banner401
banner422
banner47230 Mart Seçimleriyle birlikte Osmaneli Belediye Başkanı olan, ilimizin tek yeminli mali müşaviri ünvanına sahip Münür Şahin ile; yerel siyasetten ulusal gündeme,
  Osmaneli’nin bugünü ve yarınına ilişkin çok özel bir röportaj yaptık. Göreve geldiği günden bu güne kurduğu dinamik ekibiyle birlikte yoğun bir çalışma temposuna giren idealist Belediye Başkanı Şahin, sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.

Aday olma sürecinde neler yaşandı? Osmaneli’nin en büyük eksiği ne? OSB’de yaşanan sorunlar hangi aşamada? Ekonomik gelişme için planları neler? İlçenin turizmi nasıl gelişecek? Hangi büyük yatırımlar sırada bekliyor? Osmanelispor’un hedefi ne? Turgut özen’in Ak Partiye geçmesi ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ne düşünüyor? Hepsini ve daha fazlasını röportajımızda bulabilirsiniz.

Cafer elmas: Öncelikle hayırlı olsun diyorum. Seçim sürecini biraz değerlendirelim. CHP’den adaylık için teklif aldınız ancak Ak Parti’ye üye olarak Bilecik Belediye Başkanlığı için aday adayı oldunuz. Bunun ardından Osmaneli Belediye Başkanlığına aday oldunuz ve kazandınız. Biraz bu süreci anlatabilir misiniz?

Münür Şahin: “Göz önünde olan bir kişi olduğum için, mesleğimde de belirli bir başarıyı yakaladığımdan farklı partilerin farklı düşüncelerinin olması doğaldır. Dolayısıyla o dönem içerisinde çeşitli düşünceler ve teklifler oldu. Ancak görüşmeler sonucunda Ak Partiye üye olduk. Bunun ardından Bilecik Belediye Başkanlığı için aday olduk. Ancak bundan sonraki süreç biraz farklı gelişti. Osmaneli’de bize ihtiyaç olduğu söylendi. Durum değişerek Osmaneli’yi gündeme aldık ve burada başladık. Herkes bizi Osmaneli’ye yakıştırdı. Düşündüğüm zaman iyi olduğunu görüyorum. Bu dönem Osmaneli için bir kırılma noktasını oluşturuyor.

Başkan olduktan bu zamana kadar geçen süreden bahseder misiniz?

“ALTYAPIDA EN ÖNEMLİ SORUN DOĞALGAZ”

“Şöyle söyleyeyim; projelerin hepsi belliydi. Seçim döneminde de hatta siyasete girmeden önce bile Osmaneli ile ilgili düşüncelerimizi açıklamıştık. Geldikten sonra da hızlı bir şekilde bunları yapmaya başladık. Öncelikle Belediyenin mevcut durumunu analiz ettik. Dışarıdan biri olarak Belediyenin durumunu kesin olarak ortaya koyduk. Sonra hangi imkânlardan faydalanabiliriz bunların peşinde olduk. Sorunları bir sıraya koyarak çalışmaya başladık. Ama ben her alanda iyileştirme yapma anlamında tüm sorunlara girdik diye düşünüyorum. Osmaneli’de altyapı nedeniyle yollar çok bozuktu. Arıtma tesisi ile birlikte kanalizasyon çalışmaları yapılıyor. Burada 17 milyon liralık yatırım bulunuyor. Kanalizasyon çalışmasının Mayıs ayında kabulünü yaptık. Onun çalışmaları bitmiş durumda. Arıtma tesisi de Ağustos ayı içerisinde bitmiş olacak. Yağmur suları ile ilgili bu zamana kadar yapılmamış çalışmalar vardı, şu an onunla uğraşıyoruz. Bir taraftan da yolların ilk parti ihalesini yaptık. Farklı şekillerde olan Osmaneli tarihine uygun şekilde olan taşlı yol yapımına başladık. 2014 yılının sonuna doğru Osmaneli’nin yollarını bitirmiş olacağız. Burada en önemli sorun doğalgaz. Doğalgaz kamu kuruluşu olmadığı için bazı sıkıntılar oluşuyor. Doğalgaz çalışmasının tümünü bu yıl bitirme anlamında yoğun bir uğraş içindeyiz. Burada Milletvekili Fahrettin Poyraz’ın büyük katkıları var. Doğalgaz çalışmasını başarmış olursak Osmaneli’nin tüm altyapı sorunu bitmiş olacak. 2014 yılı sonunda da altyapısı ve diğer çalışmaların hepsini bitirmiş olacağız. Doğalgaz çalışmasına başlandı. Bir mahallemizde 6 km’lik bir çalışma tamamlandı. Bizim toplamda 15 km’lik bir yerimiz var. Kalan 9 km’nin 5 km’si daha bu dönemde olursa, sadece uzaktaki mahalleler kalmış olacak. Ama biz oraların da bir an önce tamamlanması içinde girişimlerde bulunuyoruz.


