Bilecik Şoförler Odası Başkanı Selman Aydeniz , 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan ve modern araç yönetim sistemi olarak isimlendirilen, araç tanıma sistemi “karekod” uygulaması hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından üretilen ve Şoförler Odaları Tarafından basılan plakaların 1 Ocak 2024’ten itibaren Karekod Seri numarasına sahip şekilde işlem göreceğini ve basım belgesi kimlik kartı olmadan işlem yapılmayacağını belirten Aydeniz, bu uygulamanın sahte plaka kullanımını da büyük oranda engelleyeceğini belirtti.

Aydeniz, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Artık her plaka, üretildiği tarih, seri numarası ve üretim yeri gibi bilgilerle elektronik ortamda kaydedilecek. Bu bilgiler, yetkililere otomatik olarak sunulacak, böylece plaka takibi ve kontrolü çok daha kolay hale gelecek. 2024 yılında yollarda göreceğiniz bu yeni plakalar, trafikteki araçların daha kolay takip edilmesini sağlayacak ve sahte plaka kullanımını önemli ölçüde azaltacak. Bu yenilik, trafik güvenliğine de önemli bir katkı sağlayacak gibi görünüyor. 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni uygulama, yeni satılan veya devredilen araçlar için tescil işlemi sonrası çıkarılacak motorlu taşıt plakalarının kare kodlu hale getirilmesini içeriyor. Sahte plakalara son! TÜV istasyonlarında ağır kusurlu olarak tespit edilen plakalara, emniyet müdürlüğünden alınan plaka basım talep belgelerine ve noterden alınan plaka basım belgeleri ile basım yapılacaktır. Plaka basım belgesi ve kimlik kartı olmayan vatandaşlara plaka basımı kesinlikle yapılmayacaktır. Ayrıca plakası hasarlı olan ya da kare kodlu plaka almak isteyen vatandaşlar da eski plakalarını notere teslim ederek yeni kare kodlu plaka basım belgesini noterler tarafından alabilecek şoförler odaları basımını gerçekleştirecektir. KORKMAZ KESİK

Editör: Korkmaz Kesik