banner716
banner401
banner422

“BÖLGENİN PARLAYAN YILDIZI OLACAĞIZ”


Emine Türksoy

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, 1 buçuk yıllık belediye başkanlığı dönemi boyunca yaptığı hizmetleri ve ilçenin geleceği için planladıklarını News Time dergisine anlattı. Yerel yöneticilerle yaptığı röportajlarla bilinen News Time dergisinin 8 sayfa ayırdığı Şahin, ilçenin yakın gelecekte bölgenin parlayan yıldızı olacağını söyledi. Turizmden spora, tarihten kültüre ilçenin gelişimini anlatan Şahin, dergiye verdiği röportajda “Bizim Belediyecilik hizmet anlayışımızda Osmaneli halkına beklentilerinin üzerinde hizmet vermek var. Ve bunu gerçekleştirmek için organizasyonlarımızı güçlendiriyor, toplam kalite yönetimi anlayışını Osmaneli Belediyesi'nde en iyi şekilde uyguluyor, herkesin katılımı ile tüm süreçlerde iyileştirmeler yaparak Osmaneli halkına en kaliteli hizmeti en düşük maliyetle vermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Derginin Temmuz sayısında yer alan röportajda Münür Şahin şu açıklamaları yaptı:

Tarih ve Kültür Kenti Osmaneli diye adlandırdığınız, Osmaneli İlçesinin Belediye Başkanı Münür Şahin kimdir?

1956 yılı Osmaneli doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Osmaneli’de, liseyi Bilecik Ertuğrulgazi Lisesi Fen Bölümünde tamamladı. Daha sonra Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne kayıt oldu ve bölümünü birincilikle bitirdi. Yine aynı üniversitede yüksek lisans öğrenimini tamamladı.

1976 yılından bu yana iş hayatının içerisinde bulunan Münür ŞAHİN, 21 yıl Koç grubunda üst düzey yöneticilik yaptı. 2001 yılında kendi işini kurmak üzere emekli oldu ve Bilecik'te tek Yeminli Mali Müşavir olarak iş hayatına devam etti. Uluslararası bağımsız denetim yetkisine sahip olan Münür ŞAHİN, Bilecik'te Organize Sanayi Bölgelerinin ve Ticaret ve Sanayi Odası'nın kurumlar vergisinin ilk sırasında yer alan şirketlerin denetim ve danışmanlığını yaptı. Gelir vergisi sıralamalarında her dönemde üst sıralarda yer aldı.

İş hayatının yanı sıra spor faaliyetleri ile de yakından ilgilendi. Uzun yıllar Osmanelispor, Söğütspor, Bilecik il Karması ve Üniversite takımında aktif olarak futbol oynadı. Osmanelispor'da dokuz yıl kulüp başkanlığı yaptı ve başkanlığı döneminde Osmanelispor'a sekiz yıl şampiyonluk yaşattı. Osmaneli Gençlerbirliği Kulübü ile birlikte ilçede halı saha, idari bina, lokal, çay bahçeleri, saha çimlendirme ve aydınlatma gibi faaliyetler için finansman sağladı. Futbolun yanında tenise de özel bir ilgi duydu.

İşi gereği İtalya, Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, Vatikan ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde bulundu. Ayrıca üniversiteler ile her zaman işbirliği içinde bulundu. 30.03.2014 yerel seçimlerinden sonra Belediye Başkanı olarak göreve başlayan Münür ŞAHİN evli ve bir çocuk babasıdır.

Osmaneli Belediyesi'nin sizin önderliğinizde bugünkü konumu ve gelecekteki hedefleri nelerdir?

Osmaneli, tarihi ve kültürel değerleri ve doğasıyla çok güzel bir yerleşim yeri, ulaşımda Yüksek Hızlı Tren (YHT), eski tren hattı, bölünmüş yol, İznik, Yenişehir ve Gemlik'e uzanan direk yolları ile ulaşımda avantajlı bir konuma sahiptir. Osmaneli, sahip olduğu değerleri dikine ve dengeli büyüme ile kullanarak hak ettiği noktaya ulaşacaktır.

Osmaneli Belediyesi olarak 3 hedef koyduk. Bu üç hedefi başarılarımızla gerçekleştireceğiz.

1.         Sanayileşme ile Büyümek,

2.         Turizm ile Ön Plana Çıkmak,

3.         Yaşam Kalitesini arttırmak,

Bunları gerçekleştirdiğimizde "Sanayileşmiş Tarih ve Kültür Kenti Osmaneli" ana hedefimize ulaşacağız.