Seçim döneminden de projelerinizi biliyoruz. Ancak Münir Şahin’in Osmaneli’ye kazandırmak istediği en önemli proje nedir?

“OSMANELİ’YE GELECEK SANAYİCİDE SEÇİCİ OLACAĞIZ”

“Ben bunu üçayaklı olarak düşünüyorum. Bunlardan birincisini sanayi oluşturuyor. Sanayide mutlaka bir başarı yakalanması gerekiyor. İkincisi turizm ve üçüncüsü de Sakarya nehri ile ilgili projeler. Bu üç projeyi desteklediğimiz zaman bunları destekleyecek projelerimiz de var. Sanayi konusunda şunu söyleyebilirim; Osmaneli’nin gelişmemesini herkes organize sanayi bölgesine bağlıyor. Bende bunun tam tersini söylüyorum. Osmaneli organize sanayi bölgesi toplamda 600 dönümden oluşuyor. Bu alan çok büyük bir alan değil. Ben şu anda sanayi bölgesi olarak 4 000 dönüm alan oluşturuyorum. Bozüyük’ü bu konuda örnek verirsek 6500 dönümlük bir alanları var. Bozüyük ile kıyasladığımız zaman Osmaneli OSB çok küçük. Harita mühendisleri çalışmalarını yaptı. Yeni kuracağımız sanayi parselleri iki ay içerisinde netlik kazanacak. Şu an planları hazırlanıyor. Onlar bittiği zaman bunları satma aşamasına geleceğiz. Bu aşamada hiçbir sorunumuz yok. Hiç kimsenin endişe etmesine gerek yok. Osmaneli’ye sanayici gelecektir. Ama bizim bu konuda seçici olmamız gerekiyor. Buranın tarım bölgesi olması sebebiyle doğaya ve çevreye zarar vermeyecek sanayici türünü seçmemiz lazım. Şu an 1000 kişiyi çalıştıracak bir tesis bizden yer bekliyor. Bunun görüşmelerini de yürütüyoruz. Turizm alanında ise eski evlerin restorasyon çalışmaları devam ediyor. Biz de belediye olarak işin içine girdik ve 7 tane yeri rızaen kamulaştırma ile aldık. Bunların restorasyon çalışmaları yakın zamanda başlayacak. Bu sayıyı 10’a çıkararak 10 tane eski konağı almış olacağız. Önümüzdeki yılın Haziran ayına kadar ise bu sayıyı 20’ye çıkarmayı planlıyoruz. Bu çalışmaları yaptığımızda Osmaneli’nin yatak kapasitesi de artacak. Turizm Osmaneli’nin gündemine çok iyi oturdu. TURSAB ile yaptığımız çalışma sonrası artık acenteler Osmaneli’yi gezilecek yerler listesine aldılar. Bu anlamda da çok büyük bir yol kat ettiğimizi düşünüyorum. Osmaneli turizmde adını geçiren bir yer olacak.”


