‘’Mükemmel İnsan’’

     Mükemmel insan, mükemmel çocuk, mükemmel hala, mükemmel dede vb. diye devam eden nice anlamsız ve karşılığı olmayan tanımlar mevcut orada burada ya da insanların ağzında.

     Bir insan doğduğu an itibariyle hata yapmaya meyilli iken nasıl olurda bir insanı kusursuzlaştırabiliyoruz. Halbuki kusursuz insan yok.

     İnsan üzerinden mükemmel kelimesini kullanan bazı kesim ne dediğinin farkında değil, bazısı söylemek için söylüyor vb.

     Bu sözleri kullanan sen, sen bunları bir sebeple etrafında kullanıyorsun ama ‘’Benim eşim mükemmel’’ dediğinde komşu Leyla benim adamım niye mükemmel ya da kusursuz değil acaba diyor. Ya da ‘’10 yıllık evliyim fakat evliliğimde tık yok’’ dediğinde yine yanındaki Ayşe mükemmel olmayan kendi ilişkisi hakkında şaşırabiliyor ya da mükemmel bir dayı dediğinde yine insanlar aynı şoku yaşayabiliyor çünkü benim dayımda hatalar var diyor (normaliyle) ve daha fazla sayılacak örnekler.

     Peki o zaman cevap verelim bu soruya yani mükemmel insan var mı sorusuna? Hayır ‘’mükemmel insan’’ yok yani en azından biz uzmanlar insan üzerinde mükemmel yani kusursuz kelimesini kabul etmiyoruz. Ama ‘’en az hata yapıp, en az zarar veren insan’’ var diyebiliriz.