banner512
banner401
banner422
banner472

KİLİSE RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR


Yapının kazısı yapılarak rölöve-restorasyon ve restitüsyon projelerinin hazırlanarak yapıya işlev kazandırılarak restore edilmesi ve kültür hizmeti olarak kent yaşamına kazandırılması ve sunulması amacıyla Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 23.10.2013 tarih ve 2645 sayılı kararına istinaden Bilecik Müze Müdürlüğü ile Osmaneli Belediyesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ön protokol ile 2014 Mart ayının ilk haftasında kazı çalışmalarına başlanarak kent kültürüne kazandırılacak.

Verilerin daha iyi değerlendirilmesi için yapının rölöve-restorasyon ve restitüsyon projeleri ile birlikte konuyu doğrudan ele alarak literatür incelenmesi yapılması, yazılı ve çizili kaynaklara ulaşılarak araştırma ve değerlendirme çalışmalarının analizleri yapıldıktan sonra yapının tarihsel ve mimari özellikleri bir bütün olarak değerlendirebilmek için taban kısmında ve çevresinde esaslı bir kazı çalışması yapılacak.Özellikle mekanın orijinal yer döşemesi ve aynı zamanda yapının çevresinde de kazı yapılarak yapı ile ilişkili diğer kısımlarının ve varsa müştemilatları ortaya çıkartıldıktan sonra yapı bir bütün olarak değerlendirilip restorasyon çalışmalarına başlanarak hizmete açılacak.


Osmaneli Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “amaç mevcut yapıların korunması evrensel boyutta bir kültür varlığı olduğunu ve tarihsel bir geçmişinin bir yaşanmışlığı olduğunu unutmamak gerekir” denildi.Hagios Gorgios ( aya yorgi) Kilisesi


Orijinal adı: Hacios Georgios (Aya Yorgi) kilisedir.


İznik-Rum imparatorluğu döneminde yapılmıştır. Ortadaki küçük kubbesi ve çatı örtüsü yıkılmıştır. Yapının ön cephesinde, iki köşede, iki tane çan kulesi görülüyor. Yapının, 19.yüzyıl sonlarında yapıldığı sanılıyor. Burada daha önce bulunan kilise yanmış. Günümüzde görülen kilise: 1874 yılında, Macar bir mimar tarafından yapılmış. Uzaktan bakıldığında, Avrupa kiliselerini andırıyor. Yapının ana giriş kapısının kemerlerini, çapları 40 cm. civarında olan mermer sütunlar taşıyor. Ancak, yapıda kullanılan bazı taşlar, kalker olmaları nedeniyle, suya olan dayanıksızlıklarından erimişler.Bu görkemli yapı, 1924 yılındaki mübadele sonucu, Rumların bölgeyi terk etmeleri üzerine, maalesef yıkılmaya yüz tutmuş. Günümüzde 2005 yılından itibaren, buranın bir “Kültür Merkezi” haline getirilmesi için Belediye ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından çalışmalar yapılıyor.
banner506
Anahtar Kelimeler:
Osmaneli KiliseAya Yorgi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
osmanelili 5 yıl önce

ne yapacanı tamir edip giden rumların torunlarını mı çağıracaksınız.o rumlar neden gitmişler araştırdınızmı?

Avatar
misafir 5 yıl önce

bu kilise ilçemize ait güzel, kültürel, tarihi bir miras. restore etmek boynumuzun borcu. oraya koyun keçi tıkmak, hayvan bağlamak gerçekten çok kötü bir davranış. düşün ki, yunanistan'da eski bir camiyi kaderine terketmişler ve orayı ahır gibi kullanıyorlar, hoşuna gider mi. gitmez elbet. biz burayı restore edelim, ve herkese güzel bir anlatalım... bakarsın bizim bu davranışımız birilerini mutlu eder ve hatta bakarsın bundan mutlu olan birileri de yunanistan'da bir camiyi restore eder. neden olmasın.

banner369

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner509

banner483

banner390

banner404

banner510