CHP Bozüyük İl Genel Meclisi Adayı Derya Çevik, meclis üyeliği adaylığından çekildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bozüyük İl Genel Meclisi 3’üncü sıra adayı Derya Çevik adaylıktan çekildiğini duyurdu. Çevik istifa açıklamasında “Partimiz temayüllerine uymayan uygulamalardan dolayı İl Genel Meclisi Seçimleri listesindeki sıramdan üzülerek istifa ediyorum.” dedi.

Çevik, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “28 Kasım 2023 günü İl Genel Meclisi Aday Adaylığı için partim CHP'ye başvuru yaptım. Beklentimiz sandık koyularak 1370 üyemizin oy kullanacağı, parti içi temayül yoklaması yapılacağı yönündeydi. Yönetim Kurulu Başkanı değiştiği andan itibaren parti içerisinde sandık koymak yerine, amaçlı olarak yönetim kurulunun sıralama yapması konuşulmaya başlandı. Amaçlarının ne olduğu da sıralama sonrasında ortaya çıktı. Yıllar sonra yaşanacak bir demokrasi şenliğine engel oldular. Oysa ki sandık konulsaydı tüm üyemiz hareketlendirilip, yeni bir sinerji yakalanacaktı. Üyemiz sahaya aktif şekilde inecekti, sorumluluklarını hatırlayacaktı.

Bu uygulama, yerel seçimlerin her kademesine olumlu yansıyacaktı. İlçe Yönetimi yaptığı bu yanlışı bir de sıralama oylaması yaparak taçlandırdı. Genel Merkezimize yaptığımız itirazlarımız neticesinde hem İl Yönetiminin hem İlçe Yönetiminin yaptığı sıralamalar iptal oldu. Ayrıca İl ve İlçe Yönetimleri yetkisiz kılındı. Sıralama kararı tamamen M.Y.K. inisiyatifine kaldı. Bunu kabullenemeyen İl ve İlçe Yöneticileri; İl Başkanının yoğun ısrarı ile beni, Mahmut Beyi ve Nadir Beyi önce Bozüyük İlçe Yönetiminde oylatarak 9’a karşı 6 oy ile disiplin kuruluna sevk ettiler. Sonra İl Yönetimi de onaylayarak ''Tedbirli Disiplin Sevk'' kararı aldı. Tüzüğümüzde bulunan bir madde gereği tedbirli yapılan disiplin işlemine maruz kalanların her türlü adaylığının düştüğünden dolayı seçilme hakkımızı kaybettik. Sonrasında ise ilk yapılan sıralamayı kabul etmemiz durumunda “Tedbirli Disiplin” işlemini durduracaklarını beyan ettiler. Mahmut Bey ve Nadir Bey dosyalarını listeden çektiler. Benim de dosyamı çekmem gerekirken süreçte bazı yanlışları düzeltebilir miyiz umudu ile listede kaldım.

Son ana kadar İlçe Başkanımızı uygun bir üslupla ikna etmeye çalışarak bu liste ile başarının mümkün gözükmediğini ve sıralamada değişim gerektiğini ikaz ettim. Ancak gelinen noktada bu ikazlarım da bir sonuç vermedi. Bütün bunlar yaşanırken partimizin büyükleri de çoğunu siyasete bizim soktuğumuz ve üzerlerinde emeğimiz olan İlçe Yönetim Kurulu üyelerinin yaptığı yanlışlara müdahale etmedi. İlk 2 sırayı alan arkadaşlarımız da demokrasi sandığını savunmadılar. 36 yıl emek vermiş olduğum partim Cumhuriyet Halk Partisi'nin 1370 üyesinin oy kullanarak belirleyeceği sıralama hakkımız elimizden alındı. Siyaset yapma özgürlüğümüz engellendi. Üyelerimize oy kullanma hakkı verilmedi. İşte bunlardan dolayı partime verdiğim hizmetler ve uzun yıllara dayalı liyakatim, şahsıma yapılan bu haksız uygulamaları kabul etmememi gerektiriyor. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da partim Cumhuriyet Halk Partisi içinde ailemle beraber siyaset yapmaya ve hizmet etmeye devam edeceğiz. Ancak yukarıda anlattığım partimiz temayüllerine uymayan uygulamalardan dolayı İl Genel Meclisi Seçimleri listesindeki sıramdan üzülerek istifa ediyorum. Kamuoyuna saygıyla duyururum.”

Kaynak: KORKMAZ KESİK