“DÜNYA AHİRET KARDEŞİM OLSUN”

                                    “DÜNYA AHİRET KARDEŞİM OLSUN”

Bu sözcüğü hepimiz çok duyarız, eminim ki duymayan yoktur. Bir kadın veya bir erkek, ailesi dışındaki karşı cinsten övgüyle ve beğeniyle bahsederken yanlış anlaşılmasın diye bu sözcüğü kullanır.

Aslında kardeş gibi görüyordur zaten. Buna rağmen söylemek zorunda hisseder kendini. Neden? Çünkü; karşısındakinin art niyetli olabileceği, hakkında yakıştırma ve dedikodu yapabileceği ihtimalini düşünerek önlemek ister. Belki de ona göre bu sözcük kurtarıcıdır. Kardeş gözüyle baktığının ispatıdır.

Karşı cinsten bahsederken sevdiğinizi, beğendiğinizi, takdir ettiğinizi vebenzeri kelimeleri söylerken “dünya ahiret kardeşim olsun” demezseniz eğer vay halinize. Yakıştırmalar, dedikodular başlar ama baştan önleminizi alıp bu sözcüğü söylerseniz hatta konuşmanızın arasında sıkışitırıp birkaç kez tekrarlarsanız çok daha garanti olur. Dinleyenin gözünde terbiyeli, ahlâklı, kimseye kötü gözle bakmayan dürüst olursunuz. Bu sözcük söyleyene göre namus kurtarır.

Bir de şöyle düşünelim;  bu sözü söyleme gereği duyanlar, acaba kardeş gözüyle bakmıyorlar da bunu kamufle etmek için mi söylüyorlar? Bu söz bir ölçü olmamalı ayrıca da bu sözü söylemek karşımızdakine “sen art niyetlisin, dedikoducusun, beni yanlış anlarsın, kardeş gözüyle baktığımı söyleyeyim ki sana hakkımda yanlış düşünme” demektir.

Herkesin çevresinde kişiliğini, karakterini, insanlığını, hatta fiziki görünümünü beğendiği karşı cinsten insanlar vardır. Bunlar akraba olabilir, arkadaş veya komşu olabilir vs. onlara zaten kardeş gözüyle bakılır, aksini hiç kimse düşünmemeli.

Bizim toplumumuz ahlâkına,  örfüne düşkündür. İstisnalar hariç herkes birbirine kardeş gözüyle bakar zaten. Önemli olan cinsel ayrılık gözetmeden insanlara hak ettiği iyi ve güzel şeyleri kardeşçe, dostça söyleyebilmek. Onları onurlandırmak, gururlandırmaktır. Korkmadan, çekinmeden, bu cümleyi kalkan yapmadan açıkça dile getirebilmeli.

Biz başkaları için art niyetli düşünmeyelim ki onlar da bizim için düşünmesinler ve bu saçma korkular hayatımızdan çıksın gitsin.

                                                                                                              Kardeşçe, dostça kalın...