31 Mart seçimlerinde Bilecik Belediye Başkanlığı'na seçilen Melek Mızrak Subaşı NOW Haber'de katıldığı canlı yayında belediyede çalışan 'Bankamatik memurlarını' açıkladı. Seçime 75 gün kala işe 150 kişi alındığını söyleyen Subaşı, “Arkadaşlarımız imzaya geldiğinde yüzlerini tanımayan insan kaynakları müdürümüz bunları bize aktardı. En acısı masası yok, sandalyesi yok.  Seçime 1 gün kala bile işe alımlar yapılmış.” dedi.

Bilecik’te 75 günlüğüne gelen önceki belediye yönetimi tarafından belediye işçilerine yüzde yüz zam yapılması ve  150 yeni personel alımıyla belediye bütçesini aşan maaşların yarattığı sıkıntıya değinen Karagöz’ün  “Bursa'da bankamatik memurları varmış, sizde var mı?” sorusuna yanıt veren Subaşı, 'Bizlerde de olduğunu tespit ettik' dedi.

Seçime 75 gün kala işe 150 kişi alındığını,  çalışmayan, koltuğu masası dahi olmayan yalnızca maaş alan personellerin olduğunu söyleyenSubaşı, “ Bizler de belediyede bankamatik memuru olduğunu tespit ettik. Arkadaşlarımız imzaya geldiğinde yüzlerini tanımayan İnsan Kaynakları Müdürümüz bunu bize aktardı. En acısı, masası yok, sandalyesi yok. Yerel gazeteler de buna çok büyük tepki gösterdi seçim sürecinde. Çünkü 75 gün için çok hızlı bir alımdı.

“SEÇİMDEN BİR GÜN ÖNCE PERSONEL ALINMIŞ”

 Geçtiğimiz Cumartesi günü seçimden bir gün önce alımlar gerçekleşmiş. Bu hiç anlamlı değil. Bunun adı bankamatik memuru. Bu benim özel şirketim değil. Bu benim halkımın paralarıyla döndürdüğüm, hizmet etmem gereken bir yer.

“BU SİZİN ELİNİZİ KOLUNUZU BAĞLAMAK DEMEK”

25 Milyon gelen bir yerde eğer 30 Milyon maaş öderseniz bu sizin elinizi kolunuzu bağlamak demek. Aslında halkın seçimlerdeki tepkisi bir yandan bundan dolayıydı. Halkın parasını halka harcamak zorundayız. Çok fazla işsizlik var, bunun farkındayız. Gerekli olduğunda mutlaka alım yapmalıyız. Bizler maalesef eski AK Parti dönemindeki belediyelerdeki gibi Park Bahçeler, temizlik, işçilerini istediğimiz gibi alamıyoruz. Geçici işler için fazla mevzuatlarımız var. Hal böyle olunca elimizde 150 arkadaşımız var.” Dedi.

“ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ DA TEPKİLİ”

Sunucu Karagöz’ün “Bu bankamatik memurları hangi partililer, ne kadar maaş alırlar” sorusuna da yanıt veren Subaşı, “Açıkçası hangi partili olduklarını bilmiyorum. Daha dün mazbatayı aldık. Mazbatayı almadan önce de herhangi bir toplantı gerçekleştirmedik etik olmaz diye. Bugünden sonra toplantılarımızı yapacağız. 30 bin TL maaş alıyorlar.  Asgari ücretin 17 bin TL… Benim görev sürem sona ermişti ardından bir sendika anlaşması yapıldı işçilerimize yüzde yüz zam verildi. Yüzde yüz zam verelim, helali hoş olsun. Herkes geçim sıkıntısı çekiyor. Ama belediyenin gelir-gider tablosuna göre hareket etmek en doğrusu olacaktır. Bankamatik memurları, çalışmayan arkadaşlarımız var. Çalışan arkadaşlarımızdan da büyük bir tepki var. Atölyemizi ben her yerde kıvanarak anlatıyorum. Atölyedeki Müdürümüz bugün 2 kişi daha geldi diyor, Mezarlıklar Müdürümüz diyor ki bugün dört kişi daha gelecek. Bu böyle ucu bucağı olmayan bir alıma dönüştü. Yine altını çizmek istiyorum, burası benim özel şirketim değil. Bilecik halkının paralarıyla, vergilerle biz belediyeyi döndürüyoruz. Maalesef bu böyle olmamalı, çok acı bir tablo var önümüzde.” İfadelerini kullandı

Kaynak: BETÜL KESİK