banner566
banner401
banner422

KARASU KAYNAĞI KORUMA ALANI İLANI

BİLECİK- BOZÜYÜK İLÇESİ

KARASU KAYNAĞI KORUMA ALANI İLANI

  1. Bilecik İli başta olmak üzere, Bilecik İli ve Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt, Bozüyük, Çaltı, Bayırköyilçeleri için KarasuKaynağı'ndan İçme Kullanma ve Endüstri suyu temin edilmektedir.
  2. Karasu Kaynağının, Bilecik İli ve İlçeleri İçme Kullanma ve Endüstri suyu temini projesine katkısı yaklaşık 1 m3/sn kadardır.
  3. Ekteki haritada sınırları belirtilen Bilecik-Bozüyük-Karasu Kaynağının bulunduğu alan; 6200 ve 167 Sayılı Kanunlara istinaden oluşturulan ve 7 Nisan 2012 tarih ve 28257 sayılı "Yeraltısularının Kirlenmeye ve Bozulmaya Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik" ile 10 Ekim 2012 tarih ve 28437 sayılı "İçmesuyu Temin Edilen Akifer ve Kaynakların Koruma Alanlarının Belirlenmesi Hakkında Tebliğ" hükümleri doğrultusunda Bilecik İli başta olmak üzere Osmaneli-Pazaryeri-Söğüt-Bozüyük ilçeleri ve başka yerleşim birimleri için içme suyu kaynağı olarak koruma altına alınmıştır.
  4. Ekteki haritada sınırları belirtilen "Mutlak Koruma Alanı","Birinci Derece Koruma Alanı" ve "İkinci Derece Koruma Alanı" 6200 ve 167 Sayılı Kanunlara istinaden oluşturulan ve 7 Nisan 2012 tarih ve 28257 sayılı "Yeraltısularının Kirlenmeye ve Bozulmaya Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik" ile 10 Ekim 2012 tarih ve 28437 sayılı "İçmesuyu Temin Edilen Akifer ve Kaynakların Koruma Alanlarının Belirlenmesi Hakkında Tebliğ" hükümlerine göre oluşturulmuştur.
  5. Bilecik İli Bozüyük İlçesi Karasu Kaynağı Koruma Alanı İlanı, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Onay'ı ve Resmi Gazete'de yayınlanmasını müteakip yürürlüğe girer.

ADI

NO

AÇIKLAMA

MUTLAK KORUMA ALANI

1

Ekteki haritada mutlak koruma sınırı 100 m olarak belirtilen ve tam ortasında Bilecik- Bozüyük- Karasu Kaynağının bulunduğu bölge "Mutlak Koruma Alanı" olarak tespit edilmiş olup, bu alanda hiçbir faaliyete izin verilmeyecek ve kaynak merkez olmak üzere çevresi uyarı levhaları ile çevrilecektir.

2

Bilecik İli içme suyu kaynağı olarak belirlenen Karasu Kaynağı "Mutlak Koruma Alanı" içerisinde su temin gayesi ile her türlü çap ve derinlikte su yapısının inşası yasaklanmıştır. Ancak, DSİ tarafından kaynak geliştirme çalışmaları yapmak üzere her türlü çap ve derinlikte sondaj kuyusu açılabilir.

3

Mutlak Koruma Alanı'nda yalnız yeraltısuyu işletme tesisinin bulunmasına ve çalışmasına müsaade edilir, başka hiçbir maksat için kullanılamaz.

4

Çöp, moloz, çamur gibi atıkların, arıtılmış dahi olsalar atık suların Mutlak Koruma Alanı ve yüzey suyu kaynaklarına dökülmesi yasaktır.

5

Mutlak Koruma Alanı içerisinde, suların kirlenmesine neden olabilecek her türlü zirai ilaç, gübre, deterjan, kimyasal madde vb. kullanımı yasaktır.

6

İçme, kullanma ve diğer amaçlar için ilan tarihinden önce DSİ tarafından verilen şartlı sondaj kuyusu belgeleri iptal edilecektir.

7

Mutlak Koruma Alanı içerisinde, ilan tarihinden sonra herhangi bir yapılaşmaya izin verilmez. Mevcut yapıların altyapı ve kanalizasyon işleri yapılarak yeraltı suyuna herhangi bir sızma olmadan koruma alanları dışına kadar çıkarılacaktır.

ADI

NO

AÇIKLAMA

BİRİNCİ DERECE KORUMA ALANI

Birinci Derece Koruma Alanı,Karasu Kaynağı'ndan itibaren beslenme bölgesine doğru, batı-kuzey ve güney 1,6 km’lik kısmı kapsar. Birinci Derece Koruma Alanı sınırları ekli haritada gösterilmiştir.

1

Birinci Derece Koruma Alanı'nda kentsel yapılaşma (rekreasyon tesisleri hariç), uçak pisti ve yollar, demiryolları, kentsel ve evsel atıkların (katı ve sıvı atıklar dahil) depolanması, üretimi ve yok edilmesi, mezarlık alanları, madencilik (işletme, zenginleştirme, gang veya atık malzemenin yıkanması, taş ve mermer ocağından malzeme alınması), endüstriyel fabrikalar ve organize sanayi bölgeleri, nükleer aktiviteler, gübre ve pestisitler (kullanma, depolama, yok etme), akaryakıt, LPG istasyonu vb. yakıt depolama ve iletme tesisleri, katı atık ve tehlikeli atık düzenli depolama tesisleri (atık barajları) gibi faaliyetlerin yapılması yasaktır.