OSB’ye yatırım yapmayan arsa sahiplerine arsaları geri alma davaları açılmıştı Bunların son durumu nedir?

“OSMANELİ’NİN SORUNLARI İÇİN HERKESLE GÖRÜŞÜRÜM”

“Akgün Seramik’in kararını Yargıtay bozdu. Zaten 600 dönümlük alanın yarısı Akgün Seramik’in. İnşallah o davayı kazanırlar. Orada uzlaşı sağlansın diye görüşmeler de yaptık. Akgün Seramik ile görüşmemizden dolayı tepki de aldık. Sonuçta ben Osmaneli Belediye Başkanıyım, Osmaneli’nin her türlü sorununu görüşmek ve çözmek durumundayım. Şuana kadar ne yazık ki Akgün Seramik’ten bir proje gelmedi. Projeler gelse OSB Başkanı ve Valimizle görüşüp, onların iyi niyetini ortaya koyup karşılıklı bir uzlaşı durumuna gidilebilirdi. Ama bu gerçekleşmedi ve dava sürecinin de çok uzun süreceğini zannetmiyorum. Bir yıl içinde çözümlenebilir. Onun dışında da birkaç mermercinin yeri var.”

Geçtiğimiz haftalarda Tarihi Osmaneli evlerinin birinde kaçak kazı yapıldığına ilişkin haberler yayınlandı. Bu durumun aslı nedir?

“Kazı yapılan ev bizim almayı planladığımız evlerden bir tanesi. Evin sahibi ile rızaen bir anlaşma yaptık. Kamulaştıracağımız evlerden birisidir. Ama Osmaneli’de son zamanlarda bu tarz kazıların yapıldığını duyuyoruz. Belediye burada eski evleri hızla almaya başladı. Bu evler için dışarıdan gelenler de oluyor. Buralarda bir şeyler olabilir diye. Biliyorsunuz defineciler biraz hayalperesttir. Sanırım burada da bu hayal yoluyla bazı faaliyetler yapıldı. Yasal süreç devam ettiği için bu konuda fazla yorum yapmıyorum. Ancak eve bir takım zararlar da verilmiş durumda.”


Bu evler pansiyon olacak mı?

“OSMANELİ’NİN MEYVELERİNİ SABUNDAN YAPACAĞIZ”

 “Evlerin bir kısmı pansiyon olacak. Bir kısmı ise sanat evi olacak. Kınık’tan bir toprak ustası getirtmeyi planlıyorum. Adamı buraya yerleştireceğiz, o da burada topraktan ürünler yapmaya başlayacak. Sabundan yapılan ürünler var. Bununla ilgili arkadaşlar Edirne’ye gittiler. Sanırım Ağustos ayı içerisinde de bunun eğitimi başlayacak. Osmaneli’nin meyve ve sebzelerini sabundan yaparak gelen turistlere vermeyi düşünüyoruz. Şu ana kadar bu alanda Osmaneli’nin bir ayva lokumu vardı. Ama yakın bir dönemde Osmaneli’nin 50’ye yakın ürünü olacak. Bizim zeytin üreticileri aynı zamanda Marmara Birlik’in de üyeleriler. Birlik başkanı ile konuştuk ve bütün ürünlerin örneklerini bize verdi. Bunlardan seçecek olduklarımıza Osmaneli Belediyesinin armasını vuracak. Üretici firma Marmara Birlik olacak ama Osmaneli Belediyesi markası ile zeytinden yapılan ürünler turistlere sunulacak. Bunun dışında dün Gölcük’e giderek pişmaniye yapan bir firma ile görüştük. O firma bizi tatlılar yönünde saray helvasının farklı yönlerini yapacak. İznik ve Kütahya’da çinicilerle görüştük onunla ilgili eğitimlere başlayacağız. Bir taraftan da buradaki kadın ve gençlere bunları işleyebilecek alanlar yaratıyoruz. Evlerinde ve oluşturacağımız sanat evlerinde bu işleri yapacaklar. Hem gelen kişiler bunların nasıl yapıldığını görecek. Dokumacılık ve halıcılık alanında bir yol kat etmeyi planlıyoruz. Zaten Osmaneli yollarını kilim deseninde yapıyoruz. İki çalışma birbirine uyacak. Taşlar için ise 9 tane firma ihaleye girdi ve işi Dağ-iş aldı. İhale sürecinde çok büyük fiyat kırımları oldu ve buradan belediyemiz karlı çıktı. Süreç biraz uzun sürdü ama şu anda Dağ-iş çalışmalarına devam ediyor.”

