Bilecik İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Trafik ekiplerince yapılan denetimlerde 5.837 araç sahibi ve sürücüsüne 5.225.273,00 TL trafik idari para cezası uygulandı.

Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü trafik ihlallerine karşı trafik denetimlerini sıklaştırdı. Trafik ekiplerince yürütülen denetimlerde, şerit ve kırmızı ışık ihlali yapan araçlara yönelik drone ile hava denetimi yapılarak kural ihlali yapan araçlara yönelik trafik cezası uygulandı. Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Bilecik ve İlçelerinde meydana gelen trafik kuralları ihlalleri ve buna bağlı kazaların engellenmesi amacıyla yoğun trafik denetimleri başlatıldı. Bu bağlamda ilin belirli noktalarında şerit ve kırmızı ışık ihlali yapan araçlara yönelik drone ile hava denetimi yapılarak kural ihlali yapan araçlara yönelik trafik cezası uygulandı.

Motosiklet denetimlerine ağırlık verilerek tescilsiz, plakasız, abartı egzoz, sigortasız, sürücü belgesiz ve kasksız olarak trafiğe çıkan motosikletlere yönelik yoğun denetimler yapıldı. Denetimler çerçevesinde kurallara uymayan motosiklet sürücüleri tek tek denetlendi.

Yine il merkezine belirlenen saatlerin dışında girerek trafiğin yoğunlaşmasına sebep olan kamyon ve çekici gibi araçlar ile park, kırmızı ışık ve hız ihlalleri yapan araçlara yönelik denetimler arttırıldı.

Yapılan denetimler sonucu; Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü Trafik görevlilerince 10.778 araç ve sürücüsü denetlenmiş olup, 4.382 adet hız ihlali, 9 adet aykırı ışık donanım, 12 adet geçmenin yasaklandığı yerde sürücünün önündeki aracı geçmesi, 47 adet emniyet kemeri kullanmama, 39 adet kask takmamak, 61 adet muayenesiz araç kullanma, 26 adet takograf kullanmamak, 304 adet hatalı park, 508 adet kırmızı ışık ihlali,132 adet il merkezine girmesi yasak olan saatlerde giren kamyon ve çekicilere trafik işaret ve levhalarına uymamaktan, ayrıca diğer maddelerden olmak üzere toplam 5.837 araç sahibi ve sürücüsüne 5.225.273,00 TL trafik idari para cezası uygulanmış ve 108 araç trafikten men edilmiştir. Vatandaşlarımızın can güvenliği açısından trafik kurallarına uymaları hususunda gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” Gamze Elmas