3

Bilecik İli ve diğer bazı yerleşim birimleri içme suyu kaynağı olarak belirlenen Karasu Kaynağı "Birinci Derece Koruma Alanı" içerisinde su temin gayesi ile her türlü çap ve derinlikte su yapısının inşası yasaklanmıştır. Ancak, DSİ tarafından kaynak geliştirme çalışmaları yapmak üzere her türlü çap ve derinlikte sondaj kuyusu açabilir.

4

Çöp, moloz, çamur gibi atıkların Birinci Derece Koruma Alanı ve yüzey suyu kaynaklarına dökülmesine izin verilemez. Bu saha dağlık ve dik bir topoğrafyaya sahip olup, bu sahada halen herhangi bir yerleşim birimi mevcut değildir.

5

Birinci Derece Koruma Alanı içerisinde ilan tarihinden sonra turistik tesis iskan, konut, endüstri depolama vb. kullanımlar amacıyla hiçbir surette yapılaşmaya izin verilemez.

6

Birinci Derece Koruma Alanı içerisinde arıtılmış dahi olsa atık su deşarjına izin verilemez.

7

Birinci Derece Koruma Alanı içerisinde İçme, kullanma ve diğer amaçlar için ilan tarihinden önce yapılan şartlı sondaj kuyusu belgeleri iptal edilecektir.

8

Suların kirlenmesine neden olabilecek her türlü zirai ilaç, gübre deterjan, kimyasal madde vb. kullanımı yasaktır.

9

Karasu Kaynağı başta Bilecik Kenti olmak üzere birçok yerleşim biriminin içme-kullanma suyu ihtiyacını karşıladığından, Karasu Kaynağı ve civarının jeolojik ve hidrojeolojik koşulları değerlendirilerek, Bilecik-Bozüyük-Karasu Kaynağının 840 m olan çıkış kotundan itibaren Birinci Derece Koruma alanında 1000 m topoğrafik kotu koruma ilan tarihinden önce, işletme ruhsatına sahip maden, taşocağı ve mermer ocakları için "Emniyetli İşletme Taban Kotu" olarak belirlenmiştir.

10

Birinci Derece Koruma Alanı sınırları içerisinde koruma ilan tarihinden önce İlgili kurumlardan izin alan mermer ve taş ocağı işletmeciliği ruhsatına sahip işletmeler, ilgili kurumların kendilerine tanımış oldukları süre sonuna kadar faaliyetlerine devam edebilirler. İşletme sürelerinin bitiminden itibaren faaliyetlerine son vereceklerdir.

11

Birinci Derece Koruma Alanında ilgili kurumlardan izin alarak işletmecilik yapan veya yapacak olan taş ocağı, mermer atölyeleri, tavuk çiftlikleri ve diğer sanayi tesisleri yeraltısuyunun kirlenmesine neden olabilecek faktörlerin bertaraf edilmesi için her türlü önlemleri almaları zaruridir. Her türlü atığın taşınabilir tanklar vb. gibi zemin ile doğrudan temasının bulunmadığı sistemlerle depolanarak, yerel yönetimlerce gösterilen deşarj noktalarına deşarj etmeleri gerekmektedir.

İKİNCİ DERECE KORUMA ALANI

1

Ekteki haritada sınırları belirlenen İkinci Derece Koruma Alanı içerisinde; suların kirlenmesine neden olabilecek her türlü zirai ilaç, gübre vb. kullanımı yasaktır.

2

Çöp, moloz, çamur gibi atıkların İkinci Derece Koruma Alanı ve yüzey suyu kaynaklarına dökülmesine izin verilemez.

3

İkinci Derece Koruma Alanı içerisinde doğal (tabii) gübrelerin açıkta toplanmasına/depolanmasına ve sıvı ile katı atık depolama tesislerine izin verilemez.

4

Çöp, moloz, çamur gibi atıkların, arıtılmış dahi olsalar atık suların Mutlak Koruma Alanı ve yüzey suyu kaynaklarına dökülmesi yasaktır.

5

İkinci Derece Koruma Alanındaki taş ve mermer ocağı işletmeciliği en fazla "Emniyetli İşletme Taban Kotu" olarak kabul edilen 1000 m topoğrafik kota kadar yapılabilir. Emniyetli işletme taban kotundan daha aşağı kotlarda işletmecilik yapılmasına izin verilmez.

6

Emniyetli İşletme Taban Kotu'nun (1000 m) üzerinde (Birinci Derece Koruma alanı dışında) İkinci Derece Koruma Alanı sınırları içerisinde faaliyette bulunacak kuruluşlar ile işletme hakkına sahip kuruluşlar, kapasite geliştirme, ek saha açma vs gibi gerekçeler nedeniyle başta DSİ Genel/Bölge Müdürlüğü olmak üzere, diğer kurumlardan da izin alacaktır.

7

İkinci Derece Koruma Alanında mevcut veya işletilmesi muhtemel taş ocağı, mermer, tavuk çiftliği ve diğer sanayi tesisleri yeraltısuyunun kirlenmesine neden olabilecek faktörlerin bertaraf edilmesi için her türlü önlemleri almaları zaruridir. Her türlü atığın taşınabilir tanklar vb. gibi zemin ile doğrudan temasının bulunmadığı sistemlerle depolanarak, yerel yönetimlerce gösterilen deşarj noktalarına deşarj etmeleri gerekmektedir.

8

İkinci Derece Koruma Alanı'nda; yeraltı suyunun kirlenmesine sebep olan maddelerin yeraltında depolanması ve yerinden çıkarılması, nükleer aktiviteler, metalürji ve petrokimya tesisleri, katı atık ve tehlikeli atık düzenli depolama tesisleri (atık barajları) yapılması yasaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner503

banner520

banner390

banner510

banner563