Münür ŞAHİN: “Osmaneli'nin sahip olduğu değerleri dikine ve dengeli büyüme ile kullanarak hak ettiği noktaya en kısa zamanda mutlaka ulaştıracağız. Aynı zamanda Sanayileşme ile büyüme hızını yakalayarak, Turizm ile ön plana çıkararak, yaşam kalitesini arttırarak, Sanayileşmiş Tarih ve Kültür Kenti Osmaneli'ni bölgenin parlayan yıldızı yapmak ana hedefimiz.”

Osmaneli'nde Doğa Amaçlı Eğitim projenizden bizlere bahseder misiniz?

Osmaneli; Türkiye'nin üçüncü büyük nehri olan Sakarya'nın içinden geçtiği, Göksu, Karasu ve Göynük suyunun ilçemizde Sakarya ile birleştiği, dağlar arasında kalmış verimli topraklara sahip güzel bir ilçedir. Sahip olduğu ormanları, yaylaları, dereleri, dağları, köyleri ve göletleri ayrı bir güzelliktedir. Bilecik ilinin en çok tarım yapılan alanlarına sahiptir. Karpuzu, ayvası ve sebzeleriyle meşhurdur. Osmaneli' de tropikal ürünler hariç her türlü sebze ve meyve yetiştirilebilmektedir.

Doğa güzelliklerimizi oluşturduğumuz ve 14 parkurla turizmin hizmetine sunduk Her hafta sonlar, bu geziler yoğun ,|g, görüyor. 1308 Osmaneli Belediye Spor bünyesinde oluşturduğumuz Dağcılık Bölümü ve rehberlerimiz, Doğa Turizmini yönlendiriyor. Üniversiteler, Sivil Toplum Kuruluşları ve Turizm acenteleriyle doğa turizminde işbirliği yapıyoruz. Köylerimizde kamp alanları ve mesire yerleri oluşturduk. Köylülerimiz yöresel ürünlerini de gelen konuklara ikram ediyor ve pazarlıyor. Kısaca "Doğa Amaçlı Eğitim Projemiz" tüm paydaşlarla iş birliği içerisinde hedeflere uygun ilerliyor.

'Ver Elini Osmaneli' projeniz için neler söylemek istersiniz?

İçmeler tesisimiz son 20 yıldır atıl durumdaydı. 2012 yılında büyük orman yangını sonrası tamamen kullanılamaz hale gelmiştir. BEBKA projesi ile İçmeler Tesisini tekrar kullanıma açıyoruz. Bu projede İstanbul Üniversitesi’nin desteği büyük oldu. Sağlık Turizmi konusunda önemli bir değerimiz olan İçmeler, şu an 60 yatak kapasiteli mesire alanı şeklinde güzel bir turistik merkez oldu. Bu projede hemşehrimiz, arkadaşımız İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Yunus SÖYLET'in büyük emeği var. Kendisine ve üniversitemizin değerli proje ekibine sonsuz teşekkürler ediyoruz. İçmeler Tesisi, Emeviler döneminde ortaya çıkan ve o günden bugüne tedavi amaçlı birçok kişiye şifa sağlamış bir tesistir.

İçmeleri; mide, böbrek taşları, safra kesesi taşları, egzama ve daha birçok deri hastalıklarına iyi geliyor. Tesisimiz, Haziran sonu hizmete giriyor. Tesislere büyük yatırım yaparak çok güzel bir turizm değerini Osmaneli' ye kazandırdık.

Spora ve sporcuya verdiğiniz önemi biliyoruz. Spor ile ilgili ne gibi çalışmalarınız var?

Uzun yıllar spor yaptım. Vakit buldukça hala spor yapmaya çalışıyorum. Spora çok önem veriyoruz. Gençleri kötü alışkanlıklardan korumak, halkımızın tümüne sağlıklı yaşam şartları oluşturmak için spor tesislerine önem veriyoruz. Büyük parklar, yürüyüş alanları, spor tesisleriyle spora olanak sağlıyoruz. Belediyemiz bünyesinde kurduğumuz 1308 Osmaneli Belediye Spor ile 14 branşta faaliyet gösteriyoruz. Dünya ve Türkiye çapında başarılı sporcular yetiştiriyoruz. Kısaca spor, belediyemizin en etkin olduğu alanlardan diyebiliriz. Ayrıca spor turizmini de öne çıkarmak hedefimizdir. Yakında değişik ulusal spor organizasyonlarının özellikle tenis, futbol, taekwondo ve nehir sporlarının ilçemizde yapılacağını müjdelemek isterim. Bununla ilgili tesis alt yapısını da oluşturuyoruz.

