Bayram ama aman dikkat!

Geldi yine bir bayram daha. Bu bayramın diğer bayramlarla ortak özelliği ne kadar hassas ise farklı yönleri de bir o kadar hassas aslında. Ortak özellik derken bayram işte adı. Sevginin, saygının, hoşgörünün, ziyaretin, muhabbetin bolca olduğu güzel bir süreç. Farklı yönü derken ise kurban bayramı olması yani kurbanlıkların kesilmesi. Kurbanlıklar hoş, güzel kesilsin tabii. Fakat çocuklarımız yaşı kaç olursa olsun kurban bayramlarında kurbanlıkların kesildiği sahnelere şahit olabiliyor. Hatta tesadüf şahit olma sahnelerinin dışında ‘’Oğlum hadi gel bak izleyeceksen izle, senin beslediğin koyunu, keçiyi kesiyoruz’’ ya da ‘’Kesilirken izlesin çocuk ne olacak ki sonuçta bir gün o da büyüyecek ve bu işi o da yapacak ya da buna şahit olacak, alışsın şimdiden’’ diyorsun belki değil mi? Ama o kadar da kolay olmuyor bu işler. Bazı çocuklar normalde bile hayvan görmezken kurban bayramında birden hayvanın kesilmesine şahit olunca bu durum tam bir travma olabiliyor onlar için. Ya da çocuk kurban bayramının anlam ve önemini bilmeden veya bayramın önemini anlayacak yaşa sahip olmadan karşısında bir hayvan kesildiğine şahit olabiliyor. İşte bunlar çocuğun kişilik gelişimini hep kötü etkiliyor.

Çocuğun yaşına göre sorularına cevap vermek ya da yaşına göre bir şeyleri anlatmak en doğrusudur. Çocuk belli yaştan itibaren yardımlaşmanın ne olduğunu anlamaktadır. Bu sebeple kurban bayramında kurban kesilmesinin amacının yardımlaşma olduğu anlatılabilir. Normalde et alacak parası olmayan insanlara toplu şekilde bir yardım amacıdır bu bayram, yoksa asla hayvana acı çektirmek ona eziyet etmek değildir bunun anlamı şeklinde açıklama yapmak doğru ve hoş olabilir.

Bu noktalara dikkat edebilirsek çocuğun belli başlıklar altında psikolojik rahatsızlıklara yakalanma olasılığını engellemiş oluruz.

Bunca dikkatten sonra sizlere güzel ve rahat bir bayram dilerim.