilçemizde yağlık ayçiçeği ve buğday ekiyoruz. Bu sene şöyle bir şey daha yaptık. Karabuğday ektik. Buğday hasadımız güzel ve verimli geçti. Karabuğdayı yeni yeni öğreniyoruz. İlk defa deniyoruz. Ama buna biraz yoğunlaşmak istiyoruz. Özellikle sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam için reçetinin birinci maddesi ekmektir. Bütün doktorların, diyetisyenlerin tavsiyesine baktığınızda ekmekle başlıyor, ekmekle bitiyor.  Biz de karabuğdaydan elde ettiğimiz ekmeklerle Allah izin verirse Türkiye pazarında da Gölpazarı Belediyesi markasıyla yer almak istiyoruz.

Bu sene başladık. Hasadımızı yaptık, inşallah güzel bir projemiz var unlu mamüller üzerine hem karabuğdayın ununu öğüteceğiz hem öğütmüş olduğumuz undan ekmeğimizi yapacağız.”dedi.

“ÖRNEK BİR PROJE”

110 dönümlük bir alanda yağlık ayçiçeği hasadına da başladığını belirten Başkan Suer, “Çiftçilik, tarım kolay bir iş değil. Çok emek istiyor. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların bir somun ekmeğin, ayçiçek yağının, ne zahmetle sofralarına geldiğini biliyoruz. Bu nimetlerin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Bunları israf etmemiz gerekiyor.

Diğer yandan bunun örnek bir proje olduğunu düşünüyorum. Biz tamamen kendi personelimiz, kendi ekipmanlarımızla çalışıyoruz. Buradan elde ettiğimiz karla da yeni ekipmanlar alıyoruz. İhtiyaçlarımız için kullanıyoruz.”dedi. KORKMAZ KESİK