Bilecik Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı,Vadi Park Sosyal Tesisi'nde  gerçekleşen basın toplantısında Bilecik’te planlanan ve devam eden projeler hakkında bilgi verirken,  basın mensuplarının sorularına da yanıt verdi. 

Başkan Subaşı, toplantıda Bilecik Valiliğine bağlı  İl Özel İdaresi tarafından  yeni hastane önüne yapılan inşaatın ruhsatsız olması nedeniyle Bilecik Belediyesi ekipleri tarafından mühürlenmesiyle ilgili de açıklama yaptı.

Bilindiği gibi; İl Özel İdaresi tarafından eczane yapılması amacıyla Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi yakınındaki 220 ada 53 parselde başlatılan inşaat faaliyetleri ruhsatsız olarak başlatıldığı gerekçesiyle Belediye tarafından mühürlenmiş, konu ile ilgili taraflardan herhangi bir açıklama gelmemişti.

Basın mensuplarının konuyu gündeme getirmesi üzerine açıklama yapan Başkan Subaşı, “Bütçesi aktarılmamış, ihalesi yapılmamış bir kaçak yapıya benim izin vermem ne kadar doğru? Burada bir ayak direme de mümkün değil. Benim tek istediğim şey kanun koyucular ülkede kanunları ilk baş kendileri uygulasınlar.” dedi.

“BÜTÇE ONAYI GELMEDEN ÖZEL FİRMA TARAFINDAN İNŞAAT BAŞLATILMIŞ”

 Süreçle ilgili bilgi veren Subaşı, şöyle konuştu:

 “ Belediye ekiplerimiz bu bölgede özel bir inşaat firması tarafından izin alınmadan bir inşaatın başlatıldığı bilgisini aldı. Bunun üzerine inşaatı durdurduk. Daha sonra alanın İl Özel İdaresine ait olduğunu ve burada kamu yararına bir yapı olacağını öğrendik. Fakat kamu yararına da olsa belediyenin izni olmadan tadilat projeleri yapılamaz. Bu nedenle projeyi durdurduk. Konuyla İlgili il Genel Meclisi ile de görüştük.  Ertesi gün de İl Genel Meclisinde alanın bütçesi onaylanacakmış, il genel meclisinde bütçe onayı gelmeden özel firma tarafından inşaat başlatılmış. Burada suç bende değil bu böyle bilinsin.

İl Genel Meclisi itiraz etti. Biz de belediye olarak görevimizi yaptık. Çünkü bütçesi aktarılmamış,  İhalesi yapılmamış bir alanın kaçak yapıya benim izin vermem ne kadar doğru? Ben bunu mühürlemek durumundaydım.

“ÖZEL İDARE CEZA ÖDEMEK DURUMUNDA KALDI”

İl Özel İdare de belediye encümen kararı ile birlikte bir ceza ödeme durumunda kaldı. Mühür işleminin ardından akşam 5'i 29 geçe başvuru evrakları geldi. Bunlar tam da değildi, eksik evraklar vardı. Ben bunun kabulünü de sağladım. Cuma günü akşam 5.29 geçe mesai dolu diye bir durum yok. Burada bir kötü niyet olsa evraklar pazartesiye, salıya kalır.

“KÖTÜ BİR NİYET OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

 Asla kötü bir niyet olması söz konusu değil. Kamu yararına yapılan her şey bizim için yapılan hizmettir. Sonrasında evraklar ancak tamamlandı. Ben de bu tür evrakları mevcuttur. Arkadaşlarımız projeyi yerinde gidip inceliyorlar. Biz de ruhsat vermek için çabalıyoruz, ruhsatı da veriyoruz,  bunda herhangi bir sıkıntı yok. Evrakta, projede, yerinde bir sıkıntı yoksa bizim için de bir sıkıntı yoktur. Biz orada görevimizi yaptık.

“KANUNLARI İLK OLARAK KANUN KOYUCULAR UYGULASIN”

Burada bir ayak direme de mümkün değil. Benim tek istediğim şey kanun koyucular ülkede kanunları ilk baş kendileri uygulasınlar. Ben görevimi yapıyorum diye burada ben suçlu olamam. Orada kaçak bir yapı oluyor, bütçesi henüz aktarılmamış. Özel bir inşaat firması başlamış, betonunu dökmüş, belediye fark ediyor durduruyor, mühürlemek zorunda kalıyoruz. Ne yapmamız bekleniyor? Biz yanlış bir şey yapmıyoruz.” BETÜL KESİK