Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Bilecik programı kapsamında tarım sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ve yatırımcılar ile bir araya geldi. İl Genel Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Bakan Yumaklı’nın yanı sıra; Vali Şefik Aygöl,  AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir ve tarım sektörü yatırımcıları katıldı.

Bilecik’teki tarım sektörü ile ilgili bilgiler veren Vali Şefik Aygöl, Bilecik’in Marmara Bölgesi için önemli bir tarım şehri olduğuna dikkat çekti.  Bilecik’te 88 farklı çeşitte tarım ürünün yetiştiğine dikkat çeken Vali Aygöl, “88 çeşit ürünün yetiştiği bu topraklarda iklimi olağanüstü durumda. Ülkemizdeki tüm iklimleri bir anda yaşayan bir durumu var. Biz Marmara Bölgesi’nin bir nebze mutfağını oluşturuyoruz.” dedi.

“ÜRETİM VE ÜRETİCİNİN YÜZYILI”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarım sektöründe yer alan yatırıcımlara yaptığı konuşmada bakanlığın çalışmalarından bahsetti. Gıda arz güvenliğine dikkat çeken Bakan Yumaklı, tüm dünya ülkelerinin tarım alanında önemli çalışmalar yaptığını kaydetti. “Üretim ve üreticinin yüzyılı olması vizyonuyla çalışıyoruz.” diyen Bakan Yumaklı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bizler Türkiye’nin dört bir tarafında en geniş teşkilata sahip bakanlıklardan bir tanesiyiz. Bizler gittiğimiz illerde, Türkiye’nin üretiminin ve üreticinin yüzyılı olma vizyonunu ortaya koyduğumuz bir dönemde bunları birlikte gerçekleştirdiğimiz sektör paydaşlarımızla mutlaka bir araya geliyoruz. Dünyaya hükmeden bir imparatorluğun filizlendiği Bilecik’ten tekrar saha programlarımıza başlamış olduk.

Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz büyük, çünkü biz iddiası olan bir ülkeyiz. Üretim ve üreticinin yüzyılı olması vizyonuyla çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’nin ikinci yüzyılına dair ortaya koyduğu vizyona biz de Tarım ve Orman Bakanlığı olarak kendi sorumluluklarımız ve görev alanlarımız itibariyle katkıda bulunmak durumundayız.

Ülkenin dört bir tarafını il il, ilçe ilçe geziyoruz. Üreticilerimizle bir araya geliyoruz. Kimi zaman bir salonda oluyor kimi zaman herhangi bir sivil toplum kuruluşu bize burada yapalım dediği bir alanda oluyor mutlaka bir araya geliyoruz. Bizler çok geniş bir teşkilatın mensupları olarak sahadan aldığımız bütün bilgileri değerlendirme kabiliyetine sahibiz. Ancak yüz yüze sizlerle birlikte olmak bizim için çok daha faydalı ve sizlerle yaptığımız paylaşımların bizler için ufuk açıcı olduğunu tekrar belirtmek istiyorum.”

Kaynak: GAMZE ELMAS