Osmaneli Belediyesi olarak belediyecilik anlayışı ile yürüttüğünüz hizmetleriniz nelerdir?

Belediyeler hizmet üretir. Ürettiği hizmetlerle bulunduğu yöre halkına hizmet eder. Bu hizmeti, halkın beklentisine uygun gerçekleştirdiğinde halkın mutluluğu artar. Bizim Belediyecilik hizmet anlayışımızda "Osmaneli halkına beklentilerinin üzerinde hizmet vermek" vardır. Bunu gerçekleştirmek için organizasyonumuzu güçlendirdik. Toplam kalite yönetimi anlayışını Osmaneli Belediyesi'nde uyguluyoruz. Herkesin katılımı ile tüm süreçlerde iyileştirmeler yaparak Osmaneli halkına en kaliteli hizmeti en düşük maliyetle gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Osmaneli Belediyesi'nin Osmaneli halkı için, sosyal ve kültürel alanlarda yapmış olduğunuz projeler ve aktiviteleriniz var mı? Varsa nelerdir?

İki yeni sosyal hizmet alanı yapıyoruz. Ekim sonu çok amaçlı salonlarımız halkımızın hizmetinde olacak. Her biri bin kişi kapasiteli tesislerimizi özellikle Sakarya nehri kıyısına inşa ediyoruz. Sakarya ile ilçemizi bütünleştiriyoruz. Yeni ve eski yazlık sinemamızı yeniden restore ederek hizmete açıyoruz. Rafting, bot, ATV, Halk Oyunları, Sinema, Spor ve birçok etkinlikle Osmaneli' de sosyal ve kültürel değişimi gerçekleştiriyoruz. Osmaneli' de yaşam kalitesi arttıkça, Osmaneli'nin değeri de artacak. Bunun bilincinde olarak dikine hızlı hareket ediyoruz.

Tarihi konaklarımızı öne çıkarıyoruz. Osmaneli'de var olan 150 konak Belediyemiz tarafından koruma altına alındı. Bir yılda belediyemize yirminin üzerinde konak aldık ve restorasyonlarına başladık. Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesini de Kültür Merkezi olarak restore ediyoruz. “Tarih ve Kültür Kenti Osmaneli" hedefini gerçekleştirmek için her değerimizi fazlasıyla kullanıyoruz.

Osmaneli halkı için yapmış olduğunuz sağlık hizmetleri nelerdir?

Sporu sağlıklı yaşamın bir parçası olarak görüyoruz. Bu anlamda parklar ve spor tesislerine ağırlık verdik. Mevcut hastanemize üç adet Diyaliz Makinesi temin ettik. Diyaliz Ünitesinin hastanemize kazandırılmasıyla beraber böbrek hastası vatandaşlarımızın tedavilerini ilçemizde görmelerine o ana sağladık. İçmeler Şifalı sularını Sağlık Turizmine açıyoruz. Kısaca sağlıkta da olması gereken standartları sağlama çabası içerisindeyiz.

Osmaneli turizmini ön plana çıkarmak kin ne gibi çalışmalarınız var?

Osmaneli turizmini öne çıkarmak için tüm turizm değerlerini kullanıyoruz. Çalışmalarımızı kısaca özetlersek;

•En az 20 Turizm Rehberi iki ay içerisinde yetiştirmiş olacağız.

•Tarihi konaklarımızı korumaya aldık ve restorasyonuna başladık. Osmaneli, tarihi konakları ile anılıyor.

•Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılan Rüstem Paşa Camii restore edilmiş hali ile ilçemizin en önemli tarihi değeri durumunda olup tanıtımını en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz.

•İlçemizde mübadele öncesi yaşayan Rumlara ait Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesini ve çevresini Belediyemizce kamulaştırdık. Kültür merkezi olarak hizmete açılacak olan Kilisenin Restorasyon Projesi kurulca onaylandı. Geçtiğimiz günlerde Fener Rum Patriği I. Bartholomeos, Osmaneli' deydi. Rum evleri ve Kilisenin restorasyonu konusunda görüştük. Buradaki değerlere sahip çıkmamızdan ötürü mutlu olduğunu ifade etti. Ben de kendisinden Avrupa ve diğer ülkelerdeki camilerimize, tarihi varlıklarımıza, eserlerimize aynı hassasiyeti göstermelerini talep ettim. Patrik yardımcı olma sözü verdi ve bizleri İstanbul'a davet etti.

•Doğa turizmi için 14 parkur oluşturduk. Yürüyüş, ATV, bot, rafting ve kamp etkinlikleri başlattık.

•Osmaneli'nin eski ismi Lefke'dir. Lefke kalesini tekrar onararak güzellik kazandırıyoruz.