Sakarya ile ilgili ne projeniz var?

“SAKARYA’YA 3 KÖPRÜ YAPACAĞIZ”

“Sakarya’da karşıya iki ya da üç tane köprü ile geçmeyi planlıyoruz. Nasıl bu tarafta tesisler varsa karşıya da bunlardan ve koşu bandı yapmayı planlıyoruz. Artı olarak bu taraftaki tesisleri 4 katına çıkaracağız. Geldiğimizden bu yana rafta kalan projeleri yeniden hayata geçirmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz kamuda şöyle bir durum var, belli bir hakkı kazanınca onun üzerine gitmiyorsanız belediye olarak kim üzerine giderse o projeler öncelik kazanıyor. Bizde bu anlamda tüm sözlerin peşine düştük, İller Bankası 5 km’lik alan üzerine Sakarya kıyısına çok büyük bir park yapacak. Onun karşısında olan futbol sahamızın çalışmalarını bitiriyoruz. Hastaneye giderken artık çok farklı bir çevre göreceğiz.”


Sporcu kimliği ile bilinen Münür Şahin’in Osmaneli’de spor alanında projeleri neler?

“OSMANELİSPOR’LA BELEDİYESPOR’U BİRLEŞTİRDİK”

“Benim en başarılı olduğum alan spor diye düşünüyorum. Ancak biz Bilecikspor ve Bozüyükspor’un yaptığı hatayı yapmayacağız. Öncelikle şunu belirteyim Osmanelispor çok iyi durumda değildi. Belirli bir yönetici kesimi sahip çıkmış o şekilde giden bir kulüptü. Biz daha düzenli olması için Osmanelispor’u Belediyespor ile birleştirdik. Şu an Osmaneli Belediyespor adı altında maçlara çıkacak. Toplamda 13 tane branşımız bulunuyor. Özellikle tekvandoda dünya şampiyonumuz var, güreşte Türkiye üçüncümüz var. Ama diğer alanlarda da başarılı olacağız. Futbol konusunda altyapıya yönelik olan amatör bir takım olacağız. Öncelikle Osmaneli’de bulunan gençleri spor yapmaya teşvik edeceğiz. Sonrada büyük takımların altyapı hocalarını buraya getirerek sporcularımız içerisinden seçme yapmalarını sağlayacağız. Her yıl iki üç sporcuyu büyük takımların alt yapısına kazandırırsak aşağıda da hareketlilik olacak. Böylece Osmaneli Belediyespor Bilecik ölçeğinde başarılı bir takım olacak. Buraya dışarıdan adamlar getirerek masraflar yapmayı planlamıyoruz.”

İçmeler ile ilgili bir çalışmanız olacak mı?

“KAPLICA KONUSUNDA ÇOK İDDİALI OLACAĞIZ”

“İçmeler ile ilgili şu an İstanbul Üniversitesi ile birlikte yürüttüğümüz bir çalışma var. İstanbul Üniversitesi Rektörü bizim arkadaşımız. Daha belediye başkanı olmadan Osmaneli’ye ne katkımız olur diye konuşmuştuk. O zaman içmeler ile ilgili görüşmüştük o da bize destek verdi. Şu anda BEBKA’dan onaylı ‘Ver Elini Osmaneli Projesi’ içmeleri kazanma projesidir. Bitme süresi bir yıldır. Ama bizim hedefimiz önümüzdeki sene Mayıs ayına kadar içmeleri eski durumuna getirmek. Yangın oldu orada biliyorsunuz yangında dolayı da heyelan oluştu. Durumu sayın Bakanımız geldiği zaman kendisine izah ettik. Yakın bir zaman içinde Orman ve Su işleri Bakanlığı burada gerekli çalışmaları yapacak. Sonraki aşamada alt yapıyı ve çeşmeleri yapıyoruz. 9 tane ahşaptan tesis yapmak suretiyle ve 205 metrekare alan üzerine alışveriş yeri olacak. Onlarla birlikte içmeler sağlık turizmine başlayacak. Ben bu konuda çok iddialı olacağımızı düşünüyorum. Dün Gölcük Belediyesini ziyarete gittik. Belediye başkanı bizi çok iyi ağırladı ve tesisleri gezdirdi. Esas amaç burada deniz kıyısında yapılan tesisleri, sportif tesisleri ve ılıcaları görmekti. Romalılardan kalan bir yermiş, restore ederek yeni bina yapmışlar. Onun bir örneğini burada yapmayı planlıyoruz. Ama bu proje Mayıs ayına kadar olan projelerden sonra olacak. Bunu yaptığımız zaman sıcak su bulma ihtimalimiz de var. 1250 metrede sıcak suyun bulunabileceğini söylediler. Sıcak suyu da bulursak içmeler hem şifalı sular hem de sıcak suların olduğu bir yer olacak. Sıcak suyun bulunacağına inanıyorum. Çünkü Taraklı’ya giden hattın buradan geçtiği söyleniyor.”

Yeminli Mali Müşavir Belediye Başkanı diye sizin hakkınızda haber de yapmıştık. Şuan kalemliğinizde de bu unvan duruyor. Buna bir açıklama getirebilir misiniz?

“YMM SIFATINI HALEN TAŞIMAM KENDİME VE MESLEĞİME OLAN SAYGIMDAN”

“Yeminli Mali Müşavir mesleğini çok severek yapan birisiyim. Belediye Başkanı olmamdan ötürü en hayıflandığım konu meslek konusudur. Bu anlamda unvanımı buraya da taşıdım. Billboardlarda herhangi bir ilan asıldığında da bu unvanı kullanıyorum. Bu mesleğe ve meslek camiasına olan saygımdır. Biraz da kendime olan saygımdır, çünkü bu meslekte çok büyük emeğim var. Haber için de teşekkür ediyorum.”

Turgut Özen’in AK Parti’ye üye olması konusunda ne düşünüyorsunuz? Üye olduğundan daha önce haberiniz var mıydı?

“ÖZEN’İN İSTİKRARA KATKISI OLACAK”

“Bazı şeylerin özel kalmasında her zaman fayda vardır. Ama birbirine çok yakın olan insanların da her şeyden haberi olur. Onun için, önce basının haber olmuştur diyelim. Tabi bu durum kendi tercihidir, Çağatay Bey’in de bu konuda açıklaması var. Ben, kendi alanında başarılı olan her kişinin politikaya girmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun tersini de savunanlar var, girmesin zarar görür diyorlar. Ak Parti’ye de büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bugün İslam ülkelerine baktığımız zaman İran’ı, Libya’sı, Irak’ı hepsi çok kötü bir dönem geçiriyor. Burada bir ayakta kalan Türkiye’dir.  Ama Türkiye’nin ayakta kalması için de herkesin birleşmesi gerekiyor. İstikrarın sürmesi gerekiyor bu anlamda Turgut Özen’inde istikrara katkısı olacağını düşünüyorum.”

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

“SEÇİM BİTMİŞTİR”

“Cumhurbaşkanlığı için hiç kimse kızmasın, CHP’li ve MHP’li dostlarımıza da aynısını söylüyorum, adayın belirlenmesi ile birlikte seçim bitmiştir. Çünkü CHP bu zamana kadar başörtüsü, laiklik dedi ama öyle bir aday getirdi ki bunların dışında bir aday. Bu düşüncelere yakınlar maden neden böyle bir aday geldi? CHP tabanındaki insanların Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmayacağı ya da bu adaya oy vermeyeceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimse sürpriz beklemesi ortak adayın belirlenmesi ile seçim bitmiştir. İki parti kendi adayını belirleseydi belki durum farklı olabilirdi. İlk turda Sayın Başbakanın seçimi kazanacağına inanıyorum.”


Son olarak bizim aracılığımızla söylemek istediğiniz şeyler var mı?

“OSMANELİ BİLECİK’İN PARLAYAN YILDIZI OLACAK”

“Parkları ve mezarlıkları düzenleme ile ilgili projelerimiz var. Üniversite ile işbirliği sonucu Sakarya’dan elektrik üretme projemiz var. Bunu becerebilirsek en azından Sakarya kıyısında bulunan elektriği karşılayabiliriz. Sakarya kıyısında Gölpark projemiz var. Baktığımızda her alanda belli bir girişimimiz oldu. Ama şunu belirteyim Osmaneli turizmde belediyeler arasında öncelikli bir yer aldı. Bu bize teşvik verdi ve Osmaneli’nin gelişmesinde çok büyük bir katkı sağlayacak. Geçmiş dönemde bunun yer almadığını gördük. Önceden turizm yeriydi ama öncelikli konumda değildi. Seçimlerde kullandığımız bütün söylemlerin arkasındayız, iki yıl içerisinde ise hedeflerimizin hepsine ulaşacağımıza inanıyorum. Bunu yaparken çok hızlı hareket ediyoruz, ekibimiz de canlandı. Bununla birlikte 1 yıl içerisinde Osmaneli çok değişecek. İki yıl içerisinde de Osmaneli çok farklı bir hale gelecek. Her zaman söylüyoruz, Osmaneli Bilecik’in ve bölgemizin parlayan yıldızı olacak.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YORUMCU 5 yıl önce

sayin başkanim si̇zi̇ ayni kravatla görmekten artik usandik.yillardir ayni kravat neden acaba.bi̇r mesaj mi vermeye çalişiyorsunuz.

Avatar
yorumcu 5 yıl önce

Allah yar ve yardimciniz olsun

Avatar
başkanım 5 yıl önce

sayın münür bey ilk önce giriş çıkışları öyle bir düzenleyin ki küçük bir anadolu kasabasına değil modern bir türkiye kasabasına geldiğimizi anlayalım

Avatar
daha neler 4 yıl önce

hepsi sözde kaldı vizyon sıfır

Avatar
misafir 4 yıl önce

1. bol kaynak var israflı hizmet var. israflı hizmet var. sulanmamış kurumuş çimler, saksılarda kurumuş ağaçlar, standartsız 2 metrden 7 metreye daralan genişleyen yollar trafik belirsizlikleri, acele standartsız döşenen taşların eğri büğrü deniz dalgalalığı, hele birde ağlan kemaliye yeni yol yapımı varki tam belgesellik, süveyş su kanalı gibi yazıklar olmuş onca devrilen kesilen asırlık meşe ağaçlarına bir köy yolu geçişi için 200 metre enlemesine yer açılması anlaşılır değil, 20 metreyi bulan derinlikler kazarak kilometrelerce yolu götürmek kimin aklına gelmiş, seller göçükler çamur kanalı su kanalına benzemiş yoldan çok hele birde yolun son bitirilmemiş kısmıysa tam bir bulmaca plansız hesapsız ölçümsüz yapsalar bu kadar yanlış olmaz kasıt var kasıt var bunda diyor insan. kim izin vermiş bu şekline? kim denetliyor bunu? bu ne çevre katliamı bu ne kaynak israfı sonuçta yapılmakta olan bu yol bir işe yaramaması büyük ihtimal ikide bir çamur su kanalı mağdurları göçükler seller gelsin

banner524

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510