Bağımsız Bilecik Belediye Başkan Adayı Selçuk Filoğlu, gazetemize özel yaptığı açıklamalarda Bilecik’e dönük projelerini açıkladı.

“Biz bize yeteriz Bilecik” sloganıyla yola çıkan Filoğlu, partilerin vizyon eksikliğinden dolayı bağımsız çıkma kararı aldığını ve halkın da büyük desteğini gördüğünü belirtti.

31 Mart seçimlerinin ardından göreve geldiği takdirde yapacağı projeleri sıralayan Filoğlu, herhangi bir partiye de geçme gibi bir düşüncesinin kesinlikle olmadığını vurguladı.

 “ÇARŞIDAKİ TRAFİK KEŞMEKEŞLİĞİNE SON VERECEĞİZ”  

İlimizdeki en büyük sorunlardan biri Çarşı trafiğinin keşmekeşliği olduğunu dile getiren Filoğlu, hedeflerini şu sözlerle açıkladı:

“Malum iş çıkış saatlerinde Hindistan trafiğini aratmıyor. Bizim ilk icraatlarımızdan biri buna yönelik olacak.

TRAMVAY PROJESİ

Diğer yandan ilimizdeki Şeyh Edebali Üniversitesi'nin öğrencileri ulaşım ücretlerinden şikayet ediyor. Bu anlamda dolmuş şoförlerimiz de haklı mazot olmuş şu anda 40 lira. Sayın Valimiz Başkanlığında esnaf odası toplantı yapıyor ama bir uzlaşı olmadan ayrılıyorlar. Biz Bilecik merkezde refüjü kaldırarak tramvay yapmak istiyoruz. Karayollarından üniversite, hastane bölgesine götürmek istiyoruz. Aynı sistem biliyorsunuz Bozüyük'te mevcut. Öğrenciye 1 TL vatandaşa 4 TL. Biz bu aynı sistemi refüjü kaldırarak buraya getirmek istiyoruz.

Avrupa'da uzun yıllarım geçti. Orada siyaseten tanıdıklarımız var, belediye başkanlarımız var. Nasip olursa Bilecik’i kardeş belediye yapmak istiyoruz. Bu tür hizmetler için de oradan ekipler getirerek koordineli bir şekilde Avrupa fonlarından da faydalanarak bu hizmetleri getirmek istiyoruz.

“KAMU BİNALARI TUGAY ALANINA TAŞINMALI”

Trafik sorununun dışında Bilecik'e bir AVM de gerekiyor. Bilecik'e en az 1500 otoparklı güzel bir AVM gerekiyor. Daha sonra Adliye, Maliye gibi kamu binalarının Tugay binasının Jandarma Genel Komutanlığı ile görüşülerek Bursa yolunda daha uygun, daha büyük bir araziye taşınarak buraya kamu kurumlarının toplanılması ve bu Adliye, Maliye gibi kamu binalarının yakılarak bu bölgelerinde farklı bir amaçla değerlendirilmesi gerekiyor. Burada da bir AVM olabilir, katlı otopark gibi bir şey düşünülebilir. Ayrıca Pelitözü bölgesinde Belediye ait bir sosyal tesis yapmak istiyoruz. Bu çoğu yerde var ilçemiz Osmaneli'de de var. İnsanların uygun fiyatlı yemek yiyebilecekleri bir sosyal tesis neden olmasın…

ALTERNATİF YOL

Ayrıca ilimizde alternatif bir çevre yoluna ihtiyacımız var. Allah muhafaza Hamsu Köprüsü bir deprem anında yıkılsa insanlarımız hastaneye ulaşamayacak. Aşağıda küçücük bir köprü var. Askeriyenin arka kısmından Hamsu Köprüsü'nün kaldırılarak altından bat çık şeklinde bir yol üzerinden de raylı sistem düşünüyoruz. Tabii ki mühendislerle görüşüldükten sonra tam olarak belirlenecek. Ama Karayollarından sanayi-  üniversite- hastane güzergahında vatandaşlarımız 4 TL gibi bir rakama seyahat edebilecek.

Bilecik göç alan bir il. İnsanlarımız minibüslerde ayakta gidiyor. Bu da kanuna göre yasak. Dolmuşçular ayakta yolcu almasa bu kez onları kurtarmıyor.

“1 NİSAN’DA EDS’LERİ KALDIRACAĞIZ”

Ayrıca ilimizdeki bir diğer sorunda EDS'ler bu EDS’ler daha önceki yönetim zamanında Bilecik'e kurulmuş. Güzel bir şey, biz katılıyoruz. İnsanların hız yapmaması gerekiyor. Fakat bu bir sıkıntı var. Normal polis aracındaki bir radarda %10 iskontoludur. Herkesin bir hata yapma hakkı vardır. Trafikte sadece 1 kilometre de ceza yiyen vatandaşlarımız var. Biz bu nedenle EDS'leri kaldırmak istiyoruz. Yandaşa para akıtmak istemiyoruz. Buradan gelen gelirlerin %30'u belediyeye %20'si maliyeye%50'si de özel şirkete gitmekte. Radar uygulaması yapılacaksa emniyet tarafından yapılacak, parası devlete kalacak. Biz bu EDS'leri İnşallah 1 Nisan'da geldiğimiz gün sökeceğiz, söz veriyoruz vatandaşımıza. Vatandaşımız da söz verecek, orada hız yapmayacak. Ayrıca orada bir alt geçit düşünüyoruz. yaya geçidi olarak üst caddede insanların işi yok.

İlimizdeki diğer bir sorun da engelli vatandaşlarımızın tekerlekli sandalye ve diğer ihtiyaçları. Kimisinin evde, kimisinin de tekerlekli sandalyelerle belediye aracılığıyla ilimizde bulunan organize sanayideki fabrikalarla görüşülerek bir kampanya başlatılması gerekiyor. Engelli vatandaşlarımızın tekerlek ve sandalye ihtiyaçlarının belediye aracılığıyla ve iş insanlarının aracılığıyla sahiplerine kavuşturulması gerektiğini düşünüyoruz.

“SEÇİLİRSEM HİÇBİR PARTİYE GEÇMEYECEĞİM”

Ben bir cesaret örneği gösterdim. Siyasi partilerde yaşanan vizyonsuzluktan dolayı haksızlıklardan dolayı… Gördüğünüz gibi benim bir rozetim yok halkımıza hizmet etmek için geliyorum. 5 yıl kısa bir dönem. Söz uçar yazı kalır diyoruz. Söz verdiğimiz her şeyi yapacağız burada. Bilecik halkına söz veriyorum, seçilirsem hiçbir partiye geçmeyeceğim. 5 sene burada sizlere hizmet etmek için varım. Ben de bir Bilecikliyim, İsmetpaşa Mahallesi'nin çocuğuyum. Burada doğduk, burada büyüdük, yurt dışında gördüm güzellikleri Bilecik'e taşımak istiyorum. Eğer Bilecik'te güzel hizmetler görmek istiyorsanız beni seçin. Ben de size söz veriyorum hiçbir partiye geçmeyeceğim ve sizler için elimden gelen her şeyi yapacağım. Ankara'da olsun Avrupa'da olsun buraya yatırım getirmek için elimden geleni yapacağım Bilecik halkı için.

Kaynak: KORKMAZ KESİK