•TÜRSAB'dan destekle ilçemizde turizmin geleceğini planladık.

•İçmeler tesislerini Sağlık Turizmine kazandırdık.

•Osmaneli mutfağını, yöresel tatlarını tanıtıyoruz.

•Yöresel ürünleri üretmeye başladık. Osmaneli Belediyesi markası ile sunmaya başladık.

•İstanbul eski yolu üzerinde iki turizm ve yöresel ürün ofislerini Haziran sonu açıyorum.

•Üniversitelerle işbirliği ile Turizm projeleri üretiyorum.

•Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Osmaneli Meslek Yüksek Okulu'nda Turizm ve Otelcilik Bölümünün bu dönemde açılmasını sağladık.

•2015 yılı sonuna kadar 100 yatak kapasitesine ulaşacağız. Kısaca bir yılda turizmde büyük yol kat ettik.

•Spor turizmi için 3 tenis kortu, 2 futbol sahası yaptık. Bu tesisler artarak devam edecek ve spor organizasyonlarına ev sahipliği yapacağız.

• Kıbrıs Lefke' deki Türkler büyük oranda Osmaneli' den götürülmüştür. Bu bağlamda iki Lefke arasında vatandaşlarımızın kaynaşması için köprü olacağız.

•Mübadeleden önce ilçemizde yaşayan Rumlar Selanik'e, Selanik ve çevresindeki Türkler de Osmaneli' ye göç etmiştir. Bu sebepten Selanik ve Osmaneli (Lefke)'nin iki kardeş kent olmasını sağlayacağız.

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır' diyerek Osmaneli İlçesini daha da güzel bir görünüme kavuşturmak için çalışıyorsunuz. Önümüzdeki süreçte Osmaneli İlçesi ne gibi projeler görecek?

Osmaneli özellikle üniversitelerle en çok işbirliği yapan yerleşim yeridir. Başta İstanbul Üniversitesi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve daha birçok üniversite ile işbirliği ile çalışıyoruz. Yeni projelerimiz de yine üniversitelerimizin desteği ile gerçekleşecek ve ilçemizi hak ettiği değere ulaştıracağız.

Değerli Başkan; Son olarak News Time Medya Grubu aracılığı ile neler söylemek istersiniz?

30 Mart 2014 yerel seçimleri ile Belediye başkanı seçildiğimizde güzel İlçemiz Osmaneli için 3 hedef koymuştuk:

1-         Sanayileşme ile büyümek,

2-         Turizm de öne çıkmak,

3-         Yaşam kalitesini arttırmak.

Bu hedefleri gerçekleştirmek için bir yıllık sürede çok hızlı hareket ederek Osmaneli’yi değiştirdik. Halkımız Osmaneli' deki değişimin farkında, moraller düzeldi, işsizlik bitti, göç almaya başladık.

22 Temmuz 2014 de başladığımız yol çalışmalarında 450.000 m2 parke taş yol yaptık ve sona geldik. Doğal gaz bu yıl büyük oranda bitmiş olacak. 5.000.000 m2 sanayi parsellerini ürettik ve sanayileşmenin önünü açtık. 20’nin üzerinde konak aldık ve restorasyona başladık, parklar, spor tesisleri, Sürekli Eğitim Merkezimiz, içmeler tesislerimiz kısaca Osmaneli de yılda 5 yıllık hizmeti gerçekleştirdik.

Otogar, Çarşı ve Konut Projesi, düğün salonuna Haziran ayında başlıyoruz. Hal binası yerini hazırlıyoruz. Şirketler sanayi parsellerimizden yer almaya devam ediyor. Osmaneli hızla büyüyor ve değişiyor. Taraflı tarafsız herkes bunun farkında.

Osmaneli sanayileşme ile büyürken, tarihi ve kültürel değerlerini kullanarak turizm de öne çıkıyor. Parklar, spor alanları planlanan sosyal tesisleri ile yaşam kalitesini arttırıyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi “Osmaneli ilimizin, bölgemizin parlayan yıldızı” olacak.

İlçemize verdiğiniz değerden ve bizlere ilginizden ötürü teşekkür ediyor, yakın gelecekte Türkiye sınırlarını aşan bir Osmaneli (Lefke) turizm değeri olarak öne çıkacak diyorum.

Anahtar Kelimeler:
Osmaneli Münür Şahin
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gurhan 6 yıl önce

Helal başkan osmanelispor birde sanayileşme gençler bunu ister bence

Avatar
Ali 2 yıl önce

Çok parladık gözlerim kamaştı

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503