Ben DELİ miyim? Sen DELİ misin

-Sen Deli misin? Psikologa niçin gidiyorsun? Psikoloğa deliler gider.

-Psikolog Hanım, bana arkadaşım Selma sen delisin dedi. Ben deli miyim gerçekten?

-Kalbim çarpıyor, nefesim daralıyor, uykularım bozuldu sen delirdin diyorlar. Ben delirmiş mi oluyorum psikolog Hanım?

Gibi bazen deli kelimesini içerecek böyle ve daha fazlası diyaloglarla da karşı karşıya gelebiliyoruz ve cevabımız; ‘’Hayır, sen DELİ değilsin’’.

Yok artık Didem hanım hala böyle şeyler duyuyor, dinliyor musunuz?  İnsanlar psikologlar konusunda artık  bilinçlenmiş olmalı!  deme. Çünkü ne yazık ki, evet bazen duyuyoruz ve dinliyoruz. Yüksek bir rakam, psikoloğun ne tür bir işlevinin olduğunu anlasa ve bilse de düşük bir rakam, psikoloğun işlevini anlayamadı. Aslında anlamak istemiyor çünkü işine gelmiyor ya da diğer ihtimal kişinin bu konuda gerçekten masum bir şekilde bilinçsiz olmasıdır.

Komşu Leyla, iş yerindeki Mahmut, dışarıda gezen Hüseyin vb. psikolojiye dair o kadar çok şey biliyorlar ki ve etrafına acımasızca öyle etiketler yapıştırıyorlar ki , hiç sormayın. Onlara göre bir insan ya DELİ ya da SAĞLIKLI ama doğrusu öyle değil.

Yıllarca psikoloji eğitimi aldım. Sayılarca hocam oldu. DELİ kelimesini hocalarımdan hiç duymadım. Uzmanlık kitaplarımda da deli kavramı yazmıyor. Yıllardır sahada uzman olarak çalışmaktayım hiç deli kavramını çalışmadım. Ama depresyon çalıştım, panik atak çalıştım, takıntılar çalıştım, öfke kontrolsüzlüğü çalıştım, fobiler çalıştım, çocuklardaki ve gençlerdeki onlarca sorunu çalıştım , aileye ve çiftlerin sorunlarına dair sayısızca sorun çalıştım ama DELİ ÇALIŞMADIM çünkü gelmedi, çünkü DELİ KAVRAMIyok.

Hadi tekrardan söyleyelim o zaman için rahat olsun insan DELİ KAVRAMI yok.