Etrafına saçtığı kötü koku nedeniyle halkta rahatsızlığa neden olan  Dalakdere, Bilecik Belediyesi ekipleri tarafından temizlendi.

Çalışmaları yerinde inceleyen Bilecik Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı, “Dalakdere’ye Hayat Verdik” dedi.

İstasyon bölgesinde bulunan Dalakdere, yıllarca pis suların karışması nedeniyle kötü kokuya neden oluyordu. Yıllar önce çeşitli ekolojik canlılığa da sahip olan Dalakdere, uzun bir zamandır ölü olarak akan bir dereydi. Bilecik Belediyesinin başlattığı altyapı ve kanalizasyon çalışmalarıyla pis sulardan arındırılan Dalakdere hem kötü kokusundan kurtuldu hem de ekolojik yaşama yeniden ev sahipliği yapmaya başladı. Dalakdere ’de balık gördüklerini söyleyen bölge sakinleriyle bir araya gelen Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı,” Altyapı çalışmalarımızın bitmesiyle birlikte Dalakderemiz artık kokmuyor. Sizlerin de bildiği gibi özellikle İstasyonda yaşayanlar bu derdi çok iyi bilir. Burada kokudan vatandaşlarımız camını, kapısını açamazdı. Çamaşırlarını asamazdı. Çocuklarını dışarıda oynatamazdı. Bu zorlu yaz sıcak günlerde ama artık bu yıl tabii ki alt yapı çalışmalarımız bitti. Buraya pis su girmiyor ve artık balıkları da görmeye başladık. Buradaki vatandaşlarımız keyifle bu saatlerde sıcak yaz günlerinde dışarıda rahatlıkla nefes alabiliyor. Tabii ki halkımıza yakışan buydu.” İfadelerini kullandı.

Dalakdere’nin kötü kokusunun giderilmesi ve Dalakdere’de ekolojik yaşamın canlanmasından dolayı duydukları memnuniyeti belirten bölge sakinleri, Bilecik Belediyesi ve Başkan V. Melek Mızrak Subaşı’na teşekkürlerini iletti.

Subaşı, açıklamasında, “Kokudan yanına yaklaşılmayan ve ekolojik yaşamın sona erdiği Dalakdere’de yaptığımız kanalizasyon ve altyapı çalışmamızla hem kötü kokuları bitirdik, hem de ekolojik yaşamı tekrar canlandırdık. Dalakdere’de artık balık var, Dalakdere’de artık yaşam var!” ifadelerini kullandı. EMİNE TÜRKSOY

Editör: BETÜL KESİK