31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre 81 ilin 11’inde kadın belediye başkan adayları kazandı. Bilecik de bu illerin arasında yer aldı.

Türkiye, geçtiğimiz Pazar günü yerel yöneticileri belirlemek üzere sandık başına gitti. Beş yıl boyunca görev yapacak 81 ilin ve 922 ilçenin belediye başkanının belirlendiği seçimde, kadın başkan sayısı önceki seçime oranla 2 kat arttı.

Bilecik’te Melek Mızrak Subaşı, Tekirdağ’da Candan Yüceer, Edirne’de Filiz Gencan Akın, Afyonkarahisar’da Burcu Köksal, Eskişehir’de Ayşe Ünlüce,   Aydın’da Özlem Çerçioğlu, Diyarbakır’da Ayşe Serra Bucak Küçük, Gaziantep’te Fatma Şahin Siirt’te Sofya Alağaş, Batman’da Gülüstan Sönük, Ağrı’da da Hazal Aras kentleri yöneten kadın başkanlar olacak.

BİLECİK TARİHİNDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Bilecik’in yönetimi de bir kadın başkana emanet edildi. Yapılan seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 48.91’ini alan Melek Mızrak Subaşı, Bilecik tarihinde bir ilki yaşatarak ilk kadın Belediye Başkanı olma unvanını kazandı.

ERKEK EGEMEN SİYASETE KADIN DAMGASI

Türkiye çapına ulaşan popülerliği ile birlikte kadın ve anne olma hassasiyetini her platformda sergileyen Subaşı, Bilecik’in yönetimi için de karşısındaki pek çok güçlü erkek adaya karşı zafer elde etmenin haklı gururunu yaşadı.

Bilecik dahil 11 ilde kadın yöneticinin seçilmesi, erkek egemen siyasetten uzaklaşmaya başlayan, güçlü kadın-güçlü Türkiye imajını da yükseltmiş oldu.

Kaynak: BETÜL